Najpierw warto ustalić podstawowe kwestie: gdzie są położone Lasy nad Górną Liswartą? Utworzony w 1998 r. park krajobrazowy umiejscowiony jest na obszarze województwa śląskiego i stanowi część Lasów Lublinieckich. Park leży na terenach powiatów częstochowskiego, kłobuckiego i lublinieckiego. Sama Liswarta jest rzeką o długości 93 km, która stanowi dopływ Warty.
Liswarta / Fot. Grzegorz Skowronek / AG Liswarta / Fot. Grzegorz Skowronek / Agencja Wyborcza.pl
Co warto wiedzieć jeśli chodzi o Park Krajobrazowy Lasy nad Górną Liswartą? Jego powierzchnia wraz z otuliną liczy sobie 51 134 ha. Przy tym tereny zalesione stanowią tu 60 proc. powierzchni. Pozostała część terenu to przede wszystkim użytki rolne (30 proc.) i stawy hodowlane (10 proc.) będące istotnym elementem tutejszego krajobrazu. Tereny leśny, podmokłe łąki i torfowiska są doskonałym miejscem dla ochrony krajobrazu, roślin i zwierząt. Na terenie parku istnieją obecnie cztery rezerwaty przyrody, projektuje się kolejne. W parku bytuje m.in. 46 gatunków ssaków, 155 gatunków ptaków lęgowych, 19 gatunków gadów i płazów i 39 gatunków ryb.
Z czego słyną Lasy nad Górną Liswartą? Ciekawe miejsca związane są tu oczywiście z chronionym krajobrazem przyrodniczym, ale nie brakuje też lokalizacji ważnych z powodów historycznych. O czym warto pamiętać?
Do ciekawych zabytków należą:
Fragment cmentarza żydowskiego w Cieszowej Autorstwa I, Przykuta, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=2345770
Co jeszcze ciekawego kryje Park Krajobrazowy Lasy nad Górną Liswartą? Szlaki biegnące w tych stronach pozwalają na poznanie bogactwa okolicy z różnych perspektyw. Chodzi o:
Czy warto na rowerze wybrać się po to, by zwiedzić Lasy nad Górną Liswartą? Trasy rowerowe przebiegające tędy bywają bardzo malownicze. Przede wszystkim chodzi tu o Liswarciański Szlak Rowerowy. Jego długość to aż 108 km, co może odpowiadać nawet bardzo zaawansowanym rowerzystom. Szlak prowadzi z Woźników, biegnie wzdłuż Liswarty, kończy się w Wąsoszy. Jego powstanie było możliwe dzięki aktywności czterech lokalnych grup działania. Co ciekawe: wzdłuż dopływów Liswarty także powstały szlaki rowerowe. Mowa o Szlaku Pankówki i Szlaku Opatówki.
Co jeszcze oferują Lasy nad Górną Liswartą? Trasy biegowe także kuszą coraz większą liczbę amatorów biegania. Wysiłek może odbywać się w wyjątkowo atrakcyjnych okolicznościach przyrody. Możliwość skorzystania z tras o miękkiej nawierzchni daje też okazję do tego, by unikać przeciążenia stawów. W Lasach nad Górną Liswartą organizuje się m.in. biegi o długości 10 km.
Zobacz też: Najstarsze drzewa w Polsce. Pierwsze miejsce w rankingu zajmuje 1272-letni cis