Trasy na narty biegowe: Wrocław. Dla początkujących i zaawansowanych

Trasy na narty biegowe: Wrocław. Dolny Śląsk jest jedną z najlepszych lokalizacji dla biegaczy. Odpowiednie miejsca dla nich można też znaleźć w pobliżu jego stolicy. Gdzie warto się udać?

Trasy na narty biegowe: Wrocław. Lista miejsc wartych odwiedzenia

Jakie trasy na narty biegowe w okolicach Wrocławia? Lista świetnie przygotowanych miejsc może okazać się nadzwyczaj długo. Będzie tak pod jednym warunkiem: musimy być gotowi na to, by oddalić się od stolicy Dolnego Śląska o jakieś 150 km. Położenie tego miasta sprzyja bowiem korzystaniu z doskonałych ośrodków narciarskich. W bezpośredniej bliskości Wrocławia możemy oczywiście założyć biegówki i korzystać z nich na ''dzikich'' trasach, jednak te profesjonalnie przygotowane znajdują się w oddaleniu od miasta.

Gdzie przede wszystkim warto się wybrać? Polecane są zwłaszcza:

  • Nowa Ruda w Górach Sowich - w gminie Nowa Ruda przygotowano sześć tras biegowych o długości od 2,2 km do 10 km. Posiadają one zróżnicowany poziom trudności i pozwalają poczuć zimowy klimat Gór Sowich. 
  • Duszniki-Zdrój w Kotlinie Kłodzkiej - Zieleniec Ski Arena to jeden z największych kurortów narciarskich w naszym kraju. Można tu skorzystać także z 24 wyciągów narciarskich i kolei gondolowo - kanapowej. Wielbiciele biegówek mogą zaś cieszyć się 22 kilometrami tras o zróżnicowanym poziomie trudności. Można tu znaleźć zarówno etapy sprzyjające nauce biegania na nartach, jak i całkiem wymagające trasy dla zaawansowanych. Na Jamrozowej Polanie mieści się z kolei ośrodek przygotowujący aż 70 tras. 
  • Czarna Góra w masywie Śnieżnika - Czarna Góra Resort to kolejny ośrodek, w którym znajdą coś dla siebie wielbiciele różnych form narciarstwa. Biegacze zyskują w tym przypadku bardzo duże możliwości - łącznie jest to 14 km tras
  • Szklarska Poręba i Góry Izerskie - znany jest tu przede wszystkim zlokalizowany w Jakuszycach Ośrodek Narciarstwa Biegowego i Biathlonu. Oferuje się tu łącznie do 100 km tras o bardzo dużym zróżnicowaniu z centrum na Polanie Jakuszyckiej
  • Karpacz i Karkonosze - miasto kojarzone ze Śnieżką położone jest w terenie mniej sprzyjającym narciarstwu biegowemu, ale i tutaj można skorzystać z kilku tras. Najpopularniejsze to Droga Chomontowa i Równia pod Śnieżką.

Fot. Kamila Kubat / Agencja wyborcza.pl

Najciekawsze trasy na narty biegowe - Wrocław i okolice

Jakie są na Dolnym Śląsku najciekawsze trasy na narty biegowe? Wrocław nie ma tu wiele do zaoferowania, ale jego nieco dalsze okolice już tak. Mowa choćby o Park Narodowy Gór Stołowych - wytyczono w nim pętlę dla narciarzy biegowych. Tym ciekawiej, że łączy się ona z podobnymi miejscami po stronie czeskiej. Efektem jest ponad 50 km tras o różnym stopniu trudności. Licząca 26 km duża pętla wraz z łącznikami pozwalają na poruszanie się po większej części terytorium PN Gór Stołowych i tym samym podziwianie piękna tego miasta. 

Góry Stołowe - zdjęci ilustracyjneGóry Stołowe - zdjęci ilustracyjne fot. Kamil Gozdan / Agencja Wyborcza.pl

Najdłuższe trasy na narty biegowe. Wrocław i okolice dla zaawansowanych

Jakie są tu najdłuższe trasy na narty biegowe? Wrocław i okolice to kilka lokalizacji, gdzie łączna długość tras wynosi przynajmniej kilkanaście lub kilkadziesiąt kilometrów. W niektórych przypadkach jedna pętla na wytyczonych szlakach może mieć nawet 12 - 14 km. W sumie jednak najdłuższe trasy to te, które możemy odwiedzić w Górach Izerskich. Ośrodek Narciarstwa Biegowego i Biathlonu dysponuje łącznie ok. 100 km zróżnicowanych tras. Możemy jednak łatwo dołączyć do nich te, które znajdują się po stronie czeskiej. Jest to dodatkowych 50 km. 

Trasy na narty biegowe. Wrocław dla początkujących

Także początkujący mogą tu liczyć na odpowiednie dla siebie trasy na narty biegowe. Wrocław i okolice dla adeptów narciarstwa biegowego mogą być dobrym miejscem dla rozwoju umiejętności. Które trasy wybierać? Najlepszym wyjściem będzie udanie się tam, gdzie poszczególne trasy zostały dobrze przygotowane. Mowa zwłaszcza o Jakuszycach i Zieleńcu.  

Zobacz też: Karkonosze. Szlaki zimowe polecają się dla turystów zaawansowanych i początkujących

Zobacz wideo Zima w Szwajcarii
Więcej o: