Szlaki na Gubałówkę - zobacz, jak dotrzeć na najpopularniejsze wzniesienie na Pogórzu Gubałowskim

Szlaki na Gubałówkę pozwolą dotrzeć Ci na wzniesienie, z którego rozpościera się wspaniały widok. Zobacz, które trasy najlepiej obrać i przekonaj się, ile czasu zajmuje wejście na szczyt.

Gubałówka to podłużne wzniesienie, mierzące 1120 m. Popularny szczyt, zlokalizowany nieopodal Zakopanego, to wspaniały punkt widokowy na panoramę Tatr i pasmo Babiogórskie. Kiedy już uda Ci się dotrzeć do celu, odnajdziesz tam sklepy z pamiątkami, karczmy, restauracje, kolejkę grawitacyjną i inne atrakcje. 

Wejście na Gubałówkę: trasy

Masz w planach wejście na Gubałówkę? Trasy, które doprowadzą Cię na szczyt, nie należą do bardzo wymagających. Wśród nich znajdziesz drogi, którymi dojdziesz do celu bez konieczności opłaty. Jedną z nich jest pieszy szlak, biegnący wzdłuż trasy kolei linowo-terenowej.

Szlaki na Gubałówkę dla początkujących

Najłatwiejsze szlaki na Gubałówkę? Szukając tras dla początkujących, warto skorzystać z możliwości najszybszego dotarcia na szczyt. Czarny szlak turystyczny, biegnący wzdłuż torów kolejki, to droga, na której panują warunki górskie. Oznacza to, że podczas pokonywania tej trasy musisz przygotować się na to, że nie ominiesz bardziej stromych podejść, kamieni czy głazów. Szlak został oznakowany przez PTTK.                

Popularną trasą jest także ta, prowadząca na Gubałówkę z Krupówek głównym deptakiem. Droga jest prosta i przyjemna, a dobrze umieszczone oznakowania sprawiają, że podczas wędrówki nie da się zabłądzić. Na Gubałówkę można również dotrzeć kolejką, która wjeżdża na szczyt zaledwie w kilka minut.

Z Zakopanego możesz także wyruszyć szlakiem, zaczynającym się przy przystanku targowica przy dolnych Krupówkach. Po drodze przejdziesz obok Starego Kościółka, za którym skręcisz w ulicę ks. Kazimierza Kaszalewskiego, aż dojdziesz do wyciągu na Szymoszkowej. Następnie będziesz kierować się żółtymi znakami pod górę przy podporach wyciągu, aż skręcisz w las. Leśna ścieżka, prowadząca pod górę, doprowadzi Cię do zabudowań. Stamtąd dojdziesz betonową drogą na Gubałówkę.

Zobacz wideo Aplikacje dla miłośników górskich wycieczek

Szlaki na Gubałówkę dla zaawansowanych

Najtrudniejsze szlaki na Gubałówkę dla zaawansowanych są nieco bardziej wymagające. Jeśli szukasz innych tras, którymi dotrzesz na słynne wzniesienie, możesz wyruszyć zielonym szlakiem przez Butorowy Wierch. Wyruszysz z Doliny Kościeliskiej, i idąc pod górę miniesz Rysulówkę, Budzówkę i Prędkówkę. Za kapliczką Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny dojdziesz do lasu i przejdziesz na grzbiet Pasma Gubałowskiego, przemierzając polanę Butorów. W końcu dotrzesz do kolejki krzesełkowej i skrzyżowania na polanie Pałkówka, skąd na Gubałówkę doprowadzi Cię asfaltowa ścieżka.

Zobacz też: Karpaty. Dlaczego warto je zobaczyć? [NAJWYŻSZE SZCZYTY, ATRAKCJE, MAPA]

Szlak na Gubałówkę: czas wejścia

Obierz szlak na Gubałówkę. Sprawdź czas wejścia na szczyt i wybierz trasę, która pozwoli Ci nacieszyć oczy wspaniałymi widokami. Ile zajmuje wejście na chętnie odwiedzane przez turystów wzniesienie?

  • Czarny szlak na Gubałówkę (wzdłuż torów kolejki na szczyt): czas wejścia zajmuje około pięćdziesięciu pięciu minut
  • Z Krupówek na Gubałówkę: czas wejścia zajmuje około godziny
  • Z Zakopanego: żółtym szlakiem przez Polanę Szymoszkową wzdłuż wyciągu kolei krzesełkowej: czas wejścia zajmuje około pięćdziesięciu minut
  • Szlak turystyczny zielony przez Butorowy Wierch: czas wejścia zajmuje około dwóch godzin

Szlak na Gubałówkę: długość trasy  

Wybrałeś już szlak na Gubałówkę? Długość trasy, będącej najkrótszą opcją wejścia na szczyt wynosi 1,3 km – tyle mierzy droga czarnym szlakiem na Gubałówkę, prowadzącym wzdłuż torów kolejki na szczyt. Droga z Krupówek na Gubałówkę wynosi natomiast 2,1 km. Z Zakopanego na Gubałówkę dojdziesz również żółtym szlakiem przez Polanę Szymoszkową wzdłuż wyciągu kolei krzesełkowej. Długość tej trasy wynosi 1,7 km. Szukając nieco dłuższej drogi na ten znany szczyt, warto wybrać zielony szlak turystyczny przez Butorowy Wierch, którego długość wynosi 5,7 km.

Zobacz też: Szlaki na Rysy: którędy dostać się na jeden z 28 szczytów tworzących Koronę Gór Polski?

Więcej o: