Najdłuższe ulice w Polsce. Gdzie się znajdują?

Najdłuższe ulice w Polsce można znaleźć w wielu miastach. Sprawdź, gdzie dokładnie znajdują się takie ulice w kraju i ile wynosi ich długość.

Najdłuższa ulica w Polsce. Warszawa ma ich aż dwie!

Najdłuższe ulice w Polsce znaleźć można oczywiście w stolicy. Warszawa jest najważniejszym miastem naszego kraju. Jest stolicą, w której zlokalizowane jest wiele ważnych instytucji państwowych etc. To sprawia, że miasto stale rozrasta się i wiedzie prym w wielu kategoriach. Jedną z nich jest długość ulic. Najdłuższa ulica w Polsce znajduje się właśnie w Warszawie. Zdecydowania większość uważa za nią Wał Miedzeszyński, który prowadzi od Saskiej Kępy do granic miasta, wzdłuż Wisły. Odcinek ten liczy sobie nieco ponad 14,5 km, co stanowi pokaźną długość. Wiele osób wskazuje jednak, że dłuższa jest ulica Puławska, która ma liczyć sobie ponad 15 km. Aby się przekonać naocznie jaka jest prawda, trzeba podjąć próbę samodzielnej weryfikacji tego, która z nich jest dłuższa. 

Skrzyżowanie Trasy Siekierkowskiej z Wałem Miedzeszyńskim, w tle bloki osiedla GocławSkrzyżowanie Trasy Siekierkowskiej z Wałem Miedzeszyńskim, w tle bloki osiedla Gocław Fot. Dariusz Borowicz / Agencja Wyborcza.pl

Stare miasto w Poznaniu Miejsca historyczne w Poznaniu. Co warto zwiedzić w mieście nad Wartą?

Jakie są najdłuższe ulice w Polsce? Piotrkowska w Łodzi

Bez wątpienia mówiąc o tym, jakie są najdłuższe ulice w Polsce, nie wolno pominąć Piotrkowskiej w Łodzi. Jest to najbardziej rozpoznawalna i charakterystyczna ulica, którą musi zobaczyć każdy, kto odwiedza to wyjątkowe miasto. Warto wiedzieć, że Piotrkowska to najdłuższa w linii prostej ulica handlowa w Europie. Liczy sobie ponad cztery kilometry długości. Przebiega między placem Wolności a placem Niepodległości.

11 listopada 2000 r. na Piotrkowskiej w Łodzi11 listopada 2000 r. na Piotrkowskiej w Łodzi fot.Tomasz Stanczak/Agencja Wyborcza

Początkowo Piotrkowska była traktem komunikacyjnym, stanowiącym centrum wokół którego skupiało i stopniowo rozrastało się miasto. Z czasem ulica przekształciła się w prawdziwą wizytówkę Łodzi - obecnie pełni rolę deptaka, przy którym można znaleźć liczne restauracje, sklepy czy kluby. Zastępuje tym samym obecne w innych miastach starówki czy rynki.

Zobacz wideo Nadmorski zachód słońca z dala od tłumu? Odkrywamy Gdynię

Najdłuższe ulice w Polsce. Lista ulic wrocławskich na czele z Osobowicką

Lista najdłuższych ulic w Polsce nie może obyć się bez wrocławskiej ulicy Osobowickiej. Ulica ta liczy ponad 6 kilometrów długości i biegnie wzdłuż odrzańskiego Kanału Różanka i prawego brzegu Odry Północnej. Łączy tym samym mosty Osobowickie z osiedlem Osobowice-Rędzin.

11 listopada 2000 r. na Piotrkowskiej w ŁodziFot. Tomasz Pietrzyk / Agencja Wyborcza.pl

Historia współczesnej ulicy Osobowickiej jest długa i ciekawa. Do  końca XIX wieku nazywana była ona ulicą Oswitzer Chaussee, a następnie Oswitzerstraße. W tym czasie łączyła ona ze sobą podwrocławską wieś Rosenthal (obecnie Różanka) oraz Polinke Acker (dziś Polanka) z wsiami Osswitz (Osobowice) i Ransern (Rędzin). Na przełomie XIX i XX wieku wzdłuż ulicy rozpoczęła się budowa licznych kamienic i willi. Niebagatelne znaczenie miał też znajdujący się w pobliżu cmentarz Osobowicki. Na początku XXI wieku ulica przeszła jeden z kolejnych remontów, które miały na celu usprawnienie komunikacji samochodowej. 

Najdłuższe ulice w Polsce. Ranking 5 najdłuższych ulic 

Najdłuższe ulice w Polsce to odcinki, które można w zaledwie kilka minut pokonać samochodem, ale przejście ich piechotą wymaga nieco więcej czasu i wysiłku. W rankingu najdłuższych ulic w Polsce zabraknąć nie może:

  • Wał Miedzeszyński (Warszawa) 14 km
  • Kartuska (Gdańsk) 11,5 km
  • Morska (Gdynia) 8,5 km
  • Głogowska (Poznań) 8 km
  • Osobowicka (Wrocław) 6 km.

Gdynia, ul. MorskaGdynia, ul. Morska Fot. Bartosz Bańka / Agencja Wyborcza.pl

Ruina barokowej kaplicy w nieistniejącej wsi Czerwony Strumień Opuszczone wsie w Polsce. Dowiedz się, gdzie je odnajdziesz

Gdzie są najdłuższe ulice w Polsce?

Określenie tego, gdzie są najdłuższe ulice w Polsce, nie jest trudne. Jasne jest bowiem dla każdego, że z im większym miastem mamy do czynienia, tym większa szansa na znalezienie w nim długich ulic. Jak w każdym tego rodzaju rankingu prym wiedzie Warszawa, która będąc stolicą naszego kraju, może pochwalić się też kilkoma wyjątkowo długimi ulicami. Poza nią warto także wspomnieć o Łodzi czy Wrocławiu, gdzie również możemy znaleźć bardzo długie ulice znane nie tylko przez mieszkańców, ale też odwiedzających te miasta turystów. 

Zobacz też: Najmniejsze kościoły w Polsce - najciekawsze budynki sakralne, które warto odwiedzić

Więcej o: