Dolina Chochołowska - co warto zobaczyć? Jak się przygotować do zwiedzania Doliny Chochołowskiej?

Dolina Chochołowska to jedna z najchętniej odwiedzanych lokalizacji w polskich Tatrach. Można tutaj wybrać się nawet z niewielkimi dziećmi. Co warto wiedzieć? Na co trzeba uważać? Podpowiadamy.

Dolina Chochołowska. Podstawowe informacje 

Leżąca administracyjnie na terenie wsi Witów Dolina Chochołowska jest najdłuższa i największa w polskich Tatrach. Posiada 10 km długości i obejmuje obszar 35 km². Zbudowana jest ze skał krystalicznych (gnejsy, granity) i osadowych (łupki, dolomity triasowe, wapienie kredowe). Wyróżnia się dwie jej części:

  • głęboki wąwóz w części dolnej, który liczy sobie 4 km długości - występują tu charakterystyczne przewężenia, które nazywa się bramami
  • górnej - rozdzielającej się na doliny Starobociańską, Chochołowską Wyżnią i Jarząbczą

Dnem Doliny Chochołowskiej płynie Chochołowski Potok, występują też tutaj jaskinie, które jednak nie są udostępnione dla zwiedzających. Dawniej dolina była istotna z uwagi na jej wykorzystanie w pasterstwie. Okresowo prowadzono też tutaj roboty górnicze. Wydobywano choćby rudy żelaza. Popularność turystyczną zaczęła zyskiwać przed I wojną światową. Duże znaczenie miało w tym przypadku wybudowanie schroniska na Polanie Chochołowskiej w latach 1932 - 34.  W trakcie II wojny światowej szkolono tutaj partyzantów do walki z Niemcami. W odwecie hitlerowcy zniszczyli tutejsze schroniska i zabudowania, dopuścili się też mordowania więźniów. Po wojnie schronisko odbudowano, Dolina Chochołowska znalazła się zaś na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego. 

Tatry Najwyższe szczyty w Polsce - co o nich wiesz? Ranking najwyższych szczytów w Polsce

Dolina Chochołowska. Co warto zobaczyć?

Jakie atrakcje oferuje turystom Dolina Chochołowska? Co warto zobaczyć w najdłuższej dolinie polskich Tatr? Mowa przede wszystkim o:

  • Wywierzysku Chochołowskim 
  • Leśniczówce Chochołowskiej 
  • Szałasach na Polanie Chochołowskiej 
  • Kapliczce św. Jana Chrzciciela 
  • Schronisku PTTK na Polanie Chochołowskiej 

Zobacz też: Zakopane: atrakcje dla małych i dużych. Sprawdź nasze propozycje dla całej rodziny!

Dolina Chochołowska: cena biletu

Ile kosztuje odwiedzenie tak interesującego miejsca, jak Dolina Chochołowska? Cena biletu nie jest na całe szczęście wygórowana. Nawet warto ją zapłacić, by wspomóc utrzymanie tego niebywale cennego terenu. Opłatę uiszcza się przy wejściu, które znajduje się na Siwej Polanie. Normalny bilet to wydatek rzędu zaledwie 5 zł. 

Dolina Chochołowska. Zdjęcie ilustracyjneDolina Chochołowska. Zdjęcie ilustracyjne Roman Mikhailiuk/shutterstock

Dolina Chochołowska - szlaki turystyczne

Szlaki turystyczne Doliny Chochołowskiej to przede wszystkim:

  • na Polanę Chochołowską z Siwej Polany
  • na Siwą Przełęcz przez Iwanicką Przełęcz
  • na Trzydniowański Wierch z Doliny Trzydniówki
  • na Przełęcz Zawracie z Polany Chochołowskiej
  • na Przełęcz Bobrowiecką z Polany Chochołowskiej
  • na Grzesia, Rakoń i Wołowiec z Polany Chochołowskiej
  • od Starobociańskiego Wierchu do Wołowca
  • na Halę Ornak z Polany Chochołowskiej
  • na Starobociański Wierch z Siwej Polany

Zobacz też: Szlaki na Morskie Oko: najłatwiejsze i najtrudniejsze trasy dla turystów

Dolina Chochołowska - długość szlaku

Jak długa jest Dolina Chochołowska? Długość szlaku z Siwej Polany, gdzie można dojechać jeszcze samochodem, aż do Polany Chochołowskiej liczy sobie 7,5 km.

Kolejka w Dolinie ChochołowskiejKolejka w Dolinie Chochołowskiej Fot. Shutterstock / Shutterstock

Dolina Chochołowska: jak długo się idzie?

Jak bardzo wymagająca dla turysty jest Dolina Chochołowska? Jak długo się idzie od Siwej Polany do Polany Chochołowskiej? W gruncie rzeczy przejście tędy nie powinno być specjalnie trudne. Przeciętnie zajmuje ono ok. 2 godz. i 20 min.

Gubałówka. Zdjęcie ilustracyjne Szlaki na Gubałówkę - zobacz, jak dotrzeć na najpopularniejsze wzniesienie na Pogórzu Gubałowskim

Dolina Chochołowska: co zabrać ze sobą?

Jak przygotować się, gdy w naszych planach wycieczkowych znajduje się właśnie Dolina Chochołowska? Co zabrać ze sobą, by nie być nieprzyjemnie zaskoczonym na szlaku? Właściwie obowiązują tu typowe zasady, których przestrzegać powinno się w górach. W naszym plecaku powinny się znaleźć:

  • mapa
  • jedzenie i picie
  • latarka (niezależnie od pory dnia)
  • plastry, nożyczki i bandaż
Zobacz wideo Aplikacje dla miłośników górskich wycieczek

Dolina Chochołowska: jak się ubrać na wyprawę?

Jak się ubrać na wyprawę do Doliny Chochołowskiej? Przede wszystkim warto być ubranym warstwowo tak, żeby można było bez problemu rozebrać się lub dodatkowo ubrać przy zmianie pogody na chłodniejszą. Przy upalnej pogodzie nie można zapominać o czapce, ale konieczne jest zabranie ze sobą cieplejszej bluzy i przeciwdeszczowej peleryny lub kurtki. Weźmy też ze sobą dodatkowe skarpetki i buty trekkingowe, które wcześniej zostały już sprawdzone na trasie.

Zobacz też: Szlaki na Trzy Korony: najkrótsza i najdłuższa trasa, którą dojdziesz na znany szczyt

Więcej o: