Trasy na narty biegowe: Kraków. Gdzie na biegówki w stolicy Małopolski?

Trasy na narty biegowe w Krakowie? Stolica Małopolski może nie jest tak rozpoznawalna narciarsko jak nieodległe przecież Zakopane, ale na biegówkach da się jeździć i tutaj. Gdzie warto się wybrać?

Trasy na narty biegowe - Kraków. Lista popularnych i ciekawych miejsc

Czy w stolicy Małopolski są ciekawe trasy na narty biegowe? Kraków raczej nie uchodzi za miejsce sprzyjające narciarstwu. Poniekąd jest to związane z tym, że nie tak daleko od niego znaleźć można najsłynniejsze kurorty narciarskie w naszym kraju na czele z Zakopanem. Pamiętajmy jednak, że narciarstwo biegowe jest znacznie mniej wymagające od zjazdowego czy szczególnie skoków narciarskich, które są sportem raczej elitarnym. Popularne biegówki można więc śmiało zakładać na nogi także w terenach pozagórskich. 

Także w stolicy Małopolski i jej bliskiej okolicy można liczyć na dobrze przygotowane trasy na narty biegowe. Lista lokalizacji dla biegaczy w Krakowie obejmuje:

  • krakowskie Błonia
  • park Lotników Polskich
  • lasy znajdujące się na Górce Pychowickiej
  • uroczysko Skotniki

Najciekawsze trasy na narty biegowe - Kraków i okolice

Jakie są w omawianej okolicy najciekawsze trasy na narty biegowe? Kraków być może nie oferuje jakichś mocno nietypowych lub zróżnicowanych tras, ale w promieniu 70 czy 80 km znajdziemy ich kilka. Przykładem może być Rabka-Zdrój. Warto wpaść tutaj nie tylko po to, żeby skorzystać z tras biegowych. Tutejsze uzdrowisko przyciąga kuracjuszy od niemal stu lat. Nic więc dziwnego, że przygotowano tu również trasę narciarską. Liczy sobie ona 3,5 km i jest w pełni oświetlona, co w sezonie zimowym daje bardzo wiele. Biegnie terenem Parku Zdrojowego. Na miejscu można skorzystać z kilku wypożyczalni sprzętu. To jednak nie wszystko - w Rabce-Zdroju odnajdą się też bardziej doświadczeni biegacze. Wszystko dlatego, że z tego samego Parku Zdrojowego można wybiec na znacznie bardziej wymagające trasy. Prowadzą one wokół góry Krzywoń (4,8 km) i do schroniska PTTK ''Stare Wierchy'' (9 km).  

Rabka Zdrój - dworzecRabka Zdrój - dworzec Fot. Marek Podmokły / Agencja Wyborcza.pl

Najdłuższe trasy na narty biegowe. Kraków dla zaawansowanych biegaczy

Jakie są najdłuższe trasy na narty biegowe w okolicach stolicy Małopolski? Sam Kraków oferuje raczej niezbyt długie etapy do pokonania na biegówkach. Oczywiście niekoniecznie dla dłuższego biegania będziemy musieli udawać się np. do Zakopanego, ale wyjazd o 80 km od stolicy regionu może wiele zmienić. Ciekawym kierunkiem są bez wątpienia trasy wokół najwyższego szczytu Beskidu Wyspowego, czyli Mogielicy wznoszącej się na 1171 m n.p.m. Tutaj i nad Przełęczą Słopnicką zlokalizowanych jest kilka miejsc bardzo dobrych dla biegaczy - zwłaszcza tych z nieco większym doświadczeniem. Właśnie tutaj zlokalizowana jest najdłuższa pojedyncza trasa w Małopolsce, która mierzy 16,3 km przy przewyższeniu rzędu 270 m. Okazuje się jednak, że to nie wszystko - można ją wydłużyć do 23 km dzięki włączeniu innych tras. Miejsce do biegania to jednak nie wszystko, bo właśnie tutaj zorganizowana została też odpowiednia infrastruktura. Można więc na miejscu zastać parkingi, ławki, ale także wypożyczalnię sprzętu.  

Mogielnica. Zdjęcie ilustracyjneMogielnica. Zdjęcie ilustracyjne JaroslavZ / Shutterstock

Trasy na narty biegowe - Kraków. Dla początkujących i średniozaawansowanych

Również początkujący i średniozaawansowani znajdą tutaj dla siebie odpowiednie i ciekawe trasy na narty biegowe. Kraków i okolice to przynajmniej kilka dogodnych lokalizacji dla początkujących amatorów biegówek. Mowa zwłaszcza o nieodległych Niepołomicach. Tutaj trasa przebiega po terenie wytyczonej dla sezonu letniego ścieżki rowerowej. Łącznie dostępne jest tu 7 km tras o przewyższeniu 15,54 m, które jest o wiele mniejsze od tego, które występuje w terenie górskim. Dodatkową zaletą jest możliwość podziwiania prastarej puszczy królewskiej. 

Zobacz też: Zwierzęta aktywne zimą: jak fauna przystosowuje się do zimowych warunków bytowania?

Zobacz wideo Na narty w Polsce: pięć miejsc, w których poczujesz się jak w Alpach
Więcej o: