Lasy Sławkowskie. Warto tu przyjechać na grzyby, pobiegać lub na rower

Czemu warto odwiedzić Lasy Sławkowskie? Szlaki, trasy biegowe, rowerowe i ciekawe miejsca mogą przyciągać właśnie tutaj. Przede wszystkim prawdziwym magnesem jest tu jednak miejscowa przyroda.

Lasy Sławkowskie. Gdzie są położone?

Gdzie są położone Lasy Sławkowskie? Trzeba przyznać, że wiele osób może mieć pewien problem z umiejscowieniem ich na mapie, bo nie są aż tak bardzo znane. Ich nieznajomość jest jednak wielkim błędem. Warto więc wybrać się do małopolskiej części województwa śląskiego. Sam Sławków, od którego nazwę bierze kompleks leśny, znajduje się w powiecie będzińskim. Jest to wschodnia część Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego. 

Pomimo położenia na skraju największego okręgu przemysłowego w kraju okolice Sławkowa są bardzo mocno zalesione. Lesistość samego miasta to 35 proc., co stanowi rezultat o 6 proc. wyższy od średniej krajowej. Przy tym w granicach administracyjnych miasta znajduje się aż 1235 ha lasów. 90 proc. tego terenu porośnięte jest borem. 

Biała Przemsza w SławkowieBiała Przemsza w Sławkowie Autorstwa Manfred Rackelhuhn - Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=10941875

Warto dodać, że nie tak dawno temu Lasy Sławkowskie uchodziły za dość mocno zanieczyszczone przez oddziaływanie nieodległego przemysłu. Obecnie ich stan bardzo się poprawił. Pomimo tego, że są poprzecinane drogami, gdzie duży udział miał też rozwój przemysłu w okolicy, lasy te uchodzą za raj dla grzybiarzy, dobre miejsce do wypoczynku i podziwiania przyrody.   

Lasy Sławkowskie - szlaki turystyczne

Czemu warto odwiedzić Lasy Sławkowskie? Szlaki turystyczne przebiegające przez tereny leśne i przez sam Sławków należą do dosyć ciekawych. W okolicach znajdują się choćby:

  • Szlak Szwajcarii Zagłębiowskiej (czerwony) - liczy sobie 33 km i zaczyna się na rynku w Sławkowie, kończy zaś w Zawierciu.
  • Szlak Pustynny (żółty) - zaczyna się w Maczkach, kończy we wsi Ryczów; przebiega m.in. przez dawną leśną osadę Burki, dzisiaj będącą częścią Sławkowa. Szlak ma 62 km długości.
  • Szlak Sławków - Przymiarki (czarny)  o długości 3,5 km. 
Zobacz wideo Atrakcja i tortury. Słonie cierpią dla turystów

Lasy Sławkowskie: ciekawe miejsca

Co kryją Lasy Sławkowskie? Ciekawe miejsca w okolicy związane są zarówno z przyrodą, jak i historią osadnictwa na tych ziemiach. Chodzi m.in. o:

  • część Parku Krajobrazowego ''Orle Gniazda'', który chroni florę i faunę charakterystyczną dla dorzecza Białej Przemszy;
  • lessowe wzniesienia w okolicy Krzykawki z odsłoniętymi ścianami lessowymi i wyjątkowo starymi bukami;
  • stanowiska mieczyka drobnokwiatowego porastającego tutejsze łąki - gatunek był uważany za wymarły.

Oczywiście warto odwiedzić także sam Sławków, który znajduje się na szlaku architektury drewnianej województwa śląskiego. Do ciekawych zabytków należą też np. dwór biskupów krakowskich''Lamus'', pozostałości zamku biskupiego czy austeria (karczma) sławkowska.

Dwór biskupów krakowskich''Lamus''Dwór biskupów krakowskich''Lamus'' Polar123 / https://commons.wikimedia.org/ / CC BY-SA 3.0 PL

Lasy Sławkowskie: trasy rowerowe

Czym jeszcze mogą pochwalić się Lasy Sławkowskie? Trasy rowerowe powstają tu już od kilku lat. Ukończono choćby trasę liczącą sobie 14 km. Prowadzi ona doliną Białej Przemszy m.in. po dawnej bocznicy kolejowej. Można spotkać się z opiniami, że właśnie zwiedzanie Sławkowa i okolic z roweru jest szczególnie fascynującym sposobem na poznanie okolicy. 

Lasy Sławkowskie: trasy biegowe

Kogo jeszcze mogą przyciągnąć Lasy Sławkowskie? Trasy biegowe znajdujące się na terenach leśnych zawsze są czymś atrakcyjnym. Podobnie jest w przypadku Sławkowa i okolic. Jednocześnie bieganie tutaj może być dość przyjemne. Duża część terenów zalesionych znajduje się przecież w administracyjnych granicach miasta. Odpowiednie lokalizacje do treningów znajdują się więc dość blisko osiedli ludzkich, ale jednocześnie na łonie przyrody, co stanowi ich atut.

Zobacz też: Najstarsze drzewa w Polsce. Pierwsze miejsce w rankingu zajmuje 1272-letni cis

Więcej o: