Las Mokrzański - wyjątkowy zielony zakątek na terenie Wrocławia [ciekawe miejsca, trasy rowerowe i biegowe]

Las Mokrzański to największy spośród kompleksów leśnych we Wrocławiu. Przekonaj się, które spośród miejsc na jego terenie warto odwiedzić, a także odkryj tamtejsze ścieżki, by przeżyć wyjątkową przygodę.

Las Mokrzański: gdzie jest?

Podczas wyprawy na Dolny Śląsk, warto z całą pewnością odwiedzić Las Mokrzański. Gdzie jest dokładnie ten kompleks leśny? Las Mokrzański znajduje się na północno-zachodnim krańcu Wrocławia i rozciąga się na 551 hektarów. Najwyżej położony punkt jest zlokalizowany w zachodniej części kompleksu leśnego (148 m n.p.m.).

Las MokrzańskiLas Mokrzański Fot. Tomasz Pietrzyk / Agencja Wyborcza.pl

Przez Las Mokrzański przepływa strumień Łękawica (będący dopływem Bystrzycy), a przecina go także parę mniejszych strumieni. Na tym terenie utrzymuje się stale duża wilgotność. Można tam spotkać takie drzewa, jak dąb szypułkowy, olsza czarna, buk zwyczajny, grab zwyczajny, jawor czy dąb czerwony. W lesie tym można ponadto spotkać jelenie, które wędrują tam z zachodu.

Las Mokrzański: ciekawe miejsca

Czym może Cię zaskoczyć Las Mokrzański? Ciekawe miejsca, jakie oferuje ten kompleks leśny, mogą poważnie zadziwić spacerowiczów. Jak się okazuje, szczególną uwagę przyciągają ruiny dawnej restauracji, po polsku zwanej "Leśny Zameczek". Wielu osobom może się wydawać zdumiewające, że taki punkt w ogóle funkcjonował niegdyś w środku leśnej gęstwiny.

Las Mokrzański. Zdjęcie ilustracyjneLas Mokrzański. Zdjęcie ilustracyjne Autorstwa Julo - Praca własna, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=4318041

Entuzjastów dzikiej przyrody przyciągnie natomiast obecność wielu gatunków drzew, a także innych występujących tutaj roślin. Na pewno będą się oni też czujnie rozglądali za jeleniem, wyjątkowym mieszkańcem tych okolic.

Zobacz wideo Atrakcja i tortury. Słonie cierpią dla turystów

Las Mokrzański: szlaki

Planujesz zwiedzić Las Mokrzański? Szlaki, które powinieneś zapamiętać, to szlak zielony i niebieski. Co ważne, na tym obszarze występują zarówno wąskie, drobne ścieżki, idealne dla dociekliwych podróżnych, doświadczonych w pieszych wędrówkach, jak i te szersze, z mocnym utwardzonym gruntem. Na pewno każdy spacerowicz znajdzie coś dla siebie, podobnie jak miłośnicy rowerów.

Spacerowicze sprzątają Las Mokrzański Spacerowicze sprzątają Las Mokrzański  Fot. Tomasz Pietrzyk / Agencja Wyborcza.pl

Las Mokrzański: trasy rowerowe

Chcesz pokonać Las Mokrzański rowerem? Trasy rowerowe również przebiegają przez tamte tereny. Można na przykład wybrać się w trasę rowerową o długości czternastu kilometrów, rozpoczynającą się w Wilkszynie, a mającą swój koniec w Leśnicy. Jeśli nie będziesz przeprowadzać zbyt częstych postojów, powinieneś ją pokonać w ciągu godziny lub półtorej. Jadąc tą trasą, niemal cały czas podąża się leśnymi ścieżkami, w większości przypadków omijając drogi asfaltowe. Podczas podróży można podziwiać malownicze zakątki Lasu Mokrzańskiego.

Las Mokrzański: trasy biegowe

Myślisz o aktywności, którą mógłby Ci zapewnić Las Mokrzański? Trasy biegowe na obszarze tego kompleksu leśnego są różnego rodzaju, choć przeważają polne i leśne ścieżki. Warto z nich skorzystać i biegać, rozkoszując się bliskością natury. Niezależnie od tego, czy jesteś doświadczonym biegaczem, czy raczej amatorem tego rodzaju aktywności, na pewno zdołasz wybrać drogę, dostosowaną do swoich umiejętności.

Zobacz też: Lasy polskie: najbardziej popularne w naszym kraju są lasy iglaste. Co jeszcze warto o nich wiedzieć? Sprawdzamy

Więcej o: