Jakie szlaki zimowe w Tatrach warto wybierać? Fundamentalną kwestią jest uświadomienie sobie tego, że zimą panują tu zupełnie inne i bardziej niebezpieczne warunki niż latem. Choć ośnieżone szczyty przedstawiają się zupełnie bajkowo i przywodzą najbardziej przyjemne odczucia, to nie powinniśmy tracić czujności. Może tu na nas czyhać wiele niebezpieczeństw i właśnie o nich trzeba pamiętać przy wyborze szlaków odpowiednich na pierwszą przygodę z Tatrami.
Fot. Marek Podmokły / Agencja Wyborcza.pl
Na co uważać wybierając się na trekking zimą w Tatrach? Jak się przygotować? Przede wszystkim sam wybór trasy to tylko jedna z rzeczy, którą powinniśmy się zainteresować. Inne również są bardzo ważne. Trzeba sprawdzić warunki pogodowe i stopień lawinowy. Należy to zrobić przed przyjazdem, ale i bezpośrednio przed wyjściem w góry. Zaleca się na takie okazje ubiór warstwowy. Zwykle jest tak, że dopiero za trzecim lub czwartym wyjściem w góry możemy stworzyć własny sposób na optymalny ubiór.
Potrzebne są też kijki trekkingowe i raki lub raczki. Bezwzględnie trzeba zadbać o właściwe wyposażenie zabierane w plecaku na górską wędrówkę. Muszą się tu znaleźć:
Od czego warto zacząć wędrówki po Tatrach zimą? Wiele doświadczonych osób uważa, że przed wyjściem na choćby te mniej wymagające szlaki warto obyć się z górami zimą. Idealną okazją może być wypad w miejsca typowo turystyczne i dość bezpieczne. Przykłady? Choćby popularne tatrzańskie doliny - Kościeliska i Chochołowska. To dobre trasy na to, by w dłuższej wędrówce sprawdzić się w starciu z mrozem, śniegiem i górskimi realiami. Jeśli nie przejdzie nam myśl o kolejnych wyjściach w góry, to możemy spróbować innych tras dla początkujących w Tatrach.
Dolina Chochołowska: czy warto odwiedzić ją zimą? Zdjęcie ilustracyjne Piotr Pawelczyk/shutterstock
Jakie zimowe szlaki w Tatrach dla początkujących warto brać pod uwagę? Przede wszystkim pamiętajmy o tym, że przy odpowiednio niesprzyjających warunkach każdy górski szlak może być z jakiegoś powodu niebezpieczny. Dlatego zawsze musi nas cechować ostrożność. Popularnymi wyborami mogą być również zimą Morskie Oko i Droga Pod Reglami. W pierwszym przypadku piękny widok na Tatry wymaga jednak długiego podejścia asfaltem. W drugim możemy pójść urokliwą i bardzo przyjemną trasą, ale bez pięknych górskich panoram. Jakie mamy alternatywy? Oprócz wspomnianych już dolin Chochołowskiej i Kościeliskiej będą możliwe do zrealizowania w pięć godzin wypady do miejsc takich, jak:
Można też pokusić się o to, by popularny szlak do Doliny Kościeliskiej wzbogacić o wyjście ze Schroniska PTTK na Hali Ornak do Stawu Smreczyńskiego. Mowa tu o drodze wzdłuż potoku Kirowa Woda liczącej sobie ok. 6,5 km.
Dolina Kościeliska Fot. Marek Podmokły / Agencja Wyborcza.pl
Jakie zimowe szlaki w Tatrach dla średniozaawansowanych warto wybrać? Możliwości jest wiele. Z reguły są to propozycje wycieczek trudniejszych i dłuższych. Celem może być choćby Kasprowy Wierch. Wejść na niego można:
Możemy wybrać kilka wariantów zejścia z grani. Inne ciekawe opcje dla średniozaawansowanych to choćby szlak z Morskiego Oka na Szpiglasową Przełęcz lub jedno z podejść na Giewont.
Morskie Oko zimą Fot. Marek Podmokły / Agencja Wyborcza.pl
Zobacz też: Jak korzystać z łańcuchów w górach? Poznaj zasady korzystania z łańcuchów w górach