Największe państwa Europy: Polska poza top 10? Odpowiedź zależy od przyjętych kryteriów

Największe państwa Europy? Dawniej znaczna powierzchnia bywała wyznacznikiem gospodarczej i militarnej potęgi. Obecnie jest raczej ciekawostką, którą warto poznać. Które kraje mogą pochwalić się największym terytorium?

Największe państwa Europy - top 10

Jakie są największe Państwa Europy? Zestawienie krajów znajdujących się na Starym Kontynencie obejmuje aż 46 pozycji. Różnica wielkości pomiędzy największym a najmniejszym państwem jest przy tym ogromna. W dużej mierze wpłynęła na to historia Europy i specyfika rozwoju tutejszych ośrodków politycznych. Nie wszystkie spośród nich dążyły do zwiększenia terytorium, często też bardzo ważne było ukształtowanie powierzchni Starego Kontynentu i fakt, że niektóre dość niewielkie kraje kierowały swoją uwagę ku koloniom, które z czasem odpadły w wyniku dekolonizacji. Ważne są wreszcie różnice historyczne i rozwojowe w różnych częściach Europy. Wschód pozwalał na rozwinięcie się ośrodków politycznych, które mogły podporządkowywać sobie bardzo duże terytoria. 

Jakie są więc największe państwa Europy? Do 10 krajów o największym terytorium należą:

  1. Rosja - 17 075 tys. km² (wraz z częścią azjatycką)
  2. Kazachstan - 2 724 tys. km² (wraz z częścią azjatycką)
  3. Turcja - 783 tys. km² (wraz z częścią azjatycką)
  4. Ukraina - 603 tys. km²
  5. Francja - 551 tys. km² (metropolia)
  6. Hiszpania - 504 tys. km²
  7. Szwecja - 449 tys. km²
  8. Niemcy - 357 tys. km²
  9. Finlandia - 338 tys. km²
  10. Norwegia - 324 tys. km²

Norwegia, Wodospad VinnufossenNorwegia, Wodospad Vinnufossen Fot. Shutterstock

Największe kraje na Starym Kontynencie. Jak liczyć powierzchnię Rosji?

Jakie są największe kraje na Starym Kontynencie i jak liczyć ich powierzchnię? Niestety, powstają tutaj pewne trudności. Można bowiem uwzględniać terytoria całych państw, czyli razem z koloniami i terytoriami położonymi na innych kontynentach, ale też skupić się wyłącznie na obszarze znajdującym się w geograficznych granicach Starego Kontynentu. Jedno jest pewne: w każdym przypadku największe terytorium posiada Rosja. 

Moskwa, Rosja. Zdjęcie ilustracyjneMoskwa, Rosja. Zdjęcie ilustracyjne Shutterstock

Federacja Rosyjska jako państwo liczy sobie 17 075 tys. km², czyli ponad 17 milionów km². Żeby zobrazować sobie wielkość tego obszaru, warto dodać, że jest to w przybliżeniu 55 razy więcej od powierzchni Polski. Okazuje się jednak, że zaledwie 1/4 ziem należących do Rosji znajduje się w Europie. Wystarczy to jednak do tego, by zajmować pierwsze miejsce na liście.

Zobacz wideo Środek Europy znajduje się na Podlasiu. To tu urodził się ks. Jerzy Popiełuszko i zjemy najlepsze kartacze

Największe państwa Europy. Czy Kazachstan i Turcja są w Europie?

O ile Rosja to bezsprzecznie lider jeśli chodzi o największe państwa Europy, to więcej kontrowersji mogą wywoływać kraje znajdujące się na niższych stopniach podium. Warto zadać sobie pytanie: czy Kazachstan i Turcja znajdują się w Europie? Generalnie Kazachstan to jedno z największych państw na świecie, którego wielkość to ponad 2,7 miliona kilometrów. W Europie leży jednak zaledwie 12 proc. powierzchni tego kraju. Czy to wiele? Wprawdzie niezbyt dużo w odniesieniu do reszty terytorium znajdującej się  Azji, ale i tak jest to nieco więcej, niż powierzchnia całej Polski.

Ałma-Ata / KazachstanAłma-Ata / Kazachstan Pixabay

Podobne kontrowersje związane są z Turcją. Jej obecność w Europie była problemem i przedmiotem wojen od późnego średniowiecza po wiek XIX. Obecnie zaledwie 23,7 tys. km² tego kraju leży na Starym Kontynencie. Stambuł, największe miasto Europy, rozciąga się po obu stronach Bosforu oddzielającego Europę od Azji.  

Turcja - widok (zdjęcie ilustracyjne)Turcja - widok (zdjęcie ilustracyjne) Pixabay

Największe kraje Europy. Co z Polską? 

Które miejsce posiada Polska jeśli chodzi o największe kraje Europy? Powierzchnia naszego kraju to niecałe 312,7 tys. km². Przyjmując europejskość Turcji i Kazachstanu zyskujemy dzięki temu 11 lokatę wśród największych państw Starego Kontynentu (9 jeśli wykluczymy oba te kraje). Na pocieszenie może nam zostać fakt, że stosunkowo niewiele tracimy do Norwegii, Finlandii lub nawet Niemiec.  

Kopiec Kościuszki, Kraków. Zdjęcie ilustracyjneKopiec Kościuszki, Kraków. Zdjęcie ilustracyjne Curioso.Photography/shutterstock

Zobacz też: Najdłuższe budynki w Europie? Niektóre z nich znajdziesz w Polsce

Więcej o: