Tatry - najlepsze miejsce na urlop. Ciekawe lokalizacje, szlaki i najwyższe szczyty

Tatry to najwyższe polskie góry, znajdziesz tu najpiękniejsze szczyty i zapierające dech w piersiach widoki. Sprawdź, które szlaki będą odpowiednie dla początkujących turystów, a na które powinni wybrać się bardziej zaawansowani górscy wędrowcy.

Szlaki Tatry – propozycje dla początkujących

Jeśli lubisz przyrodę, ale jesteś dopiero na początku swojej przygody ze wspinaczką górską, lepiej zacznij od prostych szlaków w Tatrach. Wskazujemy trasy dla tych, którzy chcieliby wejść trochę wyżej niż klasyczne i zatłoczone w sezonie: Dolina Chochołowska, Kościeliska czy Morskie Oko. Proponowane szlaki w Tatrach są dłuższe, ale technicznie nie sprawią nikomu kłopotu:

 • Rusinowa Polana i Gęsia Szyja – to doskonała propozycja nie tylko dla wielbicieli pięknych panoram, lecz także dla miłośników oscypków. Na Rusinowej Polanie w bacówce możecie kupić prawdziwe, certyfikowane serki. Ich smak znacznie różni się od tych z Krupówek! Ta trasa to łatwa wędrówka: z parkingu na Wierch Porońcu w nieco ponad godzinę możesz dotrzeć na miejsce, skąd rozciąga się jedna z bardziej wyjątkowych panoram. Możesz dostrzec Gerlach, Rysy i Lodowy Szczyt. Z powodu dużej popularności tego szlaku, aby uniknąć tłumów, warto zacząć swoją wycieczkę dość wcześnie.
 • Grześ – długa, ale łatwa trasa z satysfakcjonującymi widokami. Możesz zacząć swoja wędrówkę w Dolinie Chochołowskiej: ze schroniska na Polanie idź w górę żółtym szlakiem, dotarcie na szczyt zajmuje około 1,5 godziny.
 • Wielki Kopieniec – ten szczyt możesz bez problemu zdobyć nawet wspólnie z dziećmi. Jeśli rozpoczniesz wędrówkę trasą z Toporowej Cyrhli, dotrzesz tu w godzinę. Z Wielkiego Kopieńca można dostrzec Hawrań, Kołowy Szczyt, Koszystą, słynną Orlą Perć, a także Tatry Zachodnie z Kasprowym Wierchem i Czerwonymi Wierchami. Po zejściu z góry proponujemy regenerację sił na Polanie Kopieniec, gdzie znajduje się dodatkowa atrakcja: kompleks starych szałasów pasterskich.
 • Sarnia Skała – to ulubiona trasa wielu turystów, ponieważ gwarantuje piękną panoramę na Zakopane, Tatry Zachodnie i można stąd podziwiać północne ściany Giewontu. Również szlaki prowadzące na Sarnią Skałę są atrakcyjne, ponieważ przechodzimy przez kilka pięknych tatrzańskich miejsc: Dolinę Białego Potoku, Dolinę Strążyską i wodospad Siklawica.

Zobacz też: Ciekawe miejsca w Zakopanem. Czego nie można przegapić?

Szlaki w Tatrach. Które są najbardziej widowiskowe?

Szlaki w Tatrach, z których rozciągają się najpiękniejsze widoki, to:

 • Koprowy Wierch, czyli widoki na cztery strony świata – szlak ma długość około 18 km i biegnie obok cieszących oko Hińczowych Stawów, przy których radzimy zrobić postój. Na pewno docenicie piękno Mięguszowieckich Szczytów odbijających się w jeziorze. Wielki Staw Hińczowy to największy i najgłębszy staw Tatr Słowackich. Na Koprowym Wierchu czeka na Was niesamowita panorama.
 • Granaty, czyli wyprawa dla zaawansowanych – uwaga! Ta trasa wymaga naprawdę dobrej kondycji fizycznej i doświadczenia w górach: doświadczymy zarówno wspinaczki, jak i ekspozycji. Nagrodą są oczywiście widoki: ze szczytu Skrajnego Granatu rozciąga się jedna z piękniejszych panoram na całe Tatry. Warto zaplanować w tym miejscu postój.
 • Szpiglasowy Wierch - wycieczka na Szpiglasowy Wierch i Szpiglasową Przełęcz należy do najprzyjemniejszych w Polskich Tatrach. Z przełęczy rozciąga się oczywiście zapierająca dech w piersiach panorama. Sam szlak również zaliczany jest do wyjątkowych, ponieważ biegnie przez piękne tatrzańskie doliny: Dolinę Roztoki, Dolinę Pięciu Stawów Polskich i Dolinę Rybiego Potoku z cudownymi jeziorami – Morskim Okiem i stawami w Dolinie Pięciu Stawów Polskich.
Zobacz wideo Wał fenowy, niezwykłe zjawisko nad Tatrami

Tatry: pozostałe szlaki turystyczne. Gdzie jeszcze wejść?

Gdzie jeszcze warto się wspiąć? Jeśli masz bardzo dobrą kondycję fizyczną, nie masz lęku wysokości i nie przeraża cię wspinaczka po łańcuchach, to z pewnością powinieneś wybrać się na Rysy. Zaplanuj cały dzień na ten szlak turystyczny w Tatrach i wyrusz jak najwcześniej, aby uniknąć dużych kolejek. Czeka cię wspinaczka na wysokość 2499 m. Szlak prowadzący od polskiej strony zaczyna się na parkingu na Palenicy Białczańskiej, jego długość to ok. 23,5 km (licząc zejście na słowacką stronę). Rysy z pewnością wynagradzają wysiłek włożony we wspinaczkę i zapewniają niesamowite doznania widokowe, które zaczynają się już na samej trasie: mijasz Morskie Oko – największe i najpiękniejsze tatrzańskie jezioro, zjawiskowy Czarny Staw pod Rysami, Bulę pod Rysami (zobaczysz stąd Mięguszowiecki Szczyt Wielki, tuż pod nim Kazalnicę, na wprost Miedziane i Opalone, a po prawej stronie Apostoły i Żabiego Mnicha). Wejście od słowackiej strony jest dłuższe, ale znacznie łatwiejsze.

Szczyty w Tatrach – najpiękniejsze wierzchołki

Oto nasza lista 10 najpiękniejszych szczytów w Tatrach:

 1. Ciemniak - 2096 m n.p.m
 2. Gęsia Szyja – 1498 m n.p.m
 3. Giewont – 1894 m n.p.m
 4. Rysy - 2499 m n.p.m
 5. Granaty (Zadni Granat (2240 m n.p.m), Pośredni Granat (2234 m n.p.m), Skrajny Granat (2225 m n.p.m))
 6. Czerwone Wierchy (Kopa Kondracka, Małołączniak, Krzesanica i Ciemniak, najwyższy 2122 m n.p.m)
 7. Kościelec – 2156 m n.p.m
 8. Kasprowy Wierch – 1987 m n.p.m
 9. Mnich – 2070 m n.p.m
 10. Szpiglasowy Wierch – 2172 m n.p.m

Zobacz też: Beskid Żywiecki - miejsce idealne dla miłośników górskich wędrówek i sportu

Więcej o: