Ranking: jaskinie w Polsce do zwiedzania
Trudno tu o obiektywny ranking - jaskinie w Polsce mogą zachęcać do zwiedzania różnymi walorami. Dla niektórych prawdziwym celem wakacyjnej wyprawy może być przepiękna, ale dość niewielka Jaskinia Raj - prawdziwy symbol jaskiniowej turystyki, który odwiedzany jest przez rzesze turystów od prawie pół wieku. Innym osobom przypadnie do gustu raczej zwiedzanie trudnych technicznie i niebezpiecznych obiektów w Tatrach. Niewątpliwie trudno jest wyobrazić sobie najciekawsze jaskinie w Polsce bez nich. Jedno jest też pewne: takie obiekty mogą dostarczać niemało wrażeń podczas ich odwiedzania, co przyciąga każdego roku dziesiątki lub seki tysięcy turystów.
18. Jaskinia Raj - 77 463 (w roku 2020 -49 998 - nr 15) Fot. Paweł Małecki / Agencja Wyborcza.pl
Jaskinie w Polsce: gdzie najwięcej takich obiektów?
Warto zadać sobie jeszcze jedno ogólne pytanie jeśli chodzi o jaskinie w Polsce: gdzie najwięcej tego rodzaju pomników przyrody występuje? Zdecydowany prym w tej kwestii wiedzie południowa część kraju. Wprawdzie obiekty tego typu spotyka się nawet na Roztoczu, ale najwięcej ich jest lub przybierają szczególnie ciekawe formy w:
- Tatrach - naliczono tutaj 862 jaskinie. Wśród nich mamy najgłębsze i najdłuższe w Polsce
- Pieninach - zliczono tutaj 46 jaskiń
- Sudety - jest tutaj 94 jaskinie o długości dochodzącej do 4500 m
- Wyżyna Krakowsko-Częstochowska - 1580 jaskiń o długości do 1080 m
- Góry Świętokrzyskie - 154 jaskinie o długości do 3670 m
- Niecka Nidziańska - 106 jaskiń
- Karpaty fliszowe - 1315 jaskiń dochodzących do 2275 m długości
Jaskinie w Polsce: lista obiektów turystycznych, które są szczególnie popularne
Jakie są najpiękniejsze jaskinie w Polsce? Lista obiektów turystycznych, które powinno się znać, zawiera m.in. słynne jaskinie Raj i Piekło położone w Górach Świętokrzyskich. Oprócz nich należy w tym miejscu wymienić:
- Grotę Łokietka - mowa o największej z jaskiń w Ojcowskim Parku Narodowym. Posiada ona 320 m długości i jest ozdobiona dość interesującymi formami naciekowymi. Nazwa wzięła się od legendy wg której Władysław Łokietek skrywał się tutaj przed czeskim i polskim królem Wacławem II
- Jaskinia Nietoperzowa - z wejściem w Dolinie Będkowskiej na terenie Jury Krakowsko - Częstochowskiej. Posiada ona długość ponad 300 m i nazwę wzięła od bytujących tu licznie nietoperzy. W jej wnętrzu znaleziono nie tylko kości zwierząt, choćby niedźwiedzi, ale i ślady po obecności ludzi pierwotnych zajmujących się myślistwem
- Jaskinia Niedźwiedzia - położona we wsi Kletno w Masywie Śnieżnika. Jest jedną z najdłuższych i najgłębszych w kraju - jest długa na 4500 m, deniwelacja wynosi tutaj 118 m. Wejście odkryto w 1966 r. Do zwiedzania udostępnia się 350 m
- Jaskinia Mroźna - tatrzańska jaskinia położona w Dolinie Kościeliskiej o długości 773 m, którą odkryto w 1934 r. Nazwa wzięła się od mleka wapiennego na ścianach, które przypomina szron, ale jest też adekwatna do panujących tu warunków - niskiej temperatury (6 stopni C), wysokiej wilgotności i podmuchów chłodnego powietrza, których muszą doświadczać zwiedzający to miejsce.
- Smocza Jama w Krakowie - bardzo popularna jaskinia o długości 276 m, do której wejście znajduje się na wzgórzu zamkowym, wyjście zaś prowadzi nad Wisłę
Smocza Jama w Krakowie. Zdjęcie ilustracyjne Liubou Zieba/shutterstock
Jaskinie w Polsce - najtrudniej dostępne jaskinie w Tatrach
Jakie są najbardziej wymagające jaskinie w Polsce? Najtrudniej dostępne obiekty znajdziemy w Tatrach. Będą to atrakcje przeznaczone jednak tylko dla osób, które posiadają stosowne uprawnienia. Laikom może w nich grozić śmiertelne niebezpieczeństwo. Wypadki przytrafiają się zresztą także osobom z doświadczeniem. Do najbardziej znanych należą:
- Jaskinia Wielka Śnieżna - długości 23 753 m i deniwelacji 824 m
- Śnieżna Studnia - długości 13650 m i deniwelacji 950 m
- Bańdzioch Kominiarski - 10010 m długości i deniwelacja 562 m
Jaskinie w Polsce do zwiedzania: Jaskinia Raj i Piekło
Niewątpliwie niezwykle popularne jaskinie w Polsce do zwiedzania to znajdujące się w Górach Świętokrzyskich obiekty Piekło i Raj. Pierwsza z nich jest znacznie bardziej niepozorna - spośród 60 m długości jaskini, udostępnia się 20. Jaskinia Raj to z kolei obiekt o bardzo dużym znaczeniu turystycznym, gdzie obejrzeć można niespotykane zjawiska krasowe w postaci przeszło 47 tys. form naciekowych (głównie stalaktytów).
Zobacz też: Najwyższe szczyty w Polsce - co o nich wiesz? Ranking najwyższych szczytów w Polsce
Zobacz wideo
Aplikacje dla miłośników górskich wycieczek