Góry Świętokrzyskie. Atrakcje regionu idealne na weekend: szlaki, zamki i Jaskinia Raj

Wcale nie trzeba jechać w wysokie góry, aby zobaczyć naprawdę piękne widoki. Góry Świętokrzyskie są wprost idealne na weekendowy, lub dłuższy wyjazd. Górskie szlaki nie zmęczą cię, a ilość atrakcji sprawi że kreatywnie wypełnisz czas i zwiedzisz ciekawe miejsca. Sprawdź, co warto zobaczyć w tym regionie i jak wiele to niepozorne miejsce ma do zaoferowania.

Jeśli cenisz sobie górskie wycieczki jak formę relaksu i aktywnego spędzania czasu, to Góry Świętokrzyskie z pewnością cię zachwycą. Często mówi się, że to góry dla amatorów. Nie są wysokie, a wyprawa ich szlakami nie jest męcząca. Z tego powodu warto zabrać w to miejsce również dzieci. Polskie góry różnią się od siebie w zależności od regionu. Rozróżniają je widoki, rodzaj skał, roślinności, ale także kultura która bywa bardzo charakterystyczna w tych miejscach. To konkretne miejsce jest bardzo ciekawe nie tylko z uwagi na skały i miejsce do pieszych wędrówek. To także region, w którym znajdziemy wiele zabytków i innych atrakcji, których nie ma nigdzie w Polsce. Warto wybrać się tutaj chociaż na weekend. 

Zobacz wideo Daria Gosek-Popiołek o obronie Puszczy Karpackiej przed wycinką

Góry Świętokrzyskie atrakcje: Co warto zwiedzić oprócz górskich szlaków?

Góry Świętokrzyskie warto odwiedzić z kilku powodów. Jednym z nich są tajemnicze, zabytkowe budowle, w tym m.in kościoły i zamki. Znajdziesz tutaj Zamek Królewski w Chęcinach, Klasztor na Świętym Krzyżu, ale także Starożytną osadę w Nowej Słupi (Centrum Kulturowo-Archeologiczne). Jeśli lubisz aktywnie spędzać czas, to możesz przemieszczać się między tymi atrakcjami rowerem. Góry Świętokrzyskie są przyjazne rowerzystom i z łatwością możesz podróżować tutaj licznymi ścieżkami rowerowymi z niezapomnianymi widokami na góry i lasy. Bez problemu przemierzysz te trasy także piechotą. 

Góry Świętokrzyskie to idealne miejsce na wędrówki. Które szlaki wybrać?

W Górach Świętokrzyskich znajdziesz wiele szlaków górskich, które pokonasz w zaledwie kilka godzin. To przyjemne ścieżki, które w odczuciu turysty wcale nie są bardzo męczące. To zazwyczaj lekko spadziste wzniesienia w otoczeniu lasów, między którymi czekają na ciebie turystyczne niespodzianki. Na swojej drodze znajdziesz rozmaite budowle, ale również jaskinie. Do najchętniej wybieranych szlaków w Górach Świętokrzyskich zalicza się m.in szlak górski:

 • Z Kakonina na Łysicę
 • Szlak ze Świętej Katarzyny
 • Z Huty Szklanej na Łysą Górę  
 • Z Chęcin na Zalejową i do Jaskini Raj

Te szczyty warto zdobyć w Górach Świętokrzyskich. Piękne widoki gwarantowane

Jeśli wybierasz się na nieco dłuższą wyprawę, to koniecznie zanotuj szczyty górskie, które w Górach Świętokrzyskich cieszą się największą popularnością. To miejsca z niesamowitymi widokami, które po prostu trzeba odwiedzić. Oto zestawienie górskich szczytów do zdobycia w regionie Świętokrzyskim:

 • Łysica 614 m n.p.m. - Pasmo Łysogórskie,
 • Łysa Góra 594 m n.p.m. - Pasmo Łysogórskie,
 • Szczytniak 554 m n.p.m. - Pasmo Jeleniowskie,
 • Bukowa Góra 482 m n.p.m. - Pasmo Klonowskie,
 • Zalejowa (Zelejowa) 372 m n.p.m. - Pasmo Zelejowskie,
 • Radostowa 451 m n.p.m. - Grzbiet Krajeński,
 • Klonówka 473 m n.p.m. - Pasmo Masłowskie,
 • Góra Grodowa 395 m n.p.m. - Wzgórza Tumlińskie,
 • Telegraf 406 m n.p.m. - Pasmo Dymińskie,
 • Chełmowa Góra 348 m n.p.m. - Pasmo Pokrzywiańskie

Pamiętaj o tym, że Góry Świętokrzyskie są nazywane górami niskimi. Wybierając się na nieco bardziej "ekstremalne" wycieczki które wycisną z ciebie post i dostarczą dużej ilości wrażeń, celuj w Sudety i Karpaty. To miejsca, które wyglądają pięknie o każdej porze roku i są doskonałe dla zapalonych wędrowców. 

Więcej o: