Najdłuższe metro w Europie - w jakich miastach odnajdziesz najdłuższe sieci metra?

Najdłuższe metro w Europie? Jeśli myślisz, że odnajdziesz je w Londynie, to jesteś w błędzie. Przekonaj się, gdzie obecnie znajduje się najdłuższe metro w Europie. Zobacz też, w jakich europejskich krajach znajdują się równie imponujące długością sieci kolei podziemnej.

Jakie są najdłuższe metra w Europie: metro w Moskwie

Jakie są najdłuższe metra w Europie? Ten tytuł jeszcze do niedawna należał do metra w Londynie. Angielska stolica nie jest już jednak liderem pod względem długości metra – obecnie najdłuższe metro znajduje się w Moskwie (GUP Moskovsky Metropoliten). Jego długość wynosi aż 424,7 km. Moskiewskie metro jest nie tylko jednym z najdłuższych w Europie, ale także znajduje się w pierwszej piątce najdłuższych metro na świecie, zajmując czwarte miejsce w rankingu.

 

Metro w stolicy Rosji zostało otwarte w 1935 roku. Posiadało wówczas 11-kilometrową linię z 13 stacjami. Obecnie to jedno z najpiękniejszych metro na świecie. System moskiewskiego metra składa się z 15 linii oraz 247 stacji. Liniami tego metra codziennie przemieszcza się około 7 milionów pasażerów.

Najdłuższa linia metra w Europie: The Big Circle Line (BCL)

Najdłuższa linia metra w Europie zostanie już wkrótce otwarta w Moskwie. The Big Circle Line (BCL) ma liczyć w sumie 31 stacji (obecnie działają już 22 przystanki), a długość linii obwodowej metra będzie wynosić 70 km długości. Przewiduje się, że prace nad budową całej linii zostaną zakończone w 2023 roku. Nowa linia moskiewskiego metra ma ułatwić przemieszczanie się po dzielnicach stolicy Rosji aż 3,3 mln pasażerom.        

Zobacz wideo Pierwszy turysta w kosmosie - miliarder, Richard Branson

Gdzie są najdłuższe metro w Europie? Metro w Londynie

Zastanawiasz się, gdzie są najdłuższe metra w Europie? Odwiedź stolicę Anglii, w której znajduje się metro o długości 402 km. Metro w Londynie (London Underground) to najstarsza sieć kolei podziemnej na świecie, a przy tym drugie pod względem długości metro w Europie. Jej pierwszy odcinek został otwarty w roku 1863. Obecnie metro w Londynie składa się z systemu 11 linii i posiada 272 stacje. Bez wątpienia, londyńskie metro należy do najszybszej formy poruszania się po stolicy Anglii, a codziennie korzysta z niego około 3 milionów pasażerów.

Metro w Londynie. Zdjęcie ilustracyjneMetro w Londynie. Zdjęcie ilustracyjne Fot. Pixabay/ Creative Commons

Najdłuższe metro w Europie: ranking nie może być kompletny bez metra w Madrycie

Najdłuższe metro w Europie? Ranking obejmuje także sieć kolei podziemnej, znajdującą się w słonecznej stolicy Hiszpanii – Madrycie (Metro de Madrid). Jedno z najstarszych europejskich systemów metra zostało otwarte 17 października 1919 roku. Pociągi, kursujące po najbardziej rozbudowanej sieci metra w Hiszpanii, zatrzymują się aż na 302 stacjach.

 

Najdłuższe metro w Europie? Lista 5 najdłuższych sieci metro   

W którym mieście odnajdziesz najdłuższe metro w Europie? Lista rozpoczyna się od Moskwy, za którą uplasowało się metro w Londynie i metro w Madrycie. Czwarte miejsce na podium należy natomiast do metra w Paryżu (Métro de Paris), posiadającego 219 km długości. Sieć kolei podziemnej w stolicy Francji liczy sobie 16 linii i posiada 302 stacje. Z paryskiego metra korzysta codziennie około 4,1 mln osób. Metro w stolicy Francji funkcjonuje już od 1900 roku. Na ostatnim miejscu rankingu pięciu najdłuższych metro w Europie uplasowało się metro berlińskie (U-Bahn Berlin), posiadające sieć o długości 146,3 km. System kolei miejskiej w stolicy Niemiec został otwarty w 1902 roku. Obecnie posiada 9 linii oraz 173 stacje i jest najbardziej rozbudowaną siecią metra w Niemczech (w kraju znajdują się jeszcze 3 sieci metra: we Frankfurcie nad Menem, w Hamburgu i w Monachium). Berlińskie metro znajduje się w 80 proc. pod ziemią. Na co dzień korzysta z niego około 1,5 mln miejscowych, jak i turystów, odwiedzających niemiecką stolicę.

Metro w ParyżuMetro w Paryżu Fot. Małgorzata Kujawka / Agencja Wyborcza.pl

Najdłuższe metro w Europie - lista:  

  • Metro w Moskwie – 424,7 
  • Metro w Londynie – 402 km
  • Metro w Madrycie – 294 km
  • Metro w Paryżu – 218,2 km
  • Metro w Berlinie – 151,7 km

Zobacz też: Opuszczone miasta w Polsce - gdzie się znajdują?

Więcej o: