Ciekawe miejsca we Wrocławiu - atrakcje, parki. Co można zwiedzić we Wrocławiu?

Ciekawe miejsca we Wrocławiu są bardzo różnorodne. W mieście znajdują się liczne muzea tematyczne, których zwiedzanie jest samą przyjemnością. Na miłośników zieleni czekają aż 44 parki! Co jeszcze warto zobaczyć we Wrocławiu?

Co warto zobaczyć we Wrocławiu? Wrocławski Rynek to punkt obowiązkowy

Co warto zobaczyć we Wrocławiu? Ciekawe miejsca można wymieniać bez końca. Trasa zwiedzania atrakcji miasta ma jednak swój punkt startowy, który znajduje się w ścisłym centrum, czyli na Rynku.

Wrocławski Rynek należy do grona największych rynków staromiejskich Europy. Cechą charakterystyczną są najwyższe ratusze w Polsce. Zabytkowe kamienice z różnych epok historycznych tworzą specyficzny klimat. Każdy, kto marzy o podróży w czasie, odnajdzie się tu w jednej chwili. Rynek to także scena kulturalna miasta: występy artystyczne, muzyka na żywo i pyszna kuchnia - to wszystko w jednym kultowym miejscu.

Zobacz też: Ciekawe miejsca w Gdańsku. Zobacz wszystkie najpiękniejsze obiekty miasta

Atrakcje we Wrocławiu: Narodowe Forum Muzyki nie tylko dla melomanów 

Jedną z największych atrakcji we Wrocławiu jest nowoczesna filharmonia Narodowe Forum Muzyki. Imponujące wnętrze składa się z kilku sal koncertowych, które gwarantują najwyższą jakość dźwięku i są też niezwykle miłe dla oka. Co roku NFM organizuje dziesięć festiwali muzycznych. To wyjątkowe miejsce doceniają artyści z całego świata, którzy regularnie wracają, by koncertować właśnie tutaj. Są to między innymi:

 • Lang Lang (pianista),
 • Sir Simon Rattle (dyrygent),
 • Ivan Fischer (dyrektor i założyciel Budapest Festival Orchestra).

Fajne miejsca we Wrocławiu, które koniecznie trzeba odwiedzić

Na fajne miejsca we Wrocławiu można natrafić na każdym kroku. Co koniecznie należy odwiedzić będąc w okolicy?

 • Stary Klasztor

Gdzie należy się udać we Wrocławiu, aby w jednym miejscu połączyć dwie pasje? Do Starego Klasztoru! Jest to obowiązkowy punkt dla miłośników muzyki na żywo i nowych smaków. Kompleks koncertowo-restauracyjny zaprasza na przedstawienia artystów z kraju i zagranicy. Na scenie Klasztoru można także oglądać kabarety i stand-uperów.

 • Galeria Sztuki Ślimak

Kameralne miejsce do obcowania ze sztuką. Ślimak zaprasza na wernisaże, koncerty, spotkania poetyckie czy autorskie. Idealny pomysł na romantyczne popołudnie we dwoje.

 • Stara Pączkarnia

Wieloletnia tradycja i pyszne smaki - tak pokrótce można opisać to miejsce. Słodki przystanek szczególnie polecany dla rodziców z małymi dziećmi, które czasami muszą naładować baterie przed kolejnym punktem na mapie zwiedzania. Duże witryny zaplecza produkcyjnego Starej Pączkarni nie mają tajemnic przed ciekawskimi spojrzeniami dzieci, co samo w sobie jest atrakcją.

Parki we Wrocławiu. Który z nich jest najlepszy?

Miłośnicy pieszych wycieczek lub rodzinnych wypadów rowerowych z pewnością będą mieli tu co robić. 44 parki we Wrocławiu pomieszczą zarówno mieszkańców, jak i turystów - łącznie zajmują teren ponad 530-781 ha.

 • na szczególną uwagę zasługuje Park Szczytnicki. To jeden z najstarszych terenów zielonych w mieście. Park w stylu angielskim został zniszczony przez wojska Napoleona w 1806 r., odzyskał dobrą formę za sprawą ogrodnika królewskiego, który przybył z Berlina w XIX wieku. W historii parku zapisały się także zawody jeździeckie. Obecnie dodatkową atrakcją jest Ogród Japoński;
 • idealnym miejscem na długi rodzinny spacer jest Park Tysiąclecia, który powstał z okazji jubileuszu założenia miasta. Na tym terenie można obserwować proces rozwoju współczesnego parku. Liczne alejki spacerowe zachęcają do długich rozmów na łonie natury;
 • w poszukiwaniu spokoju z dala od gwaru miasta warto wybrać się do Parku Leśnickiego, który jest malowniczo położony nad rzeką Bystrzycą. Dodatkową atrakcją jest zamek, który pełni rolę ośrodka kultury;
 • Promenada Staromiejska. To bardzo cenione miejsce do spaceru, ze względu na swój historyczny kontekst. Promenada prowadzi spacerowiczów w towarzystwie zabytkowych gmachów. W ramach przerwy można odwiedzić pub lub restaurację, które ciągną się wzdłuż całej trasy. 
Zobacz wideo Kiedy bon turystyczny trafi do rodzin?

Atrakcje Wrocławia. Co jeszcze warto zobaczyć?

Nocna sesja fotograficzna na tle kolorowych liter? Tylko we Wrocławiu! Przy ul. Ruskiej 46C znajduje się podwórko z Galerią Neonów, miejsce w sam raz dla poszukiwaczy ciekawych kadrów czy wymarzonej scenerii do sesji ślubnej. Znajdziemy tu ciekawe eksponaty w postaci starych wrocławskich neonów oraz prawdziwe skarby z całego Dolnego Śląska. Ta bajkowa sceneria jest całkowicie darmowa.

Kolejną ciekawą atrakcją Wrocławia jest Ostrów Tumski. Oprócz obiektów sakralnych miejsce to słynie z przepięknych mostów, wśród nich ten najważniejszy - most zakochanych. To właśnie tam pary wieszają symboliczne kłódki.

Wrocław można zwiedzać także drogą wodną. Rejsy po Odrze to ciekawa alternatywa dla tradycyjnych wycieczek. Oto lista przystani: 

 • Kardynalska - Bulwar Włostowica, Wyspa Piasek na Ostrowie Tumskim;
 • Przystań Hala Targowa - Bulwar X. Dunikowskiego, koło Hali Targowej oraz Cypel;
 • Zwierzyniecka - ul. Wróblewskiego 1, tuż obok Mostu Zwierzynieckiego.

Statki cyklicznie wypływają na rejsy trasą: Most Pokoju - Muzeum Narodowe - Urząd Wojewódzki - Most Grunwaldzki - Wieża Ciśnień - Śluza Szczytniki.

Zobacz też: Ciekawe miejsca w Łodzi - czego nie możesz przegapić podczas wizyty?

Co można zwiedzić we Wrocławiu: muzea i nie tylko

We Wrocławiu, podobnie jak w Krakowie, Warszawie czy innych większych miastach Polski działa wiele muzeów. Większość z nich związana jest z jedną dziedziną, stąd też tak duża liczba placówek.

Co można zwiedzić we Wrocławiu?

 • Muzeum Archeologiczne (oddział Muzeum Miejskiego Wrocławia)
 • Muzeum Architektury we Wrocławiu
 • Muzeum Miejskie Wrocławia
 • Muzeum Farmacji we Wrocławiu
 • Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu
 • Muzeum Narodowe we Wrocławiu: Muzeum Sztuki Współczesnej
 • Muzeum Przyrodnicze
 • Panorama Racławicka (oddział Muzeum Narodowego we Wrocławiu)
 • Muzeum Pana Tadeusza
 • Pawilon Czterech Kopuł
 • Hydropolis - centrum edukacji
Więcej o: