Dolina Chochołowska: czy warto odwiedzić ją zimą?

Dolina Chochołowska to jedno z najpopularniejszych miejsc w polskiej części Tatr. Zatłoczona latem i szczególnie chętnie odwiedzana wiosną - gdy kwitną krokusy, również zimą może być dla turystów atrakcyjna. Sprawdzamy, co warto wiedzieć, wybierając się do Doliny Chochołowskiej zimą.

Dolina Chochołowska zimą: miejsce bezpieczne i dostępne dla wszystkich

Dolina Chochołowska zimą jest miejscem stosunkowo bezpiecznym. Zagrożenie lawinowe jest tutaj minimalne nawet wówczas, gdy wystąpią duże opady śniegu. Dolina Chochołowska jest również łatwo dostępna, szlak jest regularnie odśnieżany, stanowi więc doskonałą opcję na wycieczkę w dni, gdy większość szlaków jest zasypana, bądź też gdy gorsza pogoda nie sprzyja wyjściom w wyższe partie gór. Warto wiedzieć, że Dolina Chochołowska jest doliną walną, czyli doliną biegnącą od grani głównej aż do podnóża gór. Ma długość około 10 kilometrów, co sprawia, że jest najdłuższą tatrzańską doliną. Imponująca jest też powierzchnia, jaką zajmuje – obszar 35 kilometrów kwadratowych czyni ją jednocześnie największą z dolin w Tatrach. Na Polanie Chochołowskiej znajduje się schronisko PTTK. Jest ono czynne cały rok i oferuje 121 miejsc noclegowych w pokojach o różnym standardzie i wielkości. Jednakże chcąc przenocować na wysokości 1148 m n.p.m. rezerwacji należy dokonać wcześniej.

Dolina Chochołowska. Zdjęcie ilustracyjneDolina Chochołowska. Zdjęcie ilustracyjne juste.dcv/shutterstock

Dolina Chochołowska: ile się idzie na Polanę Chochołowską?

Choć przez cały rok kursują tu konne dorożki, to Dolina Chochołowska najczęściej przemierzana jest pieszo. Ile się idzie tę trasę zimą? Wiele zależy od kondycji wędrowca, liczby przerw po drodze oraz panujących danego dnia warunków atmosferycznych. Choć cała dolina ma długość 10 kilometrów, to najczęściej pokonywana przez turystów jest trasa od parkingu na Siwej Polanie do Schroniska PTTK na Polanie Chochołowskiej. Dystans ten wynosi w przybliżeniu 7,5 kilometra i wymaga pokonania przewyższenia około 280 metrów. Drogę tę przebywa się średnio w dwie do dwóch i pół godziny. W wyższe partie doliny, a więc do Wyżniej Doliny Chochołowskiej, zimą raczej zapuszczać się nie warto, z racji na znacznie większe trudności oraz duże zagrożenie lawinowe. Jeśli nie zdecydujemy się na pozostanie w schronisku, podczas jednej wycieczki mamy zatem do pokonania w sumie około 15 kilometrów. Warto przeznaczyć na nią przynajmniej pięć godzin, doliczając czas na rozgrzewający posiłek w schronisku. Ciekawostką jest, że Dolinę Chochołowską, na odcinku do schroniska, można przemierzać z psem. Są tylko dwa takie miejsca w polskiej części Tatr, gdzie dozwolone jest wprowadzanie psów, oczywiście na smyczy.

Zobacz też: Trasy na narty biegowe. Beskidy zapraszają amatorów narciarstwa biegowego

Dolina Chochołowska zimą: szlak nawet dla początkujących

Jeśli naszym celem jest Dolina Chochołowska zimą, szlak wiodący od Siwej Polany do Schroniska PTTK nie powinien nam nastręczyć większych trudności. Szlak oznaczony kolorem zielonym prowadzi wzdłuż Chochołowskiego Potoku, zalicza się go do szlaków łatwych, dostępnych praktycznie dla każdego. Mogą nim wędrować zarówno osoby początkujące, jak i rodziny z dziećmi czy osoby starsze, nawet zimą. Należy jednak pamiętać, by odpowiednio przygotować się kondycyjnie, bo choć trasa nie jest zbyt wymagająca, to jednak dystans do przebycia jest dość spory. Za pozostawienie samochodu na parkingu na Siwej Polanie należy uiścić odpowiednią opłatę, ponadto konieczny będzie zakup biletu wstępu do Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Wędrując w stronę Polany Chochołowskiej mija się kilka rozdroży. Najpierw jest to czarny szlak zwany Ścieżką nad Reglami, wiodący w stronę Doliny Kościeliskiej. Później mija się szlak żółty, którym można dojść do Schroniska na Hali Ornak oraz kolejny czarny szlak prowadzący do Siwej Przełęczy. Dalej przechodzi się jeszcze obok szlaku czerwonego, którym można dojść na Trzydniowiański Wierch i Kończysty Wierch. Od Schroniska na Polanie Chochołowskiej prowadzi z kolei żółty szlak, którym można wejść na Grzesia.

Dolina Chochołowska. Zdjęcie ilustracyjneDolina Chochołowska. Zdjęcie ilustracyjne Elena_Panova/shuttestock

Zobacz wideo Aplikacje dla miłośników górskich wycieczek

Dolina Chochołowska: jak się ubrać na zimową wędrówkę?

Jeśli celem naszej wyprawy jest Dolina Chochołowska, jak się ubrać na zimową wycieczkę? Na pewno konieczne jest dobranie stroju odpowiedniego do pogody. Szczególnie ważne jest zadbanie o kończyny – ciepłe skarpety i rękawiczki to podstawa, warto też zabrać ze sobą ogrzewacze do rąk i stóp.  Nie obędzie się też bez czapki i ciepłego szala bądź chusty na szyję. Warto zaopatrzyć się w stuptuty, czyli ochraniacze na nogi, które zapobiegną dostaniu się śniegu do butów i przemoczeniu spodni, a dodatkowo ocieplą nogi. Przydatne też będą antypoślizgowe nakładki na buty bądź raczki, a także kijki trekkingowe. Wybierając się w drogę warto też zabrać ze sobą termos z gorącą herbatą, wysokoenergetyczne przekąski, mapę, telefon i powerbank oraz lampę czołówkę.

Dolina Chochołowska zimą: co warto zobaczyć?

Odwiedzając Dolinę Chochołowską zimą, co warto zobaczyć? Choć słynie ona z kwitnących tu wiosną krokusów, to i zimą jest warta obejrzenia. Podczas zimowej wędrówki Doliną Chochołowską naszą uwagę powinno zwrócić Wywierzysko Chochołowskie. Znajduje się ono około 30 metrów od Skały Kmietowicza, a jego okolica należy do niezwykle malowniczych i wspaniale prezentuje się na zdjęciach. Warta zobaczenia jest też Leśniczówka Chochołowska, obecnie zajmowana przez pracownika TPN. Aby zobaczyć ją z bliska, trzeba przejść drewnianym mostkiem, przerzuconym nad potokiem. Znajduje się tu punkt, w którym można wypożyczać rowery. Na Polanie Chochołowskiej natomiast można podziwiać szałasy pasterskie, zaś powyżej nich zlokalizowana jest niewielka góralska kapliczka. Pokryta jest czarnym gontem, a wzniesiona została na potrzeby serialu ''Janosik''. Jej patronem został św. Jan Chrzciciel, przez cały sezon turystyczny odprawiane są w niej msze święte, odbywa się tu także góralska pasterka. Ostatnią atrakcją wędrówki jest Schronisko PTTK na Polanie Chochołowskiej – obecny budynek oddany został do użytku w 1953 roku.

Dolina Chochołowska. Zdjęcie ilustracyjneDolina Chochołowska. Zdjęcie ilustracyjne juste.dcv/shutterstock

Zobacz też: Wyciągi krzesełkowe na świecie - najdłuższe, najciekawsze, z najpiękniejszymi widokami

Więcej o: