Najmniejsze kościoły w Polsce - najciekawsze budynki sakralne, które warto odwiedzić

Najmniejsze kościoły w Polsce to budowle, które warto odwiedzić podczas podróżowania po kraju. Zobacz, gdzie odnajdziesz świątynie, wyróżniające się niewielkimi rozmiarami.

Jakie są najmniejsze kościoły w Polsce: kościółek św. Benedykta w Krakowie

Jeśli zastanawiasz się, jakie są najmniejsze kościoły w Polsce, wyrusz do Krakowa, by zobaczyć wyjątkowo interesujący obiekt – kościółek św. Benedykta, położony na Wzgórzu Lasoty w Podgórzu. Jeszcze do niedawna zwiedzanie niewielkiej świątyni rzymskokatolickiej było możliwe wyłącznie w czasie święta Rękawki (wtorek po Wielkanocy). Obecnie budowlę można odwiedzać częściej, zyskując okazję do podziwiania odnowionego wnętrza. Podczas takiej wizyty przewodnik udziela również informacji na temat historii tego niezwykłego obiektu oraz prac architektonicznych, przeprowadzanych na jej terenie.

Kościół św. Benedykta, ul. Stawarza, Podgórze, KrakówKościół św. Benedykta, ul. Stawarza, Podgórze, Kraków Autorstwa Zygmunt Put - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=74106911

Zabytkowy kościółek św. Benedykta mógł zostać ufundowany przez Bolesława Chrobrego bądź Mieszka II. Budowla istniała już około 1000 roku, jednak w czasie najazdów tatarskich prawdopodobnie uległa zniszczeniu, a następnie została odnowiona około 1160 roku. Świątynia wzniesiona z kamienia zaczęła jednak podupadać i dopiero w 1598 roku, za sprawą ks. Mikołaja Drozdowskiego, znów odzyskała swój blask. W latach sześćdziesiątych XIX wieku los kościółka stanął pod znakiem zapytania. Obiekt miał zostać wyburzony, jednak ostatecznie udało się go ocalić i odrestaurować.

Najmniejsze kościoły w Polsce warte odwiedzenia: Kościół p.w. Św. Jana Chrzciciela w Rzepienniku Biskupim (najmniejszy drewniany kościół w Małopolsce) 

Najmniejsze kościoły w Polsce warte odwiedzenia to także kościoły drewniane, zachwycające wyjątkową architekturą. Jednym z nich jest Kościół p.w. św. Jana Chrzciciela, znajdujący się w Małopolsce, w miejscowości Rzepiennik Biskupi. Obiekt sakralny został wzniesiony pod koniec XV wieku, prawdopodobnie w 1494 roku. Warto wiedzieć, że jest to jeden z najstarszych, a przy tym najmniejszy z drewnianych kościołów, zlokalizowanych na terenie Małopolski. Jednonawowa budowla posiada niską wieżę z nadwieszoną izbicą, w której znajduje się dzwon. Świątynia ma drewniane portale z charakterystycznymi nadprożami. Podczas jej zwiedzania warto przyjrzeć się bliżej zabytkowemu renesansowemu ołtarzowi głównemu, który pochodzi z początku XVII wieku. We wnętrzu znajdują się także interesujące obrazy oraz rzeźby.

Kościół św. Jana Chrzciciela w Rzepienniku BiskupimKościół św. Jana Chrzciciela w Rzepienniku Biskupim Autorstwa Henryk Bielamowicz - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=65130274

Zobacz też: Największe katedry w Europie. Te zabytki musisz zobaczyć!

Najmniejsze kościoły w Polsce: lista budowli, które trzeba zobaczyć      

Zobacz najmniejsze kościoły w Polsce. Ranking najciekawszych obiektów tego rodzaju pomoże Ci zaplanować wycieczkę, podczas której zwiedzisz wyjątkowe budowle sakralne, odznaczające się niewielkimi rozmiarami.

Poniższa lista pomoże Ci odnaleźć kilka niewielkich kościołów, wartych odwiedzenia w czasie podróżowania po Polsce:

  • Kaplica Najświętszego Serca Jezusa w Jaszczurówce – ta piękna kaplica została zaprojektowana przez Stanisława Witkiewicza, polskiego architekta, malarza i pisarza. W jej wnętrzu znajduje się wyjątkowy ołtarz główny, przypominający swą formą chatę góralską. Budowla jest uznawana za jeden z najwspanialszych w Polsce przykładów stylu zakopiańskiego.
  • Kaplica "Na Wodzie" św. Józefa Robotnika w Ojcowie – niewielkich rozmiarów budowla sakralna znajduje się na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego w miejscowości Ojców w województwie małopolskim. Świątynia zlokalizowana jest w wyjątkowo malowniczym położeniu, u stóp skał, nazywanych Prałatkami. Drewniany kościółek został wzniesiony w 1901 roku. Jak głosi legenda, wyjątkowe usytuowanie świątyni miało być sposobem na ominięcie zakazu wznoszenia budowli na "ziemi ojcowskiej", dlatego też kaplica została wzniesiona na wodzie.
  • Kaplica Jana Chrzciciela na Polanie Chochołowskiej w Tatrach Zachodnich – to wyjątkowa budowla, która powstała ze stojącej tu wcześniej małej kapliczki, rozbudowanej podczas kręcenia zdjęć do serialu "Janosik". Po zakończeniu realizacji prac nad znaną produkcją świątynia nie została jednak rozebrana. Jej wnętrze wyposażono, a następnie obiekt został poświęcony. Od czerwca do października w kapliczce odbywają się msze święte.

Zobacz też: Najstarszy kościół świata

Zobacz wideo Jest czysty i zadbany? To tylko pozory. 7 najbrudniejszych rzeczy w pokoju hotelowym
Więcej o: