Najpiękniejsze rynki miejskie w Polsce. Które musisz zobaczyć?

Najpiękniejsze rynki miejskie w Polsce to nie tylko te zlokalizowane w wielkich miastach, ale także te położone w mniejszych, często zapomnianych, ale wciąż urokliwych miasteczkach.

Rynki miejskie w Polsce: historia

Rynki miejskie w Polsce wytworzone zostały w zdecydowanej większości miejscowości o charakterze miejskim, a także w niektórych wsiach. Początki ich wytyczania sięgają średniowiecza, a znaczna ilość powstałych wówczas rynków przetrwała do dziś, choć funkcje pełnione przez plac centralny uległy zmianie. Rynek pierwotnie był miejscem wymiany handlowej, ale także na nim krzyżowały się główne drogi wiodące do miasta i to właśnie tu rezydowały władze miejskie. Podstawowe funkcje rynku związane były z obowiązującym prawem magdeburskim, na którym lokowano wiele polskich miast w średniowieczu. 

Jeśli chodzi o wygląd, to zazwyczaj rynki polskich miast wyznaczano na planie prostokąta, od którego odbiegały prostopadle ulice. Zdarzają się także rynki o innym układzie np. trójkątne czy w postaci poszerzającej się ulicy. 

Rynki miejskie. Polska i zabytkowe rynki 

Pierwsze rynki miejskie w Polsce zaczęły powstawać wraz z zakładanymi miastami. Proces ten przyspieszyło przyjęcie prawa niemieckiego i lokowanie według niego nowych miast. Obecnie trudno doszukiwać się pozostałości średniowiecznych rynków, jednak mimo to w Polsce nie brak zabytkowych rynków, które zachwycają swoim wyglądem. Wiele z nich zostało odrestaurowanych (nie w każdym przypadku uzyskano pożądany efekt - chodzi tu przede wszystkim o usuwanie roślinności i zastępowanie jej wszechobecnym betonem). Ciągle jednak istnieje sporo miejsc, które warto odwiedzić.

  • Rynek w Nysie - to rynek, którego historia sięga średniowiecza, kiedy był on placem handlowym; ma on kształt prostokąta o wymiarach ok. 155 m długości oraz ok. 80 m szerokości, co sprawia, że jest to trzeci co do wielkości rynek na Śląsku. Na Rynku znajdują się m.in.: Dom Wagi Miejskiej (obecnie Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna), bazylika św. Jakuba i św. Agnieszki, ratusz (odbudowany w latach 2006–2008), a także Fontanna Trytona u zbiegu ulic Celnej i Brackiej.
  • Rynek w Bochni - to kolejny rynek o średniowiecznych korzeniach; wytyczono go bowiem około 1370 roku; w latach 1963/64 przeprowadzono generalny remont planu; wyrównano pochyłość placu, zmieniono nawierzchnię na granitową kostkę i płyty z piaskowca; obecnie osiem budynków znajdujących się na rynku wpisanych jest do rejestru zabytków (waga miejska, ob. dom mieszkalny- Rynek 2, dom - Rynek 3, dom - Rynek 8, kamienica - Rynek 9, dom - Rynek 13, dom - Rynek 14, dom - Rynek 17, dawny klasztor dominikanów, ob. muzeum Rynek 20).
  • Rynek Staromiejski w Toruniu - powstał w XIII wieku, na planie zbliżonym do kwadratu (105x109 m), stopień zachowania sprawia, że jest on jednym z najlepszych przykładów średniowiecznej architektury mieszczańskiej w centralnej Europie.

Zobacz też: Park rozrywki. Poznaj najchętniej odwiedzane obiekty w Polsce

Najlepsze rynki miejskie w Polsce: Kraków

Bez wątpienia zadając pytanie o najlepszy rynek miejski w Polsce, wiele osób udzieli bez wahania odpowiedzi, że znajduje się on w Krakowie. Kraków jest dawną stolicą Polski i do dziś stanowi ośrodek o dużym znaczeniu dla całej południowej Polski. Bogaty w zabytki i wyjątkową architekturę przyciąga turystów z całego świata. Znany jest też jako miasto studenckie dzięki obecności Uniwersytetu Jagiellońskiego, który jest bezpośrednim kontynuatorem Akademii Krakowskiej, czyli najstarszego uniwersytetu na ziemiach polskich. 

Rynek Główny w Krakowie został wytyczony na planie kwadratu 200 × 200 m, w 1257 roku. Przebiega przez niego Droga Królewska, główny trakt komunikacyjny miasta średniowiecznego. Od strony wschodniej przylega do niego plac Mariacki, otaczający kościół Mariacki. 

Niemal wszystkie kamienice wokół Rynku to obiekty zabytkowe. Mieszczą się w nich, m.in.: Muzeum Historyczne Miasta Krakowa czy Międzynarodowe Centrum Kultury. Znajdziemy tu również: Kościół św. Wojciecha, Wieżę ratuszową, Sukiennice i Pomnik Adama Mickiewicza. We wrześniu 2010 otwarto Podziemia Rynku jako oddział Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. 

Zobacz też: Atrakcje Dolnego Śląska: zobacz wspaniałe zamki i poznaj interesujące miejsca

Ranking: najpiękniejsze rynki miejskie w Polsce

Tworząc ranking najpiękniejszych rynków miejskich w Polsce, nie sposób pominąć takich miejsc jak:

  • Warszawa - stolica naszego kraju może pochwalić się okazałym rynkiem, którego historia sięga średniowiecza. Niemniej jednak obecny wygląd rynku Starego Miasta jest konsekwencją odbudowy, jakiej dokonano po Powstaniu Warszawskim, kiedy to większość zabudowy została zrównana z ziemią
  • Wrocław - klimat rynku we Wrocławiu jest niepowtarzalny; zawdzięcza on to wyjątkowej zabudowie i pięknie zachowanym kamienicom otaczającym go
  • Tarnów - o jego wyjątkowości stanowi renesansowy ratusz, a także doskonale odrestaurowane kamienice mieszczące obecnie muzeum.

Najpiękniejsze rynki miejskie w Polsce: lista

Oto lista najpiękniejszych rynków w Polsce:

  • Lwówek Śląski
  • Chełmno
  • Lanckorona
  • Bielsko - Biała
  • Olecko
  • Zamość
  • Przemyśl
  • Długi Targ w Gdańsku
  • Wieliczka.

Zobacz też: Pustynie w Polsce - gdzie je znajdziesz? Odkryj wyjątkowe miejsca, zlokalizowane na terenie naszego kraju

Zobacz wideo Czas na urlop! Jak zabezpieczyć na ten czas swoje rośliny? Jak się spakować? Jak przechowywać pieniądze?
Więcej o: