Opuszczone wsie w Polsce. Dowiedz się, gdzie je odnajdziesz

Opuszczone wsie w Polsce to miejsca, które kuszą swą tajemniczością. Przekonaj się, gdzie pojechać, by zyskać okazję przeżycia wyjątkowej przygody w podupadających budynkach, mających czasy swej świetności dawno za sobą.

Najciekawsze opuszczone wsie w Polsce: Kłomino

Zobacz najciekawsze opuszczone wsie w Polsce. Kłomino to odpowiednie miejsce na rozpoczęcie fascynującej podróży, podczas której zobaczysz zapomniane dawno miejsca, które w przeszłości tętniło życiem. Kłomino to osada leśna w województwie zachodniopomorskim, położona w okolicach Bornego Sulinowa. Miejscowość, stanowiąca kiedyś bazę Armii Radzieckiej, zamieszkuje dziś kilkanaście osób. Za czasów swej świetności w Kłominie znajdowały się liczne budynki: kino, punkt medyczny, dom kultury, garaże, sklepy, kawiarnie i bloki. W 1992 roku, wraz z wyjazdem rosyjskich żołnierzy, miejscowość zaczęła jednak popadać w ruinę. Jadąc w to miejsce, można zobaczyć w nim obecnie tylko kilka budynków.

KłominoKłomino Fot. Renata Dąbrowska

Jakie są opuszczone wsie w Polsce: Rapocin

Jakie są opuszczone wsie w Polsce, które warto zobaczyć? Wybierz się do Rapocina, zlokalizowanego w województwie dolnośląskim w powiecie głogowskim. Odwiedzając to miejsce zyskasz okazję zobaczenia kilku budowli, które popadają w ruinę. Wśród nich znajdują się dawne zabudowania oraz kościoły. Miejscowość, istniejąca już w XIII wieku, tętniła niegdyś życiem, utrzymując się przede wszystkim z rolnictwa. Do upadku Rapocina przyczynił się szkodliwy wpływ Huty Miedzi Głogów na środowisko.

Opuszczone wsi w Polsce - Rapocin / Kościół pw. św. WawrzyńcaOpuszczone wsi w Polsce - Rapocin / Kościół pw. św. Wawrzyńca Kso / CC BY-SA 4.0 / https://commons.wikimedia.org/

Zobacz też: Miejsca historyczne w Gdańsku. Co warto zwiedzić w najsłynniejszym polskim mieście portowym?

Opuszczone wsie w Polsce warte odwiedzenia: Kamieniec

Chcesz zobaczyć opuszczone wsie w Polsce, które są warte odwiedzenia? Udaj się do Kamieńca, położonego w środku lasu. Zapomniana wieś zlokalizowana jest w gminie Lasowice Wielkie pod Opolem. Na terenie dawnej osady hutnictwa żelaza znajduje się obecnie rezerwat przyrody. Wioska wymarła, gdy w rejonie Katowic zaczęto wydobywać odkryte tam pokłady rudy oraz węgla. Obecnie odnajdziesz tam kilka opuszczonych dawno domów, popadających w ruinę.

Opuszczone wsie w Polsce: lista pozostałych miejsc, do których warto się wybrać

Interesują Cię opuszczone wsie w Polsce? Ranking ciekawych miejscowości, które warto zobaczyć, można uzupełnić również o kilka innych lokalizacji. Wśród zapomnianych dawno wiosek powinny również znaleźć się między innymi: Kęszyca Leśna, Czerwony Strumień oraz Janowa Góra. Przekonaj się, co możesz zobaczyć, wybierając się do tych miejsc.

  • Kęszyca Leśna – szukając opuszczonych wiosek nie możesz pominąć Kęszycy Leśnej. Malutka miejscowość, skryta wśród drzew, tętniła niegdyś życiem. Wioska pełniła kiedyś funkcje militarne – Niemcy postawili w niej obiekty, będące częścią fortyfikacji Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego. Po zakończeniu wojny w Kęszynie Leśnej zaczęli stacjonować polscy żołnierze. W 1957 roku wieś została jednak przekazana Armii Radzieckiej. Obecnie, na terenie bazy wojskowej znajduje się kilka ciekawych ruin. Kęszyca Leśna nie została jednak całkowicie porzucona, trwające tam prace pomagają przywrócić tej miejscowości dawny blask.
  • Czerwony Strumień – w tej dolnośląskiej miejscowości ludzie zajmowali się przemysłem oraz handlem. Obecnie można odnaleźć w niej ruiny barokowej kaplicy, fundamenty budynków i kilka rzeźb religijnych. 
  • Janowa Góra – zlokalizowana na Dolnym Śląsku Janowa Góra była dawniej osadą górniczą, wybudowaną w XVI wieku. Po wiosce pozostały ruiny kościoła i zrujnowane cztery domy.

Zobacz też: Westerplatte - miejsce, które powinno się odwiedzić. Ile czasu trwa zwiedzanie?

Zobacz wideo Jest czysty i zadbany? To tylko pozory. 7 najbrudniejszych rzeczy w pokoju hotelowym
Więcej o: