Las Młochowski - poznaj najnowszy szlak z doskonale oznakowaną ścieżką edukacyjną i inne ciekawe miejsca

Las Młochowski stanowi północną granicę dawnego kompleksu leśnego, który obejmował lasy nadarzyńskie, młochowskie i chojnowskie. Obecnie, wraz z Miastem - Ogrodem Podkowa Leśna, znajduje się w granicach Warszawskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu.

Las Młochowski: gdzie jest? Sprawdźmy 

Wiele osób zapytanych o Las Młochowski nie wie, gdzie jest to skupisko drzew. Warto więc wiedzieć, że Las Młochowski, nazywany również czasami Lasem Nadarzyńskim, to kompleks leśny w województwie mazowieckim. Porasta on Równinę Łowicko – Błońską, na północ i zachód od Nadarzyna, w bezpośrednim sąsiedztwie Miasta – Ogrodu Podkowa Leśna, należy do Nadleśnictwa Chojnów i ma status lasu ochronnego. Las Młochowski tworzy bór sosnowy z licznym starodrzewem, miejscami mamy tu do czynienia z lasem mieszanym. W Lesie Młochowskim dominuje sosna pospolita, a oprócz niej występuje tu brzoza, osika, dąb, świerk, modrzew i akacja. W podszycie spotkać można jarzębinę, leszczynę, jałowiec, grab i trzmielinę. Runo leśne Lasu Młochowskiego tworzą: mchy rokiet i widłoząb, borówka czernica, konwalia majowa, konwalijka dwulistna, malina kamionka, paproć orlica, śmiałek darniowy, pszeniec jagodowy, szczawik, trzcinnik i borówka brusznica. Fauna Lasu Młochowskiego to przede wszystkim sarny, dziki, lisy i borsuki.

 

Las Młochowski: szlaki

Przez Las Młochowski wiodą szlaki turystyczne PTTK. Są one atrakcyjne dla spacerujących właściwie o każdej porze roku. Najkrócej w Lesie Młochowskim pozwala przebywać szlak żółty, który biegnie ze stacji WKD Podkowa Leśna Główna, najpierw wzdłuż torów, potem obok Parku Miejskiego, mija budynek Pałacyku – Kasyno i prowadzi do rezerwatu Parów Sójek. Następnie szlak wiedzie do stacji WKD Podkowa Leśna Zachodnia, dalej przez park i ulicami Bluszczową, Jana Pawła II i Sienkiewicza do rezerwatu, by przecinając las Karolina skończyć się na przystanku WKD w Otrębusach. Z kolei szlak czerwony stanowi fragment Podwarszawskiego Szlaku Okrężnego, z trasą leśną liczącą około 4 kilometrów długości. Od stacji WKD Podkowa Leśna Główna prowadzi ulicą Jana Pawła II, skręca na wschód Aleją Lipową, aż w końcu ulicami Prusa i Krasińskiego wiedzie do rezerwatu im. Bolesława Hryniewieckiego, ciągnąc się dalej przez uroczysko Zaborów do leśniczówki Na Dębaku. Szlak zielony, o długości około 8 kilometrów, biegnie przez lasy otaczające Podkowę Leśną. Od stacji WKD Podkowa Leśna Główna prowadzi do rezerwatu im. Bolesława Hryniewieckiego odcinkiem wspólnym ze szlakiem czerwonym, następnie wiedzie przez las na uroczysko Żółwin, by chwilowo znów spotkać się ze szlakiem czerwonym w okolicach leśniczówki Na Dębaku. Dalej wiedzie przez uroczysko Zosin aż do stacji WKD w Otrębusach. Ostatni to szlak niebieski im. Jarosława Iwaszkiewicza, wiodący od stacji PKP Brwinów do Stawiska, następnie ulicami Sokolą, Ptasią i Sępów do rezerwatu Parów Sójek. Dalej prowadzi on wśród malowniczych zalesionych wydm, przechodzi obok Parku Miejskiego, budynku kasyna, do stacji WKD Podkowa Leśna Główna, tu łączy się ze szlakiem czerwonym, by na końcu Alei Lipowej oddzielić się i doprowadzić do stacji WKD Podkowa Leśna Wschodnia, stamtąd do Karolina, Lasu Młochowskiego przez uroczyska Zaborów i Żółwin oraz rezerwat Zaborów, a następnie do Nadarzyna i Komorowa.

Zobacz wideo Atrakcja i tortury. Słonie cierpią dla turystów

Las Młochowski: ciekawe miejsca

Obecnie odwiedzając Las Młochowski łatwo odnaleźć ciekawe miejsca dzięki najnowszemu szlakowi spacerowemu z doskonale oznakowaną ścieżką edukacyjną. Znalazło się na niej czternaście przystanków, objaśniających różne aspekty, zwłaszcza przyrodnicze i kulturowe, mijanych miejsc. Dzięki ścieżce edukacyjnej spacerowicze mają okazję poznać historię Lasu Młochowskiego, znaczenie lasu dla człowieka i przyrody, zasady gospodarki leśnej czy rozmaite gatunki drzew występujące na terenie lasu. W Lesie Młochowskim, w części należącej do Podkowy Leśnej, wydzielono dwa rezerwaty przyrody: rezerwat im. prof. Bolesława Hryniewieckiego, w którym rosną głównie sosny i dęby (nawet dwustuletnie) oraz rezerwat Zaborów im. Witolda Tyrakowskiego, w którym występują chronione gatunki ptaków i roślin. Natomiast będąc w części miejskiej Podkowy Leśnej warto zobaczyć też Leśny Park Miejski, Kościół Ogród, Skwer Przyjaźni Polsko-Węgierskiej, Rezerwat przyrody Parów Sójek, Park przy Muzeum Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów w Stawisku oraz liczne drzewa – pomniki przyrody, w szczególności Aleję Lipową im. Tadeusza Baniewicza.

 

Las Młochowski: trasy rowerowe

Przez Las Młochowski wiodą też trasy rowerowe. Są to trzy dobrze oznakowane pętle: mała ma długość 4 kilometrów, średnia liczy sobie 5 kilometrów, zaś duża to aż 9 kilometrów jazdy po terenie lasu. Wszystkie są doskonale oznaczone, co jest zasługą Towarzystwa Przyjaciół Miasta – Ogrodu Podkowa Leśna. Przy wjeździe do lasu, a także w miejscach rozwidlenia poszczególnych tras ustawiono tablice informacyjne, które obrazują plan zarówno tras rowerowych, jak i pieszych.

 

Las Młochowski: trasy biegowe

Nie tylko pieszo lub rowerem można przemierzać Las Młochowski. Trasy biegowe co prawda nie są tu odrębnie wytyczone, ale z powodzeniem można korzystać ze szlaków turystycznych oraz pętli rowerowych. Co ciekawe, na trasy rowerowe zimą chętnie wyruszają narciarze biegowi – jest to doskonały sposób na połączenie aktywności na świeżym powietrzu i obcowania z dziką przyrodą.

Zobacz też: Las Kabacki. Miejsce rekreacji z historią w tle [ciekawe miejsca, trasy rowerowe i do biegania]

Więcej o: