Ranking: miejsca historyczne w Gdańsku, które warto zobaczyć nawet przy krótkiej podróży
Nie zawsze mamy dość czasu, żeby dokładnie zapoznać się z historią miasta. Wówczas warto stworzyć swoisty ranking miejsc historycznych w Gdańsku, które warto zobaczyć, by poczuć klimat tego miasta. Dobrze, by pozwalały zapoznać się z jego dziejami w skondensowany sposób. Gdańsk ''w pigułce'' to między innymi:
- Fontanna Neptuna - jedna z wizytówek miasta, która zdobi jego reprezentacyjną część od 1633 r.
- Muzeum Bursztynu - w tym przypadku istotna jest lokalizacja w dawnych miejskich fortyfikacjach, ale też możliwość podziwiania precjozów wykonanych z materiału, z którego Gdańsk słynął przez wieki
- Ratusz Głównego Miasta - z Muzeum Gdańska i wspaniałą galerią widokową
- Droga Królewska - ulice Długa i Długi Targ; polscy monarchowie uroczyście wjeżdżali tędy do miasta
- Żuraw gdański - największy i najstarszy dźwig portowy pochodzący z XV w., który stał się jednym z symboli miasta, ale i całej Polski
- Bazylika Mariacka - budowany przez 159 lat od 1343 r. kościół, który jest jednym z najciekawszych zabytków sztuki gotyckiej w Polsce
- Muzeum II Wojny Światowej - nowoczesna placówka, która przybliża genezę II wojny światowej, jej wybuch i przebieg
- Westerplatte - miejsce funkcjonowania dawnej składnicy tranzytowej, które stało się symbolem oporu polskich żołnierzy wobec agresji hitlerowskich Niemiec
- Europejskie Centrum Solidarności - upamiętniające zryw ''Solidarności''; tutaj eksponowane jest m.in. 21 tablic z postulatami strajkujących w sierpniu 1980 r.
Miejsca historyczne na wakacje. Które z nich chętnie odwiedzamy?
Historyczne pomniki. Gdańsk i najważniejsze upamiętnienia
Warto także odwiedzić historyczne pomniki. Gdańsk posiada przynajmniej kilka istotnych upamiętnień lub zabytków ważnych dla kultury. Mowa była już o gdańskim Neptunie. Warto wspomnieć też o:
- Pomnik Obrońców Poczty Gdańskiej
- Pomnik Poległych Stoczniowców
- Pomnik Obrońców Wybrzeża
- Pomnik Tym co za polskość Gdańska
- Pomnik Jana Heweliusza
Zobacz wideo
Nagranie z drona rynku w Gdańsku
Historyczne ulice. Gdańsk: Długa i Długi Targ
Oczywiście warte uwagi są także tutejsze historyczne ulice. Gdańsk znany jest przede wszystkim z Długiej i Długiego Targu. Pierwsza z wymienionych ulic nazywa się tak od samego początku swojego istnienia. W średniowieczu był tu zlokalizowany trakt kupiecki, jeszcze większego znaczenia Długa nabrała w czasach, gdy miastem władał Zakon Krzyżacki. Długi Targ stanowi jej przedłużenie. Zawsze osiedlali się tutaj najbogatsi - od czasów Kazimierza Jagiellończyka razem tworzą Trakt Królewski.
Historyczne dzielnice. Gdański i jego historyczny podział
Warto też zwrócić uwagę na historyczne dzielnice. Gdańsk posiada obecnie 35 jednostek pomocniczych tego typu. Jeśli chodzi o podział historyczny, to łatwiej jest odwołać się do sześciu miejskich okręgów historycznych. Są to:
- Gdańsk z dawnym oraz współczesnym centrum miasta (od 1994 r. wpisany na listę pomników historii)
- Wrzeszcz
- Port
- Oliwa
- Niziny
- Wyżyny
Miejsca historyczne do zwiedzania: Gdańsk dawny
Jakie jeszcze warto odwiedzić miejsca historyczne do zwiedzania? Gdańsk oferuje wiele miłośnikom bardziej odległej historii. Może ich zaciekawić m.in.:
- Wielka Zbrojownia
- Dom Uphagena z muzeum wnętrz mieszczańskich
- Dwór Artusa
- Złota Kamienica
- Złota Brama
- Zielona Brama
- Archikatedra Oliwska
- Twierdza Wisłoujście
Ciekawe miejsca w Sopocie - zobacz, czego nie możesz przegapić!
Miejsca historyczne w Gdańsku: lista ciekawych lokalizacji z ostatnich stu lat
Miejsca historyczne w Gdańsku? Lista obejmuje także lokalizacje istotne z perspektywy ostatnich stu lat - przykładem może być wymienione już Westerplatte. Poza nim godne uwagi są choćby Molo w Brzeźnie czy Sala BHP w Stoczni Gdańskiej, gdzie w 1980 r. podpisano porozumienia sierpniowe. Inne historyczne lokalizacje to choćby gmach Poczty Polskiej, czy nieco wcześniejsza, bo pochodząca z 1894 r. Latarnia Morska w Gdańskim Nowym Porcie.
Zobacz też: Ciekawe miejsca w Gdańsku. Zobacz wszystkie najpiękniejsze obiekty miasta