Opuszczone miasta w Polsce - gdzie się znajdują?

Opuszczone miasta w Polsce powoli porastają roślinnością i popadają w ruinę, choć kiedyś tętniło w nich życie. Zobacz, gdzie na terenie naszego kraju znajdują się opuszczone miejskie kompleksy, chętnie odwiedzane przez miłośników urban exploration i fotografów. Poznaj listę polskich miast widmo.

Jakie są opuszczone miasta w Polsce? Odwiedź Pstrąże

Dowiedz się, jakie są opuszczone miasta w Polsce i wybierz się na niezapomnianą wycieczkę, podczas której zwiedzisz ruiny i tereny powojskowe. Przejdź się po opustoszałych ulicach, gęsto porastających przez roślinność, by móc poczuć tajemniczy klimat miejsc, będących niegdyś domem dla wielu osób. Miasta widmo często w jakiś sposób wiążą się z historią, kusząc obecnie miłośników odkrywania zagadek z przeszłości. Niektóre z nich przyciągają natomiast przyrodą, która według własnych zasad zagościła w miejscach, stworzonych przez człowieka. Chcąc przekonać się, jak wyglądają miasta widmo stwórz listę miejsc, wartych odwiedzin. Lokalizacja, której nie możesz pominąć, to Pstrąże.

PrtrążePrtrąże DotUser / commons.wikimedia.org

Jedno z najpopularniejszych, a przy tym największych opuszczonych miast w Polsce, znajduje się w województwie dolnośląskim, niedaleko od Bolesławca. Widmowe miasto pełniło w przeszłości funkcję bazy wojskowej dla żołnierzy radzieckich, a jako własność Armii Radzieckiej pozostawało nieczynne dla Polaków. Rosjanie, chcący strzec swoich sekretów, ogrodzili Pstrąże murem. Miasto nie było nawet umieszczane na oficjalnych mapach naszego kraju. Według jednej z miejskich legend Rosjanie ukrywali w nim broń atomową.

Odwiedzający Pstrążę zobaczą na jej terenie ruiny sporych rozmiarów bloków, będących pozostałością po osiedlu. Niegdyś teren miasta został podzielony na dwie części: jedna z nich służyła celom wojskowym, druga mieszkalnym.

Najciekawsze opuszczone miasta w Polsce: odkryj tajemnice Miedzianki  

Interesują Cię najciekawsze opuszczone miasta w Polsce? Odwiedź koniecznie Miedziankę, dawne Kupferberg, znajdującą się na Dolnym Śląsku. Dawne polskie miasto, a obecnie wieś, stanowiło niegdyś ośrodek górnictwa. Prowadzona na terenie miasta działalność Rosjan doprowadziła do tego, że znajdujące się w nim budynki zaczęły się zapadać, a w 1967 roku podjęto decyzję o likwidacji miasteczka. Aktualnie w Miedziance można podziwiać ruiny dawnego kościoła oraz gospody.

Kościół Jana Chrzciciela w MiedzianceKościół Jana Chrzciciela w Miedziance Takasamarasa / CC BY-SA 3.0 pl / commons.wikimedia.org

Opuszczone miasta w Polsce warte odwiedzenia: zapomniany Śródborów

Chcesz odwiedzić opuszczone miasta w Polsce? Warte odwiedzenia lokalizacje możesz odnaleźć w centralnej Polsce. Zobacz niezwykły Śródborów, który utworzono w 1922 roku. Pierwotne miasto-ogród zostało dołączone do Otwocka w 1932 roku. Obecnie znajdują się w nim porośnięte mchem pustostany: sanatoria czy najbardziej przerażający ze znajdujących się tam budynków –"Zofiówka" (dawny szpital psychiatryczny).

Zobacz też: Miejsca historyczne w Gdańsku. Co warto zwiedzić w najsłynniejszym polskim mieście portowym?

Opuszczone miasta w Polsce: lista innych opuszczonych miejscowości, które warto zobaczyć

Interesują Cię tajemnicze, opuszczone miasta w Polsce? Ranking kilku innych ciekawych miejsc, które warto odwiedzić, zainspiruje Cię do podróży po wyjątkowych miastach widmo. Jeśli poszukujesz idealnej scenerii do robienia zdjęć, bądź jesteś pasjonatem urban exploration, zamieszczone poniżej miasta dadzą Ci okazję do wykonania niesamowitych fotografii i pozwolą przeżyć wyjątkową przygodę.

Opuszczone miasta w Polsce: lista kilku innych miejsc, wartych odwiedzenia

  • Kłomino – nazywane również Gródkiem bądź Grodkiem. To jedno z najchętniej odwiedzanych polskich miast widmo. Jest zlokalizowane na Pomorzu Zachodnim;
  • Krzystkowice – znane także jako Nowogród Bobrzański. Na powierzchni liczącej około 35 km² znajdują się pozostałości po fabryce Kombinacie DAG Alfred Nobel. Odwiedzając to miejsce można zobaczyć piętrzące się ruiny budynków, wzniesionych z cegły czy żelbetu. Niektóre obiekty zostały jednak zajęte przez zakład karny oraz jednostkę wojskową, dlatego pozostają niedostępne;
  • Mała Moskwa (Legnica) – miasto zlokalizowane jest w środkowej części województwa dolnośląskiego. Na jego obszarze funkcjonowali niegdyś żołnierze sowieckiej Północnej Grupy Wojsk. W Lasku Złotoryjskim znajdują się opuszczone budynki szpitalne, pełne długich korytarzy. Pełne tajemnic miejsce przypadnie do gustu miłośnikom urbexu.

Zobacz też: Miejsca historyczne w Polsce. Oto prawdziwe symbole historii naszego kraju

Zobacz wideo "Gdyby nie podwójne łóżko, nie zaszłabym w ciążę", czyli najbardziej absurdalne skargi turystów na biura podróży
Więcej o: