Najdłuższe metro na świecie. Która sieć metra liczy sobie najwięcej kilometrów? Chiny wciąż liderem

Najdłuższe metro na świecie to sieć podziemnych linii o ogromnej rozpiętości. Chcesz wiedzieć, które z państw mogą się pochwalić obecnością takiego systemu pod swoimi miastami? Sprawdź nasz ranking i znajdź najbardziej imponujące metra na całym globie.

Jakie są najdłuższe metra na świecie? Sprawdźmy!

Jakie są najdłuższe metra na świecie? Wśród najdłuższych podziemnych sieci królują Chiny, bo to właśnie tam jest ich kilka. Oprócz nich swoją długością imponują też metra w Rosji, Anglii i Stanach Zjednoczonych. Więc gdzie są najdłuższe metra na świecie? Sprawdź nasz ranking!

Najdłuższe metro na świecie - ranking rozpoczynają Chiny

Pierwszym co do długości metrem, jakie znajduje się na terytorium tego kraju i jednocześnie najdłuższym na całym świecie jest metro w Pekinie. Jego długość to 690,5 kilometra, a liczba stacji to 405. Sieć została otwarta w 1971 roku, natomiast w 2019 roku przeszła modernizację. Obecnie ma ono 23 linie, a 19 spośród nich to trasy szybkiego transportu.

Metro w Pekinie. Zdjęcie ilustracyjneMetro w Pekinie. Zdjęcie ilustracyjne robert paul van beets / shutterstock

Drugie jest metro w Szanghaju. Ustępuje sieci w Pekinie zaledwie kilkunastoma kilometrami, bo liczy ich sobie 676. W jego ramach mieści się 346 stacji. Zostało otwarte w 1993 roku, a swoją modernizację przechodziło w 2020 roku.

Metro w Szanghaju. Zdjęcie ilustracyjneMetro w Szanghaju. Zdjęcie ilustracyjne zhangyang13576997233 / shutterstock

Następne w kolejce znajduje się długie na 531,1 kilometra metro w Kantonie. Sieć składa się z 247 stacji, a została otwarta w 1997 roku. Modernizowano ją, podobnie jak metro w Szanghaju, w 2020 roku. Co więcej, metro połączono z miastem Foshan, dzięki czemu sieć stała się międzymiastowa.

Później pora na metro w Chengdu. Jego długość także jest imponująca, bo wynosi 521 kilometrów. To stosunkowo nowe metro, które otwarto w 2010 roku, ostatnią modernizację zaliczyło natomiast dziesięć lat później. Sieć łączy ze sobą 373 stacje i jest cały czas rozbudowywana.

Ostatnim spośród chińskich gigantów jest metro w Shenzhen. Sieć ma długość 411 kilometrów i 270 stacji. Jest starsze od metra w Chengdu jedynie o sześć lat, a modernizowano je w 2020 roku. Podobnie jak pozostałe sieci w Chinach, ono także podlega bardzo dynamicznemu rozwojowi.

Zobacz wideo Miasto było skazane na korki, dlatego zbudowali podwieszane metro

Metro w Moskwie

Po Chinach plasuje się Rosja ze swoim metrem w Moskwie. W tym wypadku długość trasy wynosi 408,1 kilometra, natomiast liczba wszystkich stacji to 238. Sieć tę otwarto w 1935 roku, a modernizowano ją w 2020 roku. To tutaj powstaje najdłuższa linia metra na świecie The Big Circle Line (BCL), jej długość będzie wynosiła 70 km. 

Metro w Moskwie. Zdjęcie ilustracyjneMetro w Moskwie. Zdjęcie ilustracyjne Gubin Yury / Shutterstock

Metro w Londynie

W Anglii najdłuższa sieć metra mieści się w Londynie i mierzy 402 kilometry. Stacji natomiast jest 270. Metro otwarto w 1890 roku, a ostatnią modernizację przechodziło w 2008 roku. Trzeba wiedzieć, że jest to jednocześnie najstarsze metro na całym świecie. Warto też wiedzieć, że sporo tras tej sieci przebiega nad ziemią.

Metro w Londynie. Zdjęcie ilustracyjneMetro w Londynie. Zdjęcie ilustracyjne Fot. Pixabay/ Creative Commons

Metro w Nowym Jorku

Ostatnie spośród zachwycających rozpiętością sieci metra jest to w Nowym Jorku. Ma 380,2 kilometra i aż 424 stacje. Otwarto je w 1904 roku, natomiast modernizacja przebiegała w 2017 roku. Nie jest ono najstarszą siecią metra w Stanach Zjednoczonych, jednak na pewno najbardziej uczęszczaną.

Kolej miejska metro. Subway w Nowym Jorku / shutterstockKolej miejska metro. Subway w Nowym Jorku / shutterstock Kolej miejska metro. Subway w Nowym Jorku / shutterstock

Najdłuższe metro na świecie – lista

Wyżej przedstawione zostały najdłuższe metra na świecie. Lista, która znajduje się poniżej, uwzględnia wszystkie sieci, które imponują swoją długością, przez co mogą być nazywane najdłuższymi:

  • Metro w Pekinie (690,5 km)
  • Metro w Szanghaju (676 km)
  • Metro w Kantonie (531,1 km)
  • Metro w Chengdu (521 km)
  • Metro w Shenzhen (411 km)
  • Metro w Moskwie (408,1 km)
  • Metro w Londynie (402 km)
  • Metro w Nowym Jorku (380,2 km)
  • Metro w Nanjing (378 km)
  • Metro w Seulu (357,9 km)

Zobacz też: Nietypowe hotele na świecie. Jaki jest najbardziej nietypowy hotel świata?

Więcej o: