Ciekawe miejsca 100 km od Warszawy - to musisz koniecznie zobaczyć!

Ciekawe miejsca 100 km od Warszawy zaskoczą cię swoją różnorodnością i pozwolą na pełen relaks. Chopinowski dworek, Puszcza Kampinoska czy zamek w Czersku to tylko nieliczne spośród atrakcji, na jakie należy się przygotować.

Ciekawe miejsca w okolicach Warszawy – atrakcje, o których zapominają Warszawiacy

Mieszkając w stolicy, wszystko ma się tak naprawdę na wyciągnięcie ręki. Gdy natomiast jedzie się do Warszawy na kilka dni, warto się zorientować, co jest w pobliżu tego miasta, by dostarczyć sobie jeszcze więcej atrakcji. Co ciekawe, mieszkańcy Warszawy często nie zdają sobie sprawy z tego, co mogą odwiedzać w czasie wolnych dni. Tymczasem wcale nie muszą się wybierać ani nad morze, ani w góry, by skosztować wspaniałej przygody i zwiedzić nowe miejsca.

Do 100 kilometrów od Warszawy: Żelazowa Wola dla entuzjastów muzyki i nie tylko

Do 100 kilometrów od Warszawy znajduje się na przykład Żelazowa Wola, czyli miejsce związane z narodzinami jednego z naszych największych kompozytorów, Fryderyka Chopina. To tam mieści się dworek, w którym muzyk przyszedł na świat, a który uważany jest chyba za największą atrakcję tej miejscowości. Aby zaczerpnąć oddechu i na chwilę zapomnieć o codziennych obowiązkach, warto przespacerować się po pięknym, okolicznym parku. Na miejscu można też załapać się na seans dotyczący życia i twórczości Chopina. Jeśli wybierzesz się tam w sobotę lub niedzielę, możesz spędzić czas, słuchając jednego spośród koncertów fortepianowych.

Wypad za Warszawę? Odetchnij pełną piersią w Puszczy Kampinoskiej

Wypad za Warszawę w celach relaksacyjnych? Jeśli chcesz odpocząć od miejskiego zgiełku na łonie natury, koniecznie wybierz się do Kampinoskiego Parku Narodowego. To wprost idealne miejsce na długie, piesze wycieczki, które pozwalają pomyśleć, odprężyć się, zapomnieć o trudach codzienności. Z tego powodu warto wybierać malownicze szlaki, by cieszyć się bliskością natury:

  • jeśli jest ładna pogoda (co najważniejsze, bezdeszczowa), można wybrać ścieżkę do Starego Dębu, obejmującą 8 kilometrów. Nadaje się ona zarówno na spacer, jak i wycieczkę rowerową. Kiedy namoknie, robi się niestety grząska i nie do przejścia;
  • inną popularną drogą jest Dolinka Roztoki, zachwycająca przede wszystkim swoją malowniczością. Po drodze znajdują się tablice informujące - skupiające się na historii lasu;
  • z kolei ścieżka do Karczmiska obejmująca 5 kilometrów zachwyci zróżnicowaniem trasy, a podczas jej pokonywania natrafisz na niejedną kładkę lub mostek.

Wycieczka 100 km od Warszawy z obowiązkowym postojem w zamku w Czersku

Wycieczka 100 km od Warszawy może się skończyć także w zamku Książąt Mazowieckich w Czersku. Gotycki obiekt architektoniczny z okresu średniowiecza zachwyca swoją surową bryłą i przyciąga nie tylko pasjonatów historii, ale także osoby spragnione poznawania nowych miejsc. W weekendy odtwarzane są liczne zabawy i walki, jakie miały miejsce w czasach świetności tej budowli, a ich realistyczność przyciąga rzesze turystów. Z kolei w sierpniu na dziedzińcu zamkowym można obserwować spadające gwiazdy, gdyż warunki są tam idealne dla wszystkich amatorów podobnych obserwacji. Innym ciekawym przedsięwzięciem jest także Noc Grozy na zamku – doskonała atrakcja dla wszystkich tych, którzy po prostu lubią się bać i wierzą w niezwykłe, podszyte strachem historie.

Atrakcje 100 km od Warszawy: dostojna twierdza Modlin

Atrakcje 100 km od Warszawy, a nawet w mniejszym oddaleniu od miasta, zapewni także jedna z największych i najlepiej zachowanych twierdz w kraju – twierdza Modlin. Jest położona w odległości zaledwie 35 km od stolicy. Jej niezwykła architektura naprawdę zapiera dech w piersiach. Twierdzę można zwiedzać:

  • samodzielnie,
  • w asyście doświadczonego przewodnika.

W pierwszym przypadku do dyspozycji zwiedzających są mało uczęszczane szlaki w obwodzie zewnętrznym. Z kolei spacer z przewodnikiem obfituje w prawdziwe emocje, a także pozwala na zgłębienie historii tego niezwykłego miejsca. W ten sposób możemy bez problemu trafić do każdego z wartych uwagi miejsc, które można by było przegapić, poruszając się po terenie twierdzy samodzielnie. Na miejscu jest także zapewnione jedzenie i picie.

100 km od Warszawy – klimatyczny Żyrardów

W promieniu 100 km od Warszawy można znaleźć wiele atrakcji, ale czasem nie trzeba zapędzać się aż tak daleko. 53 kilometry od stolicy znajduje się bowiem wyjątkowy w swym magicznym klimacie Żyrardów. Niezwykłą atmosferę zapewnia tam czerwona cegła, która została wykorzystana do stworzenia wielu budowli. Co ciekawe, blisko trzysta obiektów z tego miasta uznano za zabytki, a na pewno jeszcze więcej jest wartych uwagi zwiedzających. Chodzi oczywiście o osadę fabryczną, która, choć nieco sfatygowana, przyjmuje nowe role – w niektórych budynkach powstają sklepy, inne są wykorzystywane jako jedyne w swoim rodzaju hotele, a także czarujące kawiarnie czy restauracje. Industrialny charakter tego miejsca na pewno przypadnie wszystkim tym, którzy cenią sobie oryginalność i chcą się przenieść do trochę innego świata niż ten, który użytkują na co dzień.

Zobacz wideo Kosmetyki na wyjazd?
Więcej o: