Jak wejść na Trzy Korony zimą? Pytanie to zadaje sobie wiele osób, którym było dane pojawić się w tym miejscu latem. Oczywiście przygotowania muszą być dużo bardziej złożone i dłuższe. Idziemy w końcu w góry przy możliwej zmiennej i niekorzystnej aurze, musimy więc być bardziej ostrożni. Co otrzymujemy w zamian? Przede wszystkim przyjemny wysiłek fizyczny i niesamowite wrażenia estetyczne z widokami na Tatry, Podhale czy Spisz włącznie.
Trzy Korony zimą to propozycja dla tych turystów, którzy mają już pewne doświadczenia w górach. Przygotowanie do tego, by bezpiecznie wejść na szczyt, składa się z dwóch ważnych elementów. Pierwszym jest zadbanie o odpowiednie obuwie, odzież i prowiant. Narazimy się jednak na niebezpieczeństwo również wtedy, gdy nie będziemy mieli dobrze zaplanowanej trasy. To również jest niezwykle ważne.
Którędy wejść na Trzy Korony zimą? Szlak od strony Sromowców Niżnych wiodący przez Wąwóz Szopczański jest jednym z najbardziej cenionych. Chodzi przede wszystkim o zróżnicowanie mijanej trasy i atrakcyjne widoki. Skalne wzniesienia, urwiska i turnie pozwalają nam docenić fakt, że znajdujemy się w dziewiczych górach.
Czy trudno jest wejść na Trzy Korony zimą? Stopień trudności jest uzależniony nie tylko od wybranej trasy, ale także z powodu panujących warunków, które zawsze trzeba uwzględniać. Omawiana droga od strony Sromowców Niżnych jest postrzegana jako średnio trudna.
Zobacz też: Szlaki na Sokolicę. Propozycje dla początkujących i zaawansowanych
Czemu warto wejść na Trzy Korony? Co warto zobaczyć ze szczytu? Choć najwyższym szczytem w Pieninach jest Wysoka, to popularnością daleko odbiega właśnie od Trzech Koron. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że na tych ostatnich znajduje się niezwykle atrakcyjna platforma widokowa. Na sam szczyt należy wejść po metalowych schodach. Nagrodą jest urzekająca panorama rozpościerająca się we wszystkich kierunkach. Zimą szczególnie piękne są obserwowane stąd wschody słońca. Pamiętajmy jednak, że obecność tutaj to wspaniała okazja do obcowania z przyrodą i licznie reprezentowanymi w Pieninach gatunkami ssaków i ptaków. Wypatrzenie niektórych z nich wymaga nieco szczęścia, ale inne powinniśmy wypatrzeć bez problemu.
Bardzo dobrą bazą do wyjścia na Trzy Korony będą Sromowce Niżne. Ta niewielka miejscowość może posłużyć jednak także jako miejsce, z którego wyruszymy do kilku innych okolicznych atrakcji i ciekawych miejsc. Warto dodać, że prowadzone jest tutaj schronisko PTTK ''Trzy Korony''. Również z niego roztaczają się niezwykle atrakcyjne widoki. Przy dobrej pogodzie można cieszyć się podziwianiem Tatr czy przełomu Dunajca. Możemy stąd wyruszyć do Niedzicy po to, by zobaczyć tamtejszy zamek. Atrakcję może stanowić samo Jezioro Czorsztyńskie. W Czorsztynie zaś czeka na nas kolejne miejsce historyczne - ruiny gotyckiego zamku z XIV w. Jednym z ciekawszych punktów turystycznych w okolicy jest Muzeum Pienińskiego Parku Narodowego w Krościenku nad Dunajcem.
Jak bez problemów wejść na Trzy Korony zimą? Jak się przygotować na zimowe podejście na słynny szczyt Pienin? Poza znajomością szlaku, kluczowe jest nasze osobiste przygotowanie do drogi. Niezwykle ważne są buty. Przede wszystkim muszą być nieprzemakalne i mocne tak, abyśmy nie mieli z nim problemów na trasie. Oczywiście nie można zakładać na górskie wyjście obuwia, którego wcześniej ani razu nie mieliśmy na stopach. Trzeba wcześniej je przetestować. Istotna jest też właściwa stabilizacja - chodzi o utrzymywanie nie tylko stopy, ale też kostki. Podeszwa musi gwarantować dobrą przyczepność do podłoża.
Bardzo dobrze spiszą się na trasie termoaktywne skarpety i bieliznę, które powinny być też oczywiście wygodne. Kurtka, czapka, rękawiczki i chroniące przed zimnem spodnie także stanowią niezbędne elementy wyposażenia, które zapewni bezpieczną wędrówkę na szczyt Trzech Koron.
Zobacz też: Karkonosze. Szlaki zimowe polecają się dla turystów zaawansowanych i początkujących