Najdłuższe rzeki w Polsce. Która rzeka w Polsce jest najdłuższa?

Najdłuższe rzeki w Polsce powinien znać każdy, kto uważał na lekcjach w szkole. Choć wielkość naszych rzek nie wygląda zbyt imponująco przy światowych gigantach, jak Nil czy Amazonka, które mają powyżej 6000 km długości, to warto je znać. Jakie więc są najdłuższe rzeki w Polsce? Sprawdzamy.

Najdłuższa rzeka w Polsce. Wisła – 1047 km

Kto nie zna Wisły? Jest to najdłuższa rzeka w Polsce (1047 km). Swoje źródło ma na zachodnim stoku Baraniej Góry, która znajduje się w paśmie górskim Beskidów Śląskich.  Patrząc jednak pod kątem geograficznym, za źródła Wisły uznaje się dwa potoki źródłowe, jakimi są Biała Wisełka i Czarna Wisełka. Stamtąd Wisła płynie przez równiny naszego kraju na północ, pokonując po drodze wiele pięknych i dużych miast, jak na przykład Kraków, Warszawa, Płock, Bydgoszcz czy Gdańsk. Ostatecznie ujście tej rzeki znajduje się między Świbnem a Mikoszewem, gdzie wpada do Morza Bałtyckiego. Wisła historycznie miała duże znaczenie transportowe dla naszego kraju. Transportowano nią między innymi zboże do krajów Europy Zachodniej. Dziś Wisła i jej okolice są terenami, gdzie znajduje się wiele rezerwatów przyrody, a przybrzeżne bulwary czy plaże są miejscami spotkań towarzyskich.

Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Wyborcza.pl

Jakie są najdłuższe rzeki w Polsce? Odra – 854 km

Zastanawiasz się, jakie jeszcze są najdłuższe rzeki w Polsce? Jeżeli bierzemy pod uwagę całkowitą długość rzeki, to rzeczywiście drugą pozycję musi zająć leżąca przy naszej zachodniej granicy Odra. Jej długość całkowita to 854 kilometry, ale trzeba pamiętać, że jej bieg rozpoczyna się w Czechach, a dokładnie w Sudetach Zachodnich. Odcinek znajdujący się poza granicami naszego kraju wynosi aż 113 km, co oznacza, że na naszym terytorium Odra ma 741 km. Przepływa ona przez pięć województw i przez miasta takie jak Opole, Wrocław, Zielona Góra czy Szczecin. W 1950 roku Odra została wyznaczona jako granica oddzielająca Polskę od Niemiec. Rzeka jest również w dużym stopniu skanalizowana, co umożliwia dużym statkom transportowanie towarów. Na Odrze istnieje także, aż siedem elektrowni wodnych, z czego największa znajduje się w Brzegu Dolnym.

Odra (zdjęcie ilustracyjne)Odra (zdjęcie ilustracyjne) Fot. Cezary Aszkiełowicz / Agencja Wyborcza.pl

Zobacz wideo Wygląda jak cud natury. Dwie rzeki w Genewie łączą się, ale nie mieszają

Ranking: najdłuższe rzeki w Polsce. Miejsce trzecie – Warta (808 km)

Ranking na najdłuższe rzeki w Polsce nie mógłby istnieć bez Warty. Warto wiedzieć, że gdybyśmy brali pod uwagę długość tylko na terenie Polski, to Warta wyprzedziłaby Odrę, gdyż cała znajduje się w zachodnio-centralnej Polsce, a jej długość wynosi około 808 kilometrów. Warta swój bieg rozpoczyna na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej w okolicach miejscowości Zawiercie. Stamtąd kieruje się na północny-zachód pokonując po drodze kilka województw i miast, aby ostatecznie w Kostrzynie nad Odrą stać się największym dopływem Odry.  

Odra (zdjęcie ilustracyjne)Fot. Łukasz Cynalewski / Agencja Wyborcza.pl

Zobacz też: Najdłuższe ulice w Polsce. Gdzie się znajdują?

Najdłuższe rzeki w Polsce. Bug – 772 km

Bug to czwarta co do wielkości rzeka w Polsce, choć również podobnie jak w przypadku Odry, nie znajduje się w całości w granicach naszego kraju. W Polsce znajduje się 587 km Bugu, pozostałe 185 km znajduje się na Ukrainie i Białorusi. Swoje źródło ma na wyżynie Podolskiej na Ukrainie, a ujście w jeziorze Zegrzyńskim, gdzie stanowi dopływ Narwi. Bug stanowi również granicę pomiędzy Ukrainą a Białorusią na odcinku 363 km.

Bug (zdjęcie ilustracyjne)Bug (zdjęcie ilustracyjne) Fot. Iwona Burdzanowska / Agencja Wyborcza.pl

Najdłuższe rzeki w Polsce - lista

Oto lista 10 najdłuższych rzek w Polsce:

  1. Wisła 1047 km
  2. Odra 854 km
  3. Warta 808 km 
  4. Bug 772 km 
  5. Narew 484 km 
  6. San 458 km 
  7. Noteć 391 km
  8. Pilica 319 km
  9. Wieprz 303 km 
  10. Dunajec 247 km

Zobacz też:

Więcej o: