Kto nie zna mola w Sopocie? Z pewnością żaden ranking na najdłuższe mola w Polsce nie mógłby istnieć bez tego obiektu. Jest to jedno z najbardziej kultowych miejsc, jakie możemy znaleźć nie tylko w samym Trójmieście, ale na całej długości linii brzegowej w naszym kraju. Jest to także najdłuższe molo w Polsce. Historia tego obiektu sięga aż XIX wieku, kiedy to Jerzy Haffner, były lekarz napoleońskiej armii, zdecydował się na wybudowanie w Sopocie pomostu o długości nieprzekraczającej 32 metrów. W późniejszych latach postanowiono zwiększyć jego długość. I tak z mało imponujących 32 metrów, pomost w Sopocie przeistoczył się w 150-metrowy deptak i był dostępny do zwiedzania za niewielką opłatą. Początek XX wieku przyniósł kolejne zmiany w konstrukcji mola i wydłużono je ponad dwukrotnie do 315 metrów. Ostateczną długość, którą molo w Sopocie ma do dziś osiągnięto w 1928 roku, kiedy to z okazji stulecia wybudowania przez Haffnera pierwszej wersji pomostu, zdecydowano się na rozbudowę mola do 511,5 metra. W późniejszych latach do głównej konstrukcji dobudowano również port jachtowy.
Romantyczne miejsca w Sopocie znaleźć można na każdym kroku, jednak bez wątpienia najpopularniejszym z nich jest molo. zdjęcie ilustracyjne, Shutterstock
Zastanawiasz się, jakie jeszcze są najdłuższe mola w Polsce? Z Sopotu zatem przenosimy się do oddalonych o około 300 km Międzyzdrojów. Tam znajduje się drugie pod względem długości molo w Polsce i ma ono 395 metrów. Historia mola w Międzyzdrojach sięga roku 1885 kiedy powstała pierwsza drewniana konstrukcja na cześć niemieckiego cesarza Fryderyka III. W późniejszych latach owe molo było wielokrotnie niszczone z różnych przyczyn - czy to przez siły natury, czy w okresie I wojny światowej z pobudek strategicznych - jednak zawsze je odbudowywano. Dopiero w 1989 roku podjęto decyzje o całkowitym rozebraniu pomostu. Pięć lat później miasto zdecydowało się na wybudowanie nowego mola. Tym razem jednak miała być to konstrukcja trwalsza wykonana z żelbetonu. Budowa odbyła się w dwóch etapach. Pierwsza część miała 120 metrów długości i 17,5 metra szerokości i została ukończona w 1996 roku. Pełen plan został zrealizowany w 2004 roku kiedy to molo wydłużono do 395 metrów.
Molo w Międzyzdrojach Fot. Krzysztof Hadrian / Agencja Wyborcza.pl
W podróży po największych molach w Polsce z okolic Morza Bałtyckiego musimy zboczyć nieco z trasy i pojechać bardziej w głąb kraju, a konkretnie do województwa mazowieckiego. Tam w Płocku znajdziemy molo mierzące 358 metrów, które uplasowało się na trzecim miejscu na liście najdłuższych obiektów tego typu w Polsce. Budowa tego pomostu została ukończona w grudniu 2010 roku i od tamtej pory funkcjonuje jako obiekt turystyczno-rekreacyjny. W przeciwieństwie do inny mol, to w Płocku jest ustawione równolegle do linii brzegowej, a nie prostopadle. Zabieg ten ma uchronić ten stalowy obiekt od destrukcyjnych sił natury oraz pozwolić turystom na podziwianie najpiękniejszych zabytków tego miasta.
Molo na Wiśle w Płocku - widok z samolotu TOMASZ NIESŁUCHOWSKI
Zobacz też: Najdłuższe budynki na świecie. Te budowle robią wrażenie!