Ciekawe miejsca na Dolnym Śląsku. Jakie atrakcje kryje w sobie ten region?

Ciekawe miejsca na Dolnym Śląsku są niezwykle różnorodne. Dolny Śląsk to nie tylko punkt przeznaczony dla miłośników historii, architektury czy dzieł sztuki. Wytchnienie znajdą tu, także osoby, które cenią sobie obcowanie z naturą.

Co warto zobaczyć na Dolnym Śląsku: Wrocław

Co warto zobaczyć na Dolnym Śląsku? Zwiedzanie powinniśmy rozpocząć od stolicy, czyli Wrocławia. Miasto przez wielu określane jest mianem najpiękniejszego w Polsce. Nie bez przyczyny! Wybierając się do Wrocławia koniecznie musimy zobaczyć Rynek i Panoramę Racławicką. Dla najmłodszych turystów, niewątpliwą atrakcją będzie odwiedzenie wrocławskiego ZOO, uczestniczenie w pokazie fontann przy Hali Stulecia oraz podążanie szlakiem wrocławskich krasnali.

Zobacz też: Ciekawe miejsca na Śląsku - podróż do krainy zamków

Atrakcje na Dolnym Śląsku, czyli przewodnik turystyczny w pigułce

Atrakcje na Dolnym Śląsku są niezliczone. Region ten niekiedy uważany jest za mało atrakcyjny pod względem turystycznym. Jednak są to tylko pozory. Znajdzie się tu coś zarówno dla miłośników pieszych i rowerowych wycieczek, jak i tych, którzy kochają dobrą kuchnię. Dolny Śląsk jest typowo historyczno-kulturowym miejscem. Poniżej lista miejsc, które pokochacie:

  • Góra Ślęża – górą druidów

Góra Ślęża kiedyś była miejscem kultu, a dziś jest przepiękną częścią rezerwatu. Według legend należała ona do druidów, a później augustianów. Wybudowali oni w późniejszym okresie kościół w tym miejscu. Patrząc ze szczytu góry widzimy wspaniałą panoramę Wrocławia i okolic. Na górę prowadzą trzy szlaki, dotarcie na szczyt zajmują od 45 minut do 2 godzin. Na końcu wędrówki czeka na podróżników mały bar i schronisko.

  • Świdnica

To jedno z najładniejszych miast na Dolnym Śląsku. Jeżeli wybierzemy się do Świdnicy, zdecydowanie musimy zobaczyć starówkę. Znajduje się tam, także historyczna wieża ratuszowa i gotycka katedra – Kościół Pokoju (obiekt wpisany na listę UNESCO). Miasto jest idealnym miejscem postojowym przed rowerową wyprawą w Góry Sowie, do których prowadzi specjalny szlak.

  • Podziemne Miasto Osówka – diament w koronie Dolnego Śląska

Podziemne Miasto Osówka to kompleks budynków, wybudowany w ramach hitlerowskiego projektu RIESE. Powstał on w 1943 roku. Do budowy wykorzystywano więźniów obozu koncentracyjnego. Nie wiadomo dokładnie jakie miało być przeznaczenie ''podziemnego miasta'', ale przypuszcza się, że miało ono służyć jako fabryka broni, kwatera Adolfa Hitlera lub schron. Na uwagę zasługują dwa największe obiekty:

  1. ''Kasyno'' ma 50 metrów, posiada otwory okienne, przewody kominkowe.
  2. ''Siłownia'' to betonowy blok, w którego w skład wchodzą liczne zbiorniki oraz pomieszczenia

Zobacz też: Ciekawe miejsca w Małopolsce - najlepsze atrakcje regionu

  • Złoty Stok – tam gdzie znajduje się kopalnia złota

Złoty Stok to miejscowość granicząca z Czechami. Głównym punktem miasteczka jest Kopalnia Złota. W Złotym Stoku możemy uczestniczyć w podziemnym spływie łodzią, co jest jedną z głównych atrakcji tego miejsca. Nie sposób nie wspomnieć o Średniowiecznym Parku Techniki, który będzie nie lada gratką dla miłośników historii. Jeżeli podróżujemy z dziećmi, warto udać się do Labiryntu Strachu oraz skorzystać z parku linowego. Dla maluchów będzie to niezapomniana przygoda.

  • Polanica Zdrój i pijalnia wody

Polanica Zdrój to miasto uzdrowiskowe, znajdujące się w województwie dolnośląskim. Jest ono znane głównie ze słynnej pijalni wody, która posiada właściwości prozdrowotne. W Polanicy Zdrój znajdzie się, też coś dla młodszych turystów – polecamy odwiedzić letni tor saneczkowy. Znajdziemy tam, też salę zabaw z kulkami oraz tak zwany ''Małpi Gaj''.

  • Góry Stołowe

Góry Stołowe to pasmo Sudetów znajdujące się na Dolnym Śląsku. Zaliczają się one do nielicznych góry płytowych w Europie. Jako ciekawostkę, można dodać, że w Górach Stołowych kręcono różne filmy, między innymi ''Opowieści z Narnii'', a w 1993 roku utworzono tu Park Narodowy. W szczególności poleca się zwiedzającym, aby zobaczyli skalne labirynty Błędnych Skał. Znajdziemy tu mnóstwo szlaków turystycznych o różnym poziomie trudności. Dlatego, też możemy wędrować po nich całymi rodzinami, także z małymi dziećmi.

Zobacz wideo Jak spakować rzeczy na wakacje?
Więcej o: