Gdzie jest położony Las Mokrzański? Obecnie niemal w całości leży w granicach administracyjnych miasta Wrocławia. Stanowi największy kompleks leśny w granicach administracyjnych stolicy województwa dolnośląskiego. Jedynie niewielka część znajduje się poza jej terenem. W sumie chodzi o 551 ha w północno-zachodniej części miasta.
Las Mokrzański Fot. Krzysztof Ćwik / Agencja Wyborcza.pl
Las Mokrzański położony jest na terenie o lekko pofałdowanym ukształtowaniu powierzchni. To tutaj znajduje się niewielkie naturalne wzniesienie, które ma 148 m n.p.m. i jest najwyższym na obszarze Wrocławia. Charakterystyczne dla Lasu Mokrzańskiego są przepływające tędy strumienie. Największym z nich jest Łękawica. Teren jest wilgotny, rosną tutaj m.in. łęgi i grądy, ale także dęby szypułkowe, olsze czarne i wiele innych gatunków drzew i roślin. Cały obszar podlega nadleśnictwu Miękinia.
W jaki sposób można poznać Las Mokrzański? Szlaki istniejące na jego terenie stanowią doskonałe udogodnienie do tego, by można było poddać ten teren eksploracji. Wyróżnia się tutaj dwie główne ścieżki:
Jakie ciekawe miejsca w Lesie Mokrzańskim warto poznać? Obecnie do wizyty w tej części Wrocławia skłania zwłaszcza obecność przyrody, która jest dostępna dosłownie o kilka minut drogi od ludzkich osiedli. Skoro można tu podziwiać liczne gatunki drzew, roślin, ptaków, a nawet przychodzące tu z zewnątrz jelenie, to z pewnością warto się tutaj udać. Zaletą jest fakt, że nie trzeba nawet opuszczać granic miasta. To dobra opcja dla osób, które dysponują niewielką ilością czasu lub uwielbiają spontaniczne wycieczki.
Spacerowicze sprzątają Las Mokrzański Fot. Tomasz Pietrzyk / Agencja Wyborcza.pl
Z pewnością do ciekawych miejsc w Lesie Mokrzańskim należą tutejsze wzniesienia. Dodatkowo na jego terenie można zobaczyć ruiny dawnej kolonii Kirschberg (Wiśniowa Góra). Istniała ona w leśnym terenie w latach 1900-1945. Wśród wybudowanych wówczas zabudowań były m.in. restauracja, gospoda i kawiarnie. Obecnie widoczne są tylko pozostałości dawnej zabudowy.
Zobacz też: Gdzie na grzyby pod Wrocław: czy mieszkańcy stolicy Dolnego Śląska mają powody do narzekania?
Dlaczego mieszkańcy Wrocławia mogą cenić Las Mokrzański? Trasy rowerowe z pewnością mogą być jednym z powodów. Jazda po sporym kompleksie leśnym może być nie tylko przyjemna, ale i dostarczać walorów estetycznych. Można tu przy tym zarówno ograniczyć się do stosunkowo krótkich tras, jak i odbyć prawdziwą rowerową wyprawę, traktując Las Mokrzański jako miejsce wypadowe. Ciekawą opcją pośrednią będzie skorzystanie z liczącej ok. 14 km trasy z Wilkszyna do Leśnicy. Można ją pokonać nawet w 60 min.
Z czego jeszcze może słynąć Las Mokrzański? Trasy biegowe biegnące po jego obszarze mogą być ciekawym wyborem jeśli chodzi o mniej lub bardziej zaawansowany trening. Dodatkowego uroku bieganiu po Lesie Mokrzańskim nadaje możliwość wyboru zróżnicowanych ścieżek. Indywidualnie modelowana trasa może przebiegać zarówno przez wąskie leśne ścieżeczki, jak i dość dobrze utwardzone dukty. Z tego powodu można tu biegać nawet wtedy, gdy panuje deszczowa aura.
Zobacz też: Warmia i Mazury: atrakcje na weekend dla rodzin z dziećmi oraz miłośników ciszy. Nie tylko jeziora