Trasy na narty biegowe: Wrocław. Dla początkujących i zaawansowanych

Trasy na narty biegowe: Wrocław. Dolny Śląsk jest jedną z najlepszych lokalizacji dla biegaczy. Odpowiednie miejsca dla nich można też znaleźć w pobliżu jego stolicy. Gdzie warto się udać?

Trasy na narty biegowe: Wrocław. Lista miejsc wartych odwiedzenia

Jakie trasy na narty biegowe w okolicach Wrocławia? Lista świetnie przygotowanych miejsc może okazać się nadzwyczaj długo. Będzie tak pod jednym warunkiem: musimy być gotowi na to, by oddalić się od stolicy Dolnego Śląska o jakieś 150 km. Położenie tego miasta sprzyja bowiem korzystaniu z doskonałych ośrodków narciarskich. W bezpośredniej bliskości Wrocławia możemy oczywiście założyć biegówki i korzystać z nich na ''dzikich'' trasach, jednak te profesjonalnie przygotowane znajdują się w oddaleniu od miasta.

Gdzie przede wszystkim warto się wybrać? Polecane są zwłaszcza:

  • Nowa Ruda w Górach Sowich - w gminie Nowa Ruda przygotowano sześć tras biegowych o długości od 2,2 km do 10 km. Posiadają one zróżnicowany poziom trudności i pozwalają poczuć zimowy klimat Gór Sowich. 
  • Duszniki-Zdrój w Kotlinie Kłodzkiej - Zieleniec Ski Arena to jeden z największych kurortów narciarskich w naszym kraju. Można tu skorzystać także z 24 wyciągów narciarskich i kolei gondolowo - kanapowej. Wielbiciele biegówek mogą zaś cieszyć się 22 kilometrami tras o zróżnicowanym poziomie trudności. Można tu znaleźć zarówno etapy sprzyjające nauce biegania na nartach, jak i całkiem wymagające trasy dla zaawansowanych. Na Jamrozowej Polanie mieści się z kolei ośrodek przygotowujący aż 70 tras. 
  • Czarna Góra w masywie Śnieżnika - Czarna Góra Resort to kolejny ośrodek, w którym znajdą coś dla siebie wielbiciele różnych form narciarstwa. Biegacze zyskują w tym przypadku bardzo duże możliwości - łącznie jest to 14 km tras
  • Szklarska Poręba i Góry Izerskie - znany jest tu przede wszystkim zlokalizowany w Jakuszycach Ośrodek Narciarstwa Biegowego i Biathlonu. Oferuje się tu łącznie do 100 km tras o bardzo dużym zróżnicowaniu z centrum na Polanie Jakuszyckiej
  • Karpacz i Karkonosze - miasto kojarzone ze Śnieżką położone jest w terenie mniej sprzyjającym narciarstwu biegowemu, ale i tutaj można skorzystać z kilku tras. Najpopularniejsze to Droga Chomontowa i Równia pod Śnieżką.

Fot. Kamila Kubat / Agencja wyborcza.pl

Zwierzęta aktywne zimą: jak fauna przystosowuje się do zimowych warunków bytowania?Zwierzęta aktywne zimą: jak fauna przystosowuje się do zimowych warunków bytowania?

Najciekawsze trasy na narty biegowe - Wrocław i okolice

Jakie są na Dolnym Śląsku najciekawsze trasy na narty biegowe? Wrocław nie ma tu wiele do zaoferowania, ale jego nieco dalsze okolice już tak. Mowa choćby o Park Narodowy Gór Stołowych - wytyczono w nim pętlę dla narciarzy biegowych. Tym ciekawiej, że łączy się ona z podobnymi miejscami po stronie czeskiej. Efektem jest ponad 50 km tras o różnym stopniu trudności. Licząca 26 km duża pętla wraz z łącznikami pozwalają na poruszanie się po większej części terytorium PN Gór Stołowych i tym samym podziwianie piękna tego miasta. 

Góry Stołowe - zdjęci ilustracyjneGóry Stołowe - zdjęci ilustracyjne fot. Kamil Gozdan / Agencja Wyborcza.pl

Najdłuższe trasy na narty biegowe. Wrocław i okolice dla zaawansowanych

Jakie są tu najdłuższe trasy na narty biegowe? Wrocław i okolice to kilka lokalizacji, gdzie łączna długość tras wynosi przynajmniej kilkanaście lub kilkadziesiąt kilometrów. W niektórych przypadkach jedna pętla na wytyczonych szlakach może mieć nawet 12 - 14 km. W sumie jednak najdłuższe trasy to te, które możemy odwiedzić w Górach Izerskich. Ośrodek Narciarstwa Biegowego i Biathlonu dysponuje łącznie ok. 100 km zróżnicowanych tras. Możemy jednak łatwo dołączyć do nich te, które znajdują się po stronie czeskiej. Jest to dodatkowych 50 km. 

Dolina Chochołowska: czy warto odwiedzić ją zimą? Zdjęcie ilustracyjneDolina Chochołowska: czy warto odwiedzić ją zimą?

Trasy na narty biegowe. Wrocław dla początkujących

Także początkujący mogą tu liczyć na odpowiednie dla siebie trasy na narty biegowe. Wrocław i okolice dla adeptów narciarstwa biegowego mogą być dobrym miejscem dla rozwoju umiejętności. Które trasy wybierać? Najlepszym wyjściem będzie udanie się tam, gdzie poszczególne trasy zostały dobrze przygotowane. Mowa zwłaszcza o Jakuszycach i Zieleńcu.  

Zobacz też: Karkonosze. Szlaki zimowe polecają się dla turystów zaawansowanych i początkujących

Zobacz wideo Zima w Szwajcarii
Więcej o: