Jakie są najwyższe szczyty w Polsce? Ranking oczywiście otwierają Rysy, których wysokość po polskiej stronie wynosi 2499 m n.p.m. Trzeba jednak pamiętać, że ta najwyższa góra w Polski ma trzy szczyty - najwyższy z nich wznosi się na 2501 m, ale znajduje się już po słowackiej stronie. Jakie są pozostałe najwyższe szczyty w Polsce? Charakterystyczne, że w pierwszej dziesiątce znajdują się wyłącznie szczyty tatrzańskie. Są to:
Zobacz też: Szlaki na Ślężę: poznaj najłatwiejsze i najtrudniejsze trasy na popularny szczyt
Co poza Tatrami? Również poza nimi można wyszczególnić najwyższe szczyty w Polsce. Lista tego typu może obejmować aż 28 szczytów, które są najwyższymi punktami poszczególnych polskich pasm górskich. Jest to tzw. Korona Gór Polski. Oczywiście różnice w wysokościach są w tym przypadku bardzo znaczne - przykładem niech będzie porównanie najwyższego szczytu Beskidu Żywieckiego, czyli Babiej Góry (1725 m n.p.m.), z najwyższą w Górach Świętokrzyskich Łysicą (614 m n.p.m.). Najbardziej znane spośród tego rodzaju gór to:
Zobacz też: Szlaki na Trzy Korony: najkrótsza i najdłuższa trasa, którą dojdziesz na znany szczyt
Opisując najwyższe góry w Polsce, oczywiście zacząć trzeba od Rysów znajdujących się w Tatrach Wysokich, które należą do Korony Europy. Pierwszego potwierdzonego wejścia na szczyt dokonano w lipcu 1840 r. Czyn ten stał się udziałem karpackiego Niemca Eduarda Blasy i jego przewodnika Jána Rumana-Driecnego. W zimie sztuka ta udała się dopiero w 1884 r., gdy na szczycie stanął niemiecki żołnierz Theodor Wundt. Oczywiście od tamtego czasu każdego roku ilość wejść zwiększa się w bardzo radykalny sposób. Bardzo mocno wpłynął na to fakt, że w 2016 r. po słowackiej stronie zamontowano specjalne stopnie z metalu, które ułatwiają zdobycie Rysów. Co ciekawe - dawniej na ich wierzchołku stanęli m.in. małżonkowie Maria Curie - Skłodowska i Piotr Curie. Podobno był tu także Włodzimierz Lenin, co próbowała wykorzystać komunistyczna propaganda. Tablicę upamiętniającą domniemane wejście wodza rewolucji na szczyt wielokrotnie jednak niszczono.
Bez wątpienia chcąc wyliczyć najbardziej znane szczyty w Polsce, nie można zapomnieć o Babiej Gorze, zwanej też Diablakiem. Najwyższe wzniesienie Beskidu Żywieckiego jest poza Tatrami najwyższym w naszym kraju. ''Królowa Beskidów'' znana jest z bardzo zmiennych warunków, które panują na jej szczycie. Pierwszego zimowego wejścia na szczyt dokonała grupka niemieckich turystów w 1906 r. Pierwsze, jeszcze prowizoryczne schronisko, wybudowano tutaj już w 1806 r. w związku z wizytą jednego z habsburskich książąt.
W rankingu "Najwyższe szczyty w Polsce" nie może zabraknąć Śnieżki, czyli najwyższego wzniesienia Sudetów. Znajduje się ona na granicy polsko - czeskiej. Charakterystyczne jest to, że szczyt jest zabudowany obiektami turystycznymi, religijnymi i służącymi nauce. Przede wszystkim chodzi o charakterystyczne Obserwatorium Wysokogórskie Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Oprócz niego po polskiej stronie znajduje się też m.in. kaplica św. Wawrzyńca i stare obserwatorium meteorologiczne. Ruch turystyczny ma tutaj bardzo długą tradycję. Pierwsze potwierdzone wejście miało miejsce w 1577 r. W sto lat później pojawili się tu pierwsi Polacy.
Zobacz też: Karpaty. Dlaczego warto je zobaczyć? [NAJWYŻSZE SZCZYTY, ATRAKCJE, MAPA]