Las Bronaczowa - piękne i zaciszne miejsce w Małopolsce [ciekawe miejsca, szlaki i trasy]

Las Bronaczowa to kompleks leśny, stanowiący niewielką pozostałość po niegdyś imponującej Puszczy Karpackiej. Jeśli wybierasz się do Małopolski i szukasz miejsca na pieszą lub rowerową wyprawę pośród natury, koniecznie sprawdź, co możesz napotkać właśnie tam.

Las Bronaczowa – gdzie jest?

Każdy, kto lubi zaciszne zakątki, z dala od gwarnego miasta, może odwiedzić Las Bronaczowa. Gdzie jest zlokalizowany ten kompleks leśny? Znajduje się on nieopodal Krakowa, tam, gdzie stykają się ze sobą granice Radziszowa, Mogilan oraz Głogoczowa. To wszystko, co pozostało z wielkiej Puszczy Karpackiej. Swoją nazwę las zawdzięcza wsi Brunaczów, która mieściła się niegdyś w jego sąsiedztwie. Niestety, z czasem opustoszała, choć nieznane są przyczyny tego zjawiska.

 

Las Bronaczowa: ciekawe miejsca

Chcesz odwiedzić Las Bronaczowa? Ciekawe miejsca powinny być Twoim priorytetem. Jeśli marzy Ci się rodzinny wypad w te okolice, może Cię zainteresować miejsce na grilla lub rozpalenie ogniska, znajdujące się tuż przy wejściu do lasu, przy rozległym parkingu. Uwagę turystów na pewno przyciągnie też głaz dla Iwony, proszącej o modlitwę. Podczas spaceru można także natrafić na potężny krzyż, znajdujący się na rozstaju dróg. Prawdziwą atrakcją Lasu Bronaczowa jest jednak rezerwat Kozie Kąty.

Zobacz wideo Cud Podlasia wygląda jak wyspa na Pacyfiku

Rezerwat Kozie Kąty – co warto o nim wiedzieć?

Rezerwat Kozie Kąty mieści się na terenie Lasu Bronaczowa, dokładnie w północno-zachodniej części kompleksu. Obejmuje on powierzchnię 24,21 ha. Na jego terenie można spotkać wiele różnorodnych gatunków roślin, w tym kosmatka owłosiona, wietlica samicza, konwalijka dwulistna czy turzyca drżączkowata. Można tam również spotkać gatunki znajdujące się pod ochroną lub chronionych wcześniej, takich jak: parzydło leśne, wawrzynek wilczełyko, bluszcz pospolity czy lilia złotogłów. Spacer po nim może dostarczyć nie tylko niezapomnianych widoków, ale i pozwolić na porządną chwilę relaksu.

 Las Bronaczowa: szlaki

Chcesz spacerować przez Las Bronaczowa? Szlaki turystyczne, które go przecinają, umożliwiają poznanie wszelkich jego zakątków. Ten kompleks leśny przecinają: szlak niebieski, zielony oraz czarny.

 

Las Bronaczowa: trasy rowerowe

Lubisz przejażdżki rowerem? Również tym środkiem transportu możesz przemierzyć Las Bronaczowa. Można na przykład zrobić kółko i wyruszyć ze Skawiny, przejechać przez las, a następnie wrócić na miejsce wyjazdu, poruszając się szlakiem czerwonym. Można także pokonać drogę z Garcowca do Świątnik Górnych, podróżując szlakiem zielonym.

Las Bronaczowa: trasy biegowe

Również spacerowicze i osoby aktywnie spędzające czas znajdą coś dla siebie, odwiedzając Las Bronaczowa. Trasy biegowe są tu dość zróżnicowane i prowadzą w różne miejsca. Można wybrać szeroką, prostą ścieżkę bądź też drogę prowadzącą w kierunku rezerwatu Kozie Kąty. Warto również skorzystać ze ścieżki edukacyjnej ciągnącej się od strony szpitala w Radziszewie.

Zobacz też: Największe lasy w Polsce: Puszcza Nidzicka na czele rankingu. Sprawdź koniecznie, jaką powierzchnię zajmuje

Więcej o: