Szlaki na Łysicę. Jak dostać się na najwyższy szczyt Gór Świętokrzyskich?

Szlaki na Łysicę są idealnie stworzone z myślą o jednodniowych wycieczkach. Spokojnie wybrać się na nie można z dziećmi.

Najłatwiejsze szlaki na Łysicę. Gdzie jest położony najwyższy szczyt Gór Świętokrzyskich?

Najłatwiejsze szlaki na Łysicę są na tyle łagodne, że pokonać je można nawet z niewielkimi dziećmi. Łysica będąca najwyższym punktem Gór Świętokrzyskich o wysokości 614 m n.p.m. zwana jest też potocznie Górą Świętej Katarzyny i należy do Korony Gór Polskich. Ta druga nazwa łączy się z położeniem góry - leży ona w zachodniej części Łysogór, w pobliżu wsi Święta Katarzyna. Co ważne, szczyt w całości znajduje się na terenie Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Oznacza to, że jego obszar podlega ścisłej ochronie. Według legend u podnóża wzniesienia znajdowała się świątynia słowiańska, na której miejscu obecnie zlokalizowany jest klasztor bernardynek. 

Pasmo, w którym położona jest Łysica to Łysogóry, które ciągną się przez 25 km od przełomu rzeki Lubrzanki, aż po Nową Słupię.

Najtrudniejsze szlaki na Łysicę. Jak dojść na szczyt?

Najtrudniejsze szlaki na Łysicę? Niestety nie ma zbyt wielkiego wyboru, gdyż tak naprawdę przebiega tu wyłącznie jeden szlak i jest to Główny Szlak Świętokrzyski im. Edmunda Massalskiego prowadzący z Gołoszyc do Kuźniaków (czerwony).

Na szczyt można dostać się z dwóch stron: 

  • od zachodu, czyli od Świętej Katarzyny
  • od wschodu, z miejscowości Kakonin. 
Zobacz wideo Aplikacje dla miłośników górskich wycieczek

Wejście na Łysicę. Jak prezentują się dostępne trasy?

Wejście na Łysicę możemy zaplanować z miejscowości Kakonin. W miejscowości tej tuż przy szlaku zlokalizowany jest przystanek oraz rozległy parking. Kierując się na Łysicę tą trasą turyści mijają zabytkową Chatę Świętokrzyską, gdzie warto zbawić kilka minut i obejrzeć wyjątkowy obiekt. Dalej z Przełęczy św. Mikołaja dociera się do Skały Agaty, a następnie na drugi, zachodni wierzchołek Łysicy, na którym znajduje się krzyż. 

Druga opcja zakłada wejście na szczyt ze Świętej Katarzyny. Wieś znajduje się około 25 km od Kielc i dostępne są w niej dwa duże parkingi dla turystów, które położone są w sąsiedztwie klasztoru bernardynek. W pobliżu parkingu, na terenie dawnego cmentarza, znajduje się kapliczka Żeromskiego. Dalej na szlaku można podziwiać także Kapliczkę Świętego Franciszka i zaczerpnąć wody z cudownego źródełka, a stąd już prosto na Łysicę. 

Zobacz też: Szlaki na Giewont: jak bezpiecznie wejść na szczyt śpiącego rycerza?

Szlaki na Łysicę dla początkujących. Skała Agaty

Szlaki na Łysicę dla początkujących nadają się w sam raz. Jeśli chcesz rozpocząć przygodę ze zdobywaniem górskich szczytów w Polsce, na pierwszy ogień warto wziąć właśnie Łysicę, której najwyższy wierzchołek, czyli Skała Agaty znajduje się po wschodniej stronie. 

Łysica. Ma 614 m n.p.m. i jest najniższym szczytem tworzącym Koronę Gór Polskich. Jest jednocześnie najwyższą górą w paśmie Gór Świętokrzyskich.Łysica. Ma 614 m n.p.m. i jest najniższym szczytem tworzącym Koronę Gór Polskich. Jest jednocześnie najwyższą górą w paśmie Gór Świętokrzyskich. Góry Świętokrzyskie z widoczną Łysicą / Fot. Jarosław Kubalski / Agencja Wyborcza.pl

Szlaki na Łysicę dla zaawansowanych. Mapa

Szlaki na Łysicę dla zaawansowanych niestety nie będą żadnym wyzwaniem, niemniej jednak, jako że góra zalicza się do Korony Gór Polskich, warto ją zdobyć nawet w ramach wycieczki rekreacyjnej. 

Szlak na Łysicę: czas wejścia

Czas wejścia szlakiem na Łysicę wiodącym z Kakonina nie powinien przekroczyć 2,5 godziny. Oczywiście przewidziane jest tempo spacerowe i chwilowe postoje przy interesujących obiektach. 

Z kolei czas wejścia od strony Świętej Katarzyny jest zdecydowanie krótszy i wynosi maksymalnie 1,5 godziny. 

Szlak na Łysicę: długość

Długość szlaku na Łysicę z Kakonina wynosi około 8 km, natomiast wariant wiodący ze Świętej Katarzyny nieco ponad 5 km. 

Zobacz też: Sudety. Które zakątki Sudetów warto odwiedzić z rodziną?

Więcej o: