Trasy na narty biegowe: mazowieckie [najdłuższe, najciekawsze, dla początkujących]

Trasy na narty biegowe: mazowieckie. Biegówki mogą nam dać wiele radości nie tylko w terenie górzystym. Nawet równiny w okolicach stolicy pozwalają uprawiać narciarstwo biegowe. Gdzie warto się wybrać?

Trasy na narty biegowe - mazowieckie. Lista ciekawych miejsc blisko Warszawy

Jakie warto wybrać trasy na narty biegowe? Mazowieckie oferuje pod tym względem duże możliwości. Lista ciekawych miejsc wokół lub w obrębie samej Warszawy sprawia, że amatorzy biegówek mogą czuć się zadowoleni. Specyfika narciarstwa biegowego sprawia więc, że nie trzeba ruszać się poza obręb administracyjny miasta po to, żeby uprawiać ulubiony sport. Cenione przez mieszkańców Warszawy lokalizacje to m.in.:

  • Las Kabacki - początek trasy ma miejsce w Parku Kultury w Powsinie. Prowadzi do Kabat przez Las Kabacki. Długość jest różna w zależności od wybranego wariantu 
  • Las Młociński - część Puszczy Kampinoskiej, która nie stanowi obszaru parku narodowego. Trasa ta jest bardzo dobrze oznakowana, co utrudnia zgubienie się nawet przy pierwszej wizycie. Możliwe są też łatwiejsze lub trudniejsze warianty. Łącznie jej długość może wynosić od 8 do 13 km
  • trasa wzdłuż prawego brzegu Wisły - prowadzi od Mostu Grota - Roweckiego do Saskiej Kępy. Jej długość to 8,3 km 
  • Park Linowy Bielany - ok. 1200 m oświetlonych tras, wypożyczalnia i możliwość skorzystania z pomocy instruktora

Fot. Kuba Atys / Agencja Wyborcza.pl

Trasy na narty biegowe - mazowieckie. Dla początkujących i nie tylko

Jakie trasy na narty biegowe będą odpowiednie dla początkujących? Mazowieckie oferuje oczywiście znacznie więcej możliwości, niż tylko wymienione lokalizacje w obrębie Warszawy. I tutaj niekoniecznie trzeba się bardzo oddalać od stolicy. Przykładem może być miejscowość Klaudyn, do której da się dojechać autobusem z metra Młociny. Polecane są też trasy w Międzylesiu nieopodal Mazowieckiego Parku Krajobrazowego. Mowa tu o wytyczonych szlakach przebiegających po zalesionych terenach. Mają długość od 6 do 8 km.

Zobacz wideo Na narty w Polsce: pięć miejsc, w których poczujesz się jak w Alpach

Zobacz też: Gdzie pada śnieg? Dowiedz się, w jakich miejscach świata opady śniegu są najintensywniejsze

Najdłuższe trasy na narty biegowe. Mazowieckie dla zapalonych biegaczy

Gdzie dostępne są najdłuższe trasy na narty biegowe? Mazowieckie słynie ze świetnych lokacji dla biegaczy, które położone są w Puszczy Kampinoskiej. Zasada zimą jest taka, że można biegać po wszystkich szlakach pieszych. Daje to w sumie 300 km dzikich tras do wyboru. Zdecydowanie trudno będzie się tutaj nudzić. Podobno przyjeżdżający tu amatorzy białego szaleństwa najczęściej wybierają warianty tras od 3 do 9 km w zależności od warunków, doświadczenia i własnych upodobań. Można też przebyć liczącą 4 km pętlę lub wziąć udział w biegu trasą nocną dla biegaczy z czołówkami. Wszystko to sprawia, że wypad do Puszczy Kampinoskiej może być doskonałym wyborem zarówno dla początkujących, jak i przede wszystkim doświadczonych i wymagających biegaczy. 

Najciekawsze trasy na narty biegowe - mazowieckie

Jak wybrać w okolicy najciekawsze trasy na narty biegowe? Mazowieckie i tutaj pozostawia całkiem spory wybór. Nie znajdziemy tu z oczywistych względów tak ciekawych widoków, jak w górskich lub podgórskich lokalizacjach, ale i tak można się nastawić na biegi w bardzo przyjemnych okolicznościach zimowej przyrody. Oczywiście prym wiodą tutaj trasy zlokalizowane w Puszczy Kampinoskiej i nieopodal Mazowieckiego Parku Krajobrazowego. Jeśli jednak ktoś chciałby wybrać się nieco dalej i dodatkowo był przygotowany na większy wysiłek fizyczny, to kolejowa wyprawa do nieodległych Siedlec może być doskonałym wyborem. Trasy biegowe Siedlce - Sekuła cieszą się bardzo dobrą opinią. Solidnie przygotowane przez UKS Rawę Siedlce, mogą służyć do biegania różnymi stylami, są bardzo zróżnicowane i wymagające. Czasem trenują tu także zawodowcy, więc zdecydowanie jest to bardzo ciekawa opcja. Zachęca też dlatego, że do Siedlec z Warszawy można dojechać pociągiem w ok. godzinę. Wyprawa nie jest więc zbyt wymagająca czasowo.  

Zobacz też: Tatry: szlaki zimowe dla początkujących i średniozaawansowanych

Więcej o: