Tarnica, najwyższy szczyt, znajdujący się po polskiej stronie Bieszczad, liczy 1346 metrów n.p.m. Miłośnicy podziwiania malowniczych, niezapomnianych widoków z pewnością nie pożałują, jeśli zdecydują się obrać jeden ze szlaków, prowadzących na szczyt tej góry. Jeśli chcesz przeżyć niezapomnianą przygodę i nacieszyć się wspaniałymi krajobrazami, wybierz się na Tarnicę! Pamiętaj jednak, że pogoda w Bieszczadach bywa wyjątkowo kapryśna, dlatego przygotuj się na zmienne warunki. Zadbaj również o przygotowanie odpowiedniej ilości prowiantu – w drodze na Tarnicę nie znajdziesz żadnych schronisk.
Najłatwiejsze szlaki na Tarnicę? Jeśli dopiero rozpoczynasz przygodę ze zdobywaniem górskich szczytów i szukasz najkrótszych, a zarazem najłatwiejszych szlaków na Tarnicę dla początkujących, rozpocznij swoją przygodę przy parkingu nad Wołosatem. To właśnie tam zaczyna się najchętniej wybierany przez turystów niebieski szlak, biegnący schodami do przełęczy Krygowskiego (tam też niebieski szlak krzyżuje się ze szlakiem czerwonym). Na wierzchołek Tarnicy dotrzesz szlakiem żółtym. Decydując się na drogę niebieskim szlakiem z Wołosatego, nie powinieneś mieć większych trudności z pokonaniem obranej drogi.
Zobacz też: Najdłuższe trasy narciarskie w Polsce: czy w Polsce jest szansa na długie zjazdy?
Najtrudniejsze szlaki na Tarnicę dla zaawansowanych wymagają pokonania dłuższej trasy niż w przypadku najpopularniejszego niebieskiego szlaku, rozpoczynającego się od Wołosatego.
Pierwszą opcją, która zainteresuje miłośników dłuższych wędrówek, jest szlak rozpoczynający się przy parkingu w Ustrzykach Górnych, prowadzący przez Szeroki Wierch (warto mieć na uwadze, że droga ta jest znacznie przyjemniejsza niż w przypadku wspomnianego już wcześniej szlaku od Wołosatego, jednak wymaga dłuższej wędrówki). Trasa z Ustrzyk Górnych zachwyca malowniczymi widokami. Zakończysz ją, kierując się szlakiem do Wołosatego, skąd możesz powrócić busem do miejsca startu.
Pasjonaci naprawdę długich wędrówek, nie przegapią natomiast okazji, by wybrać się na Tarnicę czerwonym szlakiem z Wołosatego. Trasa rozpoczyna się od wędrówki na Przełęcz Bukowską (przez las), a następnie poprzez Rozsypaniec, Halicz, Przełęcz Goprowską i Przełęcz pod Tarnicą, prowadzącą na Tarnicę. Podczas wędrówki tą trasą nie zapomnij o aparacie – widoki, które będziesz mieć okazję podziwiać, zasługują na to, by uwiecznić je na fotografiach! Z Tarnicy powrócisz niebieskim szlakiem, prowadzącym do Wołosatego.
Jesteś gotowy przeżyć niezapomnianą przygodę w Bieszczadach? Zdecyduj się na wejście na Tarnicę. Trasy, które masz do wyboru, pozwolą Ci nacieszyć się fantastycznymi widokami:
Wiesz już, jaki wybrać szlak na Tarnicę? Czas wejścia jedną z trzech wspomnianych wyżej tras może pomóc zdecydować Ci, którą trasę najlepiej wybrać.
Jaki dystans pokonasz, decydując się obrać szlak na Tarnicę? Długość trasy z Wołosatego niebieskim szlakiem wynosi 4,3 km. Jeśli zdecydowałeś się obrać szlak z Ustrzyk Górnych przez Szeroki Wierch, przygotuj się na przejście około 8,2 km. Najdłuższy z trzech proponowanych tras, szlak czerwony z Wołosatego na Tarnicę (poprzez Przełęcz Bukowską, Rozsypaniec, Halicz, Przełęcz Goprowska i Przełęcz pod Tarnicą), przejdziesz pokonując dystans 14,6 km.
Zobacz też: Szlaki na Kasprowy Wierch: którędy można wejść na ulubiony szczyt polskich turystów?