Okazuje się, że najlepiej zapytać mieszkańców Szczecina i okolic o Las Arkoński. Gdzie jest to skupisko leśne? Nietrudno się domyślić, że w województwie zachodniopomorskim, na Pobrzeżu Szczecińskim. Las Arkoński, czy też Lasek Arkoński, to potoczna nazwa leśnego obszaru rekreacyjnego, którego oficjalna nazwa brzmi Park Leśny Arkoński (rzadziej Uroczysko Las Arkoński). Ten obszar leśny stanowi fragment Puszczy Wkrzańskiej i zajmuje powierzchnię prawie 1000 hektarów. Położony jest w północnej i północno-zachodniej części Szczecina, na Wzgórzach Warszewskich. Las Arkoński obejmuje wschodnią część osiedla Głębokie, zachodnią część osiedla Osów oraz północną część osiedla Arkońskie – Niemierzyn. Las Arkoński położony jest bardzo malowniczo, zajmując teren falisty i przyciągając urozmaiconym krajobrazem. Obecne są tu liczne wzniesienia, takie jak choćby Wzgórze Arkony o wysokości 70,3 m n.p.m. czy Wzgórze Sobótki mierzące około 70 m n.p.m. Teren Parku Leśnego przecinają liczne potoki i strumyki, jak choćby Osówka, Zielonka, Arkonka, Kijanka czy Żabieniec. Nie brakuje tu też zbiorników wodnych. Najbardziej popularne to: Arkonka (dawniej jezioro, obecnie kąpielisko), Jezioro Goplany (staw w dzielnicy Głębokie, w pobliżu kąpieliska Arkonka), Głuszec (słodkowodne jezioro zasilane przez wody potoku Żabieniec, w sąsiedztwie Jeziora Goplany) oraz Jezioro Głębokie (w dolinie u podnóża Wzgórz Warszewskich). W zagłębieniach terenu odnajdziemy też stawy, np. Górny Staw, Cichy Staw czy Syrenie Stawy. Teren Parku Leśnego porasta las mieszany, który tworzą takie gatunki, jak sosna zwyczajna, buk zwyczajny, dąb, brzoza brodawkowata, topola i olsza czarna. Ponadto w Lesie Arkońskim spotkać można gatunki wprowadzone przez człowieka, m.in. modrzew europejski czy daglezję zieloną.
Jak najwygodniej przemierzać Las Arkoński? Szlaki turystyczne i liczne trasy spacerowe sprawiają, że jest to teren bardzo przyjazny piechurom. Warto na przykład wybrać się na spacer szlakiem ''Śladami Quistorpów''. Jest to pierwsza trasa tematyczna po Szczecinie, obejmująca tereny Lasu Arkońskiego. Powstała w 2008 roku i poświęcona jest filantropijnej działalności Johannesa Quistorpa i jego syna, Martina. Trasa jest pętlą, można ją przemierzać z dowolnego miejsca, a w większości wiedzie przez tereny zielone. Prowadzi kolejno przez: Jasne Błonia, aleję Wojska Polskiego, Zakład Szpitalno-Opiekuńczy Bethanien, plac Jakuba Wujka, Syrenie Stawy, Park Leśny Arkoński z ruinami wieży Quistorpa oraz Park Kasprowicza. Na uwagę zasługuje również żółty Szlak im. Ireny i Karola o długości nieco ponad 9 kilometrów. Jest typowym szlakiem spacerowym, który nadaje się również do nordic walkingu. Jego pierwszy odcinek wiedzie ze Szczecina przez Las Arkoński do Jeziora Goplany, drugi prowadzi na Polanę Harcerską, trzeci to droga do Jasmundzkiej Strugi, ostatni zaś doprowadza do Szczecina Głębokie. Przez Park Leśny Arkoński wiedzie również czerwony pieszy szlak turystyczny ''Ścieżkami Dzików''. Rozpoczyna się on w szczecińskim Niemierzynie i prowadzi przez południową część Puszczy Wkrzańskiej oraz centralną część Wzgórz Warszewskich. Przez szczecińskie osiedla Niemierzyn i Osów, południową część Puszczy Wkrzańskiej oraz wieś Przęsocin wiedzie z kolei zielony pieszy szlak turystyczny ''Przez Las Arkoński i Wzgórza Warszewskie''. Na uwagę zasługuje też 4-kilometrowy szlak przez Dolinę Siedmiu Młynów z ''Białej Leśniczówki'' na Szczecińską Gubałówkę, wzdłuż strumienia Osówka.
