Szlaki na Turbacz: poznaj trasy dobre dla początkujących, jak i bardziej zaawansowanych miłośników gór

Szlaki na Turbacz nie należą do bardzo skomplikowanych, dlatego poradzą sobie z nimi nawet początkujący miłośnicy zdobywania górskich szczytów. Wyrusz na niezapomnianą wyprawę - widoki, które zobaczysz podczas tej przygody, są warte włożenia odrobiny wysiłku.

Turbacz to najwyższy szczyt Gorców, mierzący 1310 m n.p.m. Jeśli planujesz wyprawę do Beskidów Zachodnich, nie przegap okazji do wędrówki na ten wierzchołek, wchodzący w skład Korony Gór Polski. Obierz jeden ze szlaków, który poprowadzi Cię na Turbacz. Droga na szczyt nie należy do bardzo wymagających, a większość tras pokonasz przemierzając polne i leśne ścieżki. Wysiłek, który włożysz idąc na Turbacz wynagrodzi Ci wspaniały widok ze szczytu na Tatry. Koniecznie odwiedź też schronisko PTTK, w którym możesz zanocować. Przed rozpoczęciem wyprawy na Turbacz nie zapomnij sprawdzić prognozy pogody.

Najłatwiejsze szlaki na Turbacz – przyjemne trasy dla początkujących

Najłatwiejsze szlaki na Turbacz dla początkujących? Jednym z nich jest ten, prowadzący z Nowego Targu żółtym szlakiem przez Bukowinę Miejską i Wisielakówkę. Początek trasy to asfaltowa droga, prowadząca przez osiedle Olesówka. Przygotuj się na dość strome podejście, a następnie leśną, również dość stromą drogę. Podczas tej trasy zyskasz okazję do podziwiania widoku na Tatry, Pieniny i Jezioro Czorsztyńskie.

Na Turbacz można również dojść zielonym szlakiem, prowadzącym z Nowego Targu (Kowaniec) przez Bukowinę Waksmundzką i Wisielakówkę. Idąc tą popularną trasą zobaczysz Jezioro Czorsztyńskie i będziesz podziwiać malowniczy widok na Tatry.

Inną interesującą trasą na Turbacz jest droga z Koninek przez Obidowiec, którą prowadzi zielony szlak przy kapliczce. Początkowy fragment tej trasy jest dość stromą ścieżką leśną.

Zobacz wideo Aplikacje dla miłośników górskich wycieczek

Najtrudniejsze szlaki na Turbacz – dla poszukiwaczy niezapomnianych przygód

Najtrudniejsze szlaki na Turbacz dla zaawansowanych to dłuższe trasy, które warto obrać, aby cieszyć się pięknymi widokami. Jeden z nich (szlak czerwony) rozpoczyna się w Rabce Zdrój, przy stacji PKP, prowadząc przez centrum, uzdrowisko oraz część sanatoryjną. Następnie wyruszysz na szczyt Tatarów, a następnie czeka Cię bardziej ostre podejście, czyli szczyt Maciejowej. Po drodze zyskasz okazję do podziwiania zachwycającej panoramy Babiej Góry, Podhala i Tatr. Później czeka Cię przeprawa na Stare Wierchy, a później na Groników i na Obidowiec, aż do granicy Gorczańskiego Parku Narodowego. Na Turbacz dojdziesz ruszając w kierunku południowo-wschodnim.

Na Turbacz dotrzesz również idąc innymi trasami, takimi jak:

 • szlakiem z Obidowej przez Lepietnicę i Polanę Spalone
 • niebieski szlak z Łopusznej przez Zarębek Wyżni i Bukowinę Waksmundzką
 • niebieski szlak z Koninek przez Polanę Szałasiska i Polanę Średnie

Wejście na Turbacz: trasy dla miłośników dłuższych wędrówek

Wejście na Turbacz? Trasy prowadzące na szczyt to między innymi:

 • Nowy Targ, Oleksówki – Schronisko PTTK Turbacz żółtym szlakiem (przez Bukowinę Miejską i Wisielakówkę)
 • Nowy Targ, Oleksówki – Schronisko PTTK Turbacz zielonym szlakiem (przez Bukowinę Waksmundzka i Wisielakówkę)
 • Zielony szlak, Koninki – Obidowiec – Turbacz
 • Czerwony szlak, Rabka-Zdrój – Turbacz (Szlak czerwony - Rabka-Zdrój - Maciejowa - Stare Wierchy - Turbacz)

Szlak na Turbacz: czas wejścia

Szlak na Turbacz? Czas wejścia na najwyższy szczyt Gorców zajmuje zwykle około trzech godzin. Zobacz, ile czasu zajmie Ci pokonanie różnych tras:          

 • Nowy Targ, Oleksówki – Schronisko PTTK Turbacz żółtym szlakiem (przez Bukowinę Miejską i Wisielakówkę): szacowany czas wejścia ok. 3:00 h           
 • Nowy Targ, Oleksówki – Schronisko PTTK Turbacz zielonym szlakiem (przez Bukowinę Waksmundzka i Wisielakówkę): szacowany czas wejścia ok. 2:55 h
 • Zielony szlak, Koninki – Obidowiec – Turbacz: szacowany czas wejścia ok. 3:30 h
 • Czerwony szlak, Rabka Zdrój – Turbacz (Szlak czerwony - Rabka Zdrój - Maciejowa - Stare Wierchy – Turbacz): szacowany czas wejścia ok. 05:15 h

Szlak na Turbacz: długość tras

Znalazłeś już odpowiedni dla siebie szlak na Turbacz? Długość, którą będziesz musiał pokonać, by dotrzeć do celu może różnić się w zależności od obranej trasy. Zdecydujesz się przemierzyć dłuższy dystans, czy raczej pozostaniesz przy krótszym? Jeśli wyruszysz żółtym szlakiem z Nowego Targu idąc osiedlem Oleskówka, a następnie przez Bukowinę Miejską i Wisielakówkę, pokonasz 7,5 km. Wybierając zielony szlak z Nowego Targu na Turbacz (przez Bukowinę Waksmundzka i Wisielakówkę), będziesz musiał przejść 7,6 km. Wybierając zielony szlak z Koninek przez Obidowiec dojdziesz na Turbacz po pokonaniu 6,6 km. Czerwony szlak z Rabki Zdrój na Turbacz pokonasz po przejściu 16 km trasy.

Zobacz też: Najdłuższe trasy rowerowe w Polsce: jak zwiedzać kraj na rowerze?

Więcej o: