Największe miasta świata to przede wszystkim te organizmy miejskie, które posiadają największą liczbę mieszkańców na Ziemi. Oczywiście mowa tu o obszarach całych aglomeracji, które wchłonęły mniejsze miasta i miejscowości. Warto zwrócić uwagę, że według danych ONZ największe miasto świata ma powierzchnię prawie 13,5 tys. km². To niewiele mniej, niż posiada województwo lubuskie, które nie jest zresztą najmniejszym spośród polskich województw.
Warto przy tym zauważyć, że w przypadku niektórych z ogromnych miast znaczenie ma sposób wytyczenia granic administracyjnych. W przypadku chińskiego miasta Chongqing powierzchnia to 83 4 tys. km². Tak wydzielona jednostka administracyjna zamieszkiwana jest według niektórych danych nawet przez 30 milionów osób, ale miasto w ścisłym sensie posiada ponad 6 milionów mieszkańców.
Jakie są więc największe miasta świata? W pierwszej 10 znajdują się:
Delhi. Zdjęcie ilustracyjne Shutterstock
Najludniejsze miasto świata to według tego zestawienia Tokio. Stolica Japonii zamieszkana jest przez 37,4 miliona osób, które zamieszkują obszar nieco mniejszy od 13,5 tys. km². Populacja Tokio to w sumie 25 proc. wszystkich osób zamieszkujących Japonię. Chodzi tutaj o ludność całej aglomeracji, która oprócz metropolii obejmuje również 23 okręgi specjalne, kilka wysp, kilkadziesiąt podmiejskich miejscowości i trzy sąsiednie prefektury. Sama metropolia zajmuje powierzchnię 2,19 tys. km² z 8,7 miliona mieszkańców. Szacuje się, że gęstość zaludnienia wynosi tutaj 6349 mieszkańców na km².
Tokio. Zdjęcie ilustracyjne Shutterstock
Największe metropolie świata i tworzone przez nie aglomeracje to przede wszystkim ośrodki zlokalizowane w Azji, Ameryce Południowej i Środkowej lub w Afryce. Co z miastami europejskimi? Ich reprezentacja w zestawieniu jest raczej niezbyt liczna. Największy jest tutaj Stambuł, który liczy sobie 14,7 miliona mieszkańców po obu stronach Bosforu. Tureckie miasto zajmuje 15 lokatę. W pierwszej trzydziestce znalazły się jeszcze Moskwa (24 miejsce, 12,4 miliona mieszkańców) i Paryż (28 miejsce, 10,9 miliona mieszkańców).
Jakie będzie największe miasto świata w przyszłości? Pomóc mogą nam prognozy Global Cities Institute z Toronto. Jeśli mówimy o perspektywie np. roku 2100, to Tokio pozostanie ogromnym ośrodkiem miejskim, gdzie wprowadzone zostaną najbardziej nowoczesne rozwiązania. Jego populacja prawdopodobnie skurczy się jednak, co odbierze mu pierwszeństwo wśród największych miast świata.
Mumbaj. Zdjęcie ilustracyjne Shutterstock
Obecnie przewiduje się, że miejsce Tokio zajmie któreś z miast afrykańskich. Jeszcze wcześniej, bo ok. 2050 r. liderem może zostać Mumbaj leżący w Indiach. 25 lat później miasto to zostanie zdetronizowane przez bardzo szybko rozwijającą się populację Kinszasy. Stolica Demokratycznej Republiki Konga może osiągnąć nawet 58 milionów mieszkańców. W 2100 r. liderem mogłoby stać się nigeryjskie Lagos z ponad 88 milionami mieszkańców. Czy faktycznie do tego dojdzie? Bardzo trudno jest wyrokować z uwagi na niestabilność polityczną i gospodarczą regionu, wielkie ruchy migracyjne czy pojawiające się choroby.
Zobacz też: Najdroższe hotele na świecie. Który hotel na świecie jest najdroższy?