Przemierzając Las Arkoński, ciekawe miejsca można odkrywać niemal na każdym kroku. Za jeden z najatrakcyjniejszych terenów Parku Leśnego uchodzi Dolina Siedmiu Młynów, w górnym biegu strugi Osówka, której nazwa pochodzi od siedmiu nieczynnych już młynów (ich pozostałość stanowią stawy młyńskie). W Lesie Arkońskim znajduje się też kilka punktów widokowych, tor saneczkowy, wyciąg narciarski, ośrodek sportów konnych oraz kąpielisko miejskie Arkonka. Na uwagę zasługują ruiny wieży Quistorpa – wzniesionej na początku XX wieku wieży widokowej, czy też ruiny leśniczówki Arkońska oraz zabytkowy budynek dawnego Domu Zdrojowego Kurhaus Eckerberg.
Ruiny wieży Quistorpa w Lesie Arkońskim w Szczecinie Fot. Cezary Aszkiełowicz / Agencja Wyborcza.pl
Nie tylko pieszo można pokonywać Las Arkoński. Trasy rowerowe są tutaj równie popularne. Szczególnie chętnie przez cyklistów wybierany jest szlak po leśnych wzgórzach z 15 stacjami do ćwiczeń – mierząca 5 kilometrów Ścieżka Zdrowia. Wiedzie ona od Jeziora Głębokiego, obok Jeziora Głuszec, przez Las Arkoński aż do Arkonki. Pomiędzy rzeką a puszczą ciągnie się 7-kilometrowy Złoty Szlak mający swój początek przy Arkonce, wiodący przez Syrenie Stawy, Różankę i Amfiteatr, a kończący się koło stacji Szczecin Główny. Jedną z dłuższych tras jest z kolei 16-kilometrowy dystans dzielący Jezioro Głębokie i Gocław. Po drodze rowerzyści mijają m.in. Białą Leśniczówkę, Polanę Harcerską i Gubałówkę. Idealny na rower jest też rozbudowany w ramach Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego ciąg pieszo-rolkowo-rowerowy wokół Jeziora Goplany.
Las Arkoński przecinają także trasy biegowe. Choć oczywiście można korzystać ze szlaków pieszych, wspomnianego ciągu wokół Jeziora Goplany czy Ścieżki Zdrowia, to warto skorzystać z tras dla biegaczy. Dla tych, którzy lubią biegać wieczorem idealnym wyborem okaże się ścieżka biegowa wokół kąpieliska Arkonka. Pętla mierzy 1750 metrów, przy czym na odcinku 1200 metrów jest doskonale oświetlona. Dla początkujących idealna jest też ścieżka biegowa NIKE, o długości 3,5 kilometra. Przez 3 kilometry wiedzie podłożem leśnym, ostatnie 500 metrów biegnie się po asfalcie. Co istotne, trasa jest płaska. Zdecydowanie bardziej wymagająca, z uwagi na urozmaicony teren (podbiegi i zbiegi) oraz długość (8 km) jest trasa biegowa wiodąca obok Leśniczówki, Jeziora Goplany, przez Polanę Harcerską oraz Dolinę Siedmiu Młynów. Po drodze można spotkać wiewiórki, sarny, a nawet dziki.
Zobacz też: Lasy Sławkowskie. Warto tu przyjechać na grzyby, pobiegać lub na rower