Gdzie na spacer w Krakowie? 5 miejsc, które warto odwiedzić

Gdzie wybrać się na popołudniowy spacer w Krakowie? Ciekawą propozycją będzie wędrówka na sam szczyt Kopca Krakusa czy przechadzka połączona ze zwiedzaniem po terenie należącym do Zamku Królewskiego na Wawelu. Gdzie jeszcze warto się wybrać?

Ciekawe miejsca w Krakowie: dokąd wybrać się na spacer?

Ciekawe miejsca w Krakowie pozwalają nam na miłe spędzenie wolnego czasu. Które lokalizacje w Grodzie Kraka szczególnie polecamy na popołudniowe przechadzki?

  • Wawel 

Wzgórze znajdujące się na Pomoście Krakowskim, w samym centrum Krakowa. Jest to historyczna dzielnica miasta. Wawel zajmuje powierzchnię aż 7040 m2, gdzie mieści się 71 sal wystawowych, które będą stanowiły wspaniałą atrakcję dla zwiedzających. Na odwiedzających czekają Komnaty i Apartamenty Królewskie, Skarbiec Koronny, Zbrojownia. Dla dzieci wyjątkową atrakcję stanowi Smocza Jama - dawna "siedziba" Bazyliszka. Na Wawelu zobaczymy, także reprezentatywne Ogrody Królewskie. Z Baszty Sandomierskiej i Dzwonu Zygmunta widać piękną panoramę Krakowa oraz dziedziniec zamku. Natomiast pod Katedrą Wawelską czekają na nas krypty, a w nich Groby Królewskie. W krypcie spoczywa m.in.: Jan III Sobieski, Tadeusz Kościuszko, Królowa Maria Kazimiera, Książę Józef Poniatowski, rodzina króla Władysława IV Wazy, Anna Jagiellonka, Józef Piłsudski.

Jednak to nie koniec niespodzianek. Turyści zwiedzający Wawel mogą zobaczyć liczne ekspozycje muzealne, gdzie znajdują się między innymi obrazy, meble, ceramika, rzeźby, arrasy ścienne, zbroje, broń biała i palna. Jest to doskonałe miejsce dla miłośników historii.

Zobacz też: Ciekawe miejsca w Małopolsce - najlepsze atrakcje regionu

Romantyczne miejsca w Krakowie: Kładka Ojca Bernatka

Romantyczne miejsca w Krakowie to doskonałe lokalizacje na udaną randkę. Dawna siedziba królów to idealna propozycja na spacer we dwoje.

  • Kładka Ojca Bernatka

Jest to jeden z najbardziej romantycznych punktów na mapie Krakowa . Pieszo-rowerowy mostek nad Wisłą, który łączy Kazimierz z Podgórzem to bardzo chętnie odwiedzane miejsce przez zakochanych. Kładka Ojca Bernatka to obowiązkowa lokalizacja dla par. Stało się tak, za sprawą faktu, że można tam zawiesić kłódkę z inicjałami, a kluczyć wrzucić do rzeki. Według tradycji - po tym akcie - miłość zakochanych będzie trwać wiecznie. A sama kłódka przyniesie szczęście.

  • Punkty widokowe w Krakowie

Kraków to miasto, które charakteryzuje się bardzo dużą ilością punktów widokowych. To doskonałe miejsca na romantyczne spotkania z ukochaną osobą. Kraków wieczorową porą, światło księżyca i blask gwiazd, tworzą wspaniały klimat. Panorama miasta jaką możemy obserwować z wież widokowych to  niezapomniane przeżycie. Najciekawsze punkty widokowe to na przykład:

  • Wieża Ratuszowa,
  • Wieża Zygmuntowska,
  • Kopiec Piłsudskiego,
  • Zamek w Przegorzałach 
  • Kopiec Krakusa.

Co zobaczyć w Krakowie? Kopiec Kraka i Rynek Podgórski

Co jeszcze warto zobaczyć w Krakowie podczas spaceru po mieście?

  • Kopiec Krakusa 

Jeden z najbardziej popularnych obiektów historycznych, jaki znajduje się na każdej liście turystycznej Krakowa. Kopiec Krakusa jest miejscem o dużym znaczeniu historycznym. Potwierdzeniem tego jest fakt, że Sala Poselska w wawelskim zamku umiejscowiona została tak, aby królowie podejmując najważniejsze decyzje mogli widzieć przed sobą owe wzniesienie. Kopiec Krakusa miał dla nich znaczenie symboliczne - przypominał on o wielkości panujących poprzedników.

Określany jest jako najstarszy i jednocześnie największy kopiec w Polsce. Szczyt znajduje się na wysokości 271 m n.p.m., sama góra mierzy 16 metrów, umiejscowiono ją w odległości 2400 metrów od Wawelu. Według Jana Długosza kopiec został wzniesiony przez synów księcia Kraka. Jak czytamy w kronikach:

zgodnie ze specjalnym pouczeniem za życia ojca, sztucznie i przemyślnie nadsypując piaskiem, by sam szczyt góry, na którym go złożono, panował nad wszystkimi dokoła wzniesieniami.
  • Rynek Podgórski

Niedaleko Kopca Krakusa, znajduje się równie atrakcyjne miejsce na spacer. Jest to Rynek Podgórki, znajdujący się na głównym placu Podgórza. Został wyznaczony w XVIII wieku, u podnóża wzgórza Lasoty, na miejscu dawnego centrum przedmiejskiego. Było to skrzyżowanie dróg prowadzących do Krakowa, Kalwarii i Wieliczki. Od 1915 roku określano go Rynkiem Głównym. Rynek Podgórski jest doskonałym miejscem na popołudniowy spacer na świeżym powietrzu.

Zobacz wideo Aplikacje, które pomogą nam zadbać o środowisko
Więcej o: