Jak wygląda wejście na Sokolicę? Trasy są tu dość zróżnicowane, ale niektóre z nich stanowią spore wyzwanie. Warto jednak znać podstawowe informacje odnośnie szczytu, który znajduje się na terenie Pienińskiego Parku Narodowego. Jego wysokość wynosi 747 m n.p.m. Góra jest zbudowana z wapieni rogowcowych, które odznaczają się wysoką odpornością na wietrzenie. Dzięki temu możemy podziwiać jej ostrą i dość charakterystyczną grań. Za bardzo trudną do zdobycia uznaje się południową ścianę Sokolicy - uskok pod szczytem ma tu ponad 100 m. Z tego względu niektóre szlaki na nią zostały po raz pierwszy wytyczone dopiero w latach 60. XX w.
Jednocześnie warto pamiętać, że na Sokolicy rosną niebywale cenne okazy drzew. Chodzi między innymi o najstarsze sosny w Polsce. Niektóre z okazów pod szczytem mogą mieć nawet ponad 550 lat. Niestety, jedna z najbardziej znanych sosen została uszkodzona przez śmigłowiec podczas akcji ratunkowej.
Ile zajmie nam, by przebyć szlak na Sokolicę? Czas wejścia jest różny w zależności od wybranej trasy. Zwykle jest to od 1 godz. 10 minut do ponad 2 godz. w przypadku trudniejszych szlaków. Dla najwytrwalszych dostępna jest szczególnie wymagająca opcja, która pozwoli jednak zaoszczędzić na opłatach za zwiedzanie (nie są wysokie), czyli wejście na Sokolicę i Trzy Korony jednego dnia. Trzeba na nie poświęcić ok. sześciu godzin.
Ile kilometrów ma szlak na Sokolicę? Długość jest oczywiście również uzależniona od wybranej przez turystę opcji. W przypadku drogi z Krościenka przez Sokolą Perć mówimy o 5 kilometrach i 100 m.
Zobacz też: Najwyższe szczyty w Polsce - co o nich wiesz? Ranking najwyższych szczytów w Polsce
Jakie są najłatwiejsze szlaki na Sokolicę? Wśród dróg, które prowadzą na ten szczyt z Krościenka lub Szczawnicy, najczęściej osoby mniej doświadczone lub z przerwami w turystyce górskiej, wybierają pierwszy ze szlaków.
Jeśli chodzi o najszybsze szlaki na Sokolicę dla początkujących, to najpopularniejszy jest ten, który rozpoczyna się w Krościenku. Startuje się więc w centrum miasteczka na ulicy św. Kingi. Jest to szlak zielony. Po drodze mija się m.in. okazałe lipy i kaplicę z 1841 r. Po tym, gdy na drodze kończy się asfalt, wchodzi się do Pienińskiego Parku Narodowego i przez ok. kilometr podąża wzdłuż Dunajca. Idąc cały czas szlakiem, pokonujemy strome podejście przez las do polany Pod Natonia, gdzie możemy już podziwiać interesujące widoki. Wchodzimy znów w las i mijamy skały ''Dziury'' z niewielką jaskinią. Wchodzimy na polanę Mały Sosnów i stąd w ciągu 15 min możemy dojść szlakiem niebieskim na Sokolicę lub w tym samym czasie dojść na Czertezik.
Fot. Marek Podmokły / Agencja Wyborcza.pl
Jakie są szlaki na Sokolicę dla zaawansowanych? Z pewnością nieco trudniejszą opcją jest wybór szlaku z Krościenka przez Sokolą Perć. Wybiera się w tym przypadku żółty szlak na Bajków Groń, by po pewnym czasie skręcić na szlak niebieski na Sokolą Perć.
Za najtrudniejsze szlaki