Gdzie są położone Lasy Sławkowskie? Trzeba przyznać, że wiele osób może mieć pewien problem z umiejscowieniem ich na mapie, bo nie są aż tak bardzo znane. Ich nieznajomość jest jednak wielkim błędem. Warto więc wybrać się do małopolskiej części województwa śląskiego. Sam Sławków, od którego nazwę bierze kompleks leśny, znajduje się w powiecie będzińskim. Jest to wschodnia część Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego.
Pomimo położenia na skraju największego okręgu przemysłowego w kraju okolice Sławkowa są bardzo mocno zalesione. Lesistość samego miasta to 35 proc., co stanowi rezultat o 6 proc. wyższy od średniej krajowej. Przy tym w granicach administracyjnych miasta znajduje się aż 1235 ha lasów. 90 proc. tego terenu porośnięte jest borem.
Biała Przemsza w Sławkowie Autorstwa Manfred Rackelhuhn - Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=10941875
Warto dodać, że nie tak dawno temu Lasy Sławkowskie uchodziły za dość mocno zanieczyszczone przez oddziaływanie nieodległego przemysłu. Obecnie ich stan bardzo się poprawił. Pomimo tego, że są poprzecinane drogami, gdzie duży udział miał też rozwój przemysłu w okolicy, lasy te uchodzą za raj dla grzybiarzy, dobre miejsce do wypoczynku i podziwiania przyrody.
Czemu warto odwiedzić Lasy Sławkowskie? Szlaki turystyczne przebiegające przez tereny leśne i przez sam Sławków należą do dosyć ciekawych. W okolicach znajdują się choćby:
Co kryją Lasy Sławkowskie? Ciekawe miejsca w okolicy związane są zarówno z przyrodą, jak i historią osadnictwa na tych ziemiach. Chodzi m.in. o:
Oczywiście warto odwiedzić także sam Sławków, który znajduje się na szlaku architektury drewnianej województwa śląskiego. Do ciekawych zabytków należą też np. dwór biskupów krakowskich''Lamus'', pozostałości zamku biskupiego czy austeria (karczma) sławkowska.
Dwór biskupów krakowskich''Lamus'' Polar123 / https://commons.wikimedia.org/ / CC BY-SA 3.0 PL
Czym jeszcze mogą pochwalić się Lasy Sławkowskie? Trasy rowerowe powstają tu już od kilku lat. Ukończono choćby trasę liczącą sobie 14 km. Prowadzi ona doliną Białej Przemszy m.in. po dawnej bocznicy kolejowej. Można spotkać się z opiniami, że właśnie zwiedzanie Sławkowa i okolic z roweru jest szczególnie fascynującym sposobem na poznanie okolicy.
Kogo jeszcze mogą przyciągnąć Lasy Sławkowskie? Trasy biegowe znajdujące się na terenach leśnych zawsze są czymś atrakcyjnym. Podobnie jest w przypadku Sławkowa i okolic. Jednocześnie bieganie tutaj może być dość przyjemne. Duża część terenów zalesionych znajduje się przecież w administracyjnych granicach miasta. Odpowiednie lokalizacje do treningów znajdują się więc dość blisko osiedli ludzkich, ale jednocześnie na łonie przyrody, co stanowi ich atut.
Zobacz też: Najstarsze drzewa w Polsce. Pierwsze miejsce w rankingu zajmuje 1272-letni cis