Największe miasta Polski: 10 najludniejszych ośrodków. Warszawa niekwestionowanym liderem

Największe miasta Polski? Oczywiste, że najwięcej mieszkańców ma Warszawa i żaden z pozostałych ośrodków nie może się z nią równać. Jak prezentuje się pierwsza dziesiątka?

Największe miasta Polski. Najludniejsze czy najobszerniejsze?

Przede wszystkim największe miasta Polski można podzielić na te najludniejsze i posiadające największą powierzchnię. Oczywiście warto kierować się raczej wskaźnikami dotyczącymi liczby ludności. Dlaczego? Zdarza się przecież, że jakiś ośrodek może być administracyjnie bardzo rozległy, ale mieszka w nim nie tak wielu mieszkańców i przede wszystkim nie ma dużego znaczenia gospodarczego. Gdyby przyjąć obszar za najważniejsze kryterium, to wśród 10 największych miast byłyby Świnoujście i Dąbrowa Górnicza. Zupełnie nie ma to pokrycia w faktycznej roli tych miast w naszym kraju. 

Warszawa. Zdjęcie ilustracyjneWarszawa. Zdjęcie ilustracyjne Pixabay

Jak bardzo ludne miasta mamy w naszym kraju? Nawet największej Warszawie trudno się równać nie tylko z gigantami pokroju Tokio lub Mumbaju, ale także z największymi miastami europejskimi w postaci Stambułu, Paryża i Moskwy. W Polsce jest w sumie 964 miasta (stan na 1 stycznia 2022 r.). Wśród nich: 

 • 1 miasto powyżej 1 miliona mieszkańców;
 • 4 miasta powyżej 500 tys. mieszkańców;
 • 6 miast powyżej 250 tys. mieszkańców;
 • 26 miast powyżej 100 tys. mieszkańców;
 • 45 miast powyżej 50 tys. mieszkańców.

Bardzo ciekawe jest to, że w naszym kraju istnieją nawet miasta poniżej 1 tys. mieszkańców, ale jest ich zaledwie 9. 

Duże miasta w Polsce: top 10

Duże miasta w Polsce? Wśród 10 największych znajdą się:

 1. Warszawa - 1 793 tys. mieszkańców;
 2. Kraków - 781 tys. mieszkańców;
 3. Łódź - 677 tys. mieszkańców;
 4. Wrocław - 643 tys. mieszkańców;
 5. Poznań - 533 tys. mieszkańców;
 6. Gdańsk - 471 tys. mieszkańców;
 7. Szczecin - 401 tys. mieszkańców;
 8. Bydgoszcz - 346 tys. mieszkańców;
 9. Lublin - 339 tys. mieszkańców;
 10. Białystok - 297 tys. mieszkańców.

Kraków. Zdjęcie ilustracyjneKraków. Zdjęcie ilustracyjne Pixabay

Oczywiście największym miastem w Polsce jest Warszawa, która pod tym względem wyprzedza Kraków ponad dwukrotnie. Różnice pomiędzy kolejnymi ośrodkami są już o wiele mniejsze. 

Zobacz wideo Cud Podlasia wygląda jak wyspa na Pacyfiku

Miasta Polski. Ośrodki, które rosną w siłę

Które miasta Polski rosną w siłę? Okazuje się, że według raportu firmy doradczej PwC dotyczącego najszybciej rozwijających się polskich metropolii, bardzo dobre noty zbiera Poznań. Wyszczególnia się bardzo wiele dziedzin, w których stolica Wielkopolski została doceniona. Chodzi między innymi o kapitał ludzki i społeczny. Lepiej od metropolii poznańskiej ocenione zostały tylko krakowska i przede wszystkim warszawska.

Warto jednak wiedzieć, że jeśli chodzi o przyrost populacji, to liderują niewielkie miasta lub wręcz miasteczka. Oczywiście demografia jest w naszym kraju problemem, trudno więc spodziewać się bardzo dużych przyrostów jeśli chodzi o liczbę mieszkańców. Jeśli takie się pojawiają, to wynikają często ze zmiany granic administracyjnych miasta i włączenia do niego okolicznych miejscowości. 

W latach 2020-2021 najbardziej wzrosła liczba ludności w następujących miastach:

 1. Chodecz - wzrost o 23,06 proc. (zmiana granic administracyjnych)
 2. Głogów Małopolski - wzrost o 14,89 proc. (zmiana granic administracyjnych)
 3. Siechnice - wzrost o 6,38 proc.
 4. Kruszwica - wzrost o 5,81 proc. (zmiana granic administracyjnych)
 5. Ożarów Mazowiecki - wzrost o 4,14 proc. 

Największe miasta w Polsce: mapa

Jak prezentuje się mapa największych miast w Polsce? Ich rozmieszczenie związane jest ze splotem czynników historycznych, politycznych i gospodarczych. Warszawa i Łódź położone są blisko centrum naszego kraju. Każda z części naszego kraju posiada duże ośrodki miejskie, ale we wschodnich województwach jest ich mniej. Mowa tu tylko o Lublinie i Białymstoku, które wprawdzie zmieściły się w pierwszej 10, ale na ostatnich miejscach. Dlaczego tak się stało? Powodów było z pewnością wiele, ale można odwołać się do historii. Osadnictwo po tej stronie Wisły zawsze było słabsze i trudniej było się rozwinąć wielkim ośrodkom miejskim. 

Zobacz też: Największe państwa Europy: Polska poza top 10? Odpowiedź zależy od przyjętych kryteriów

Więcej o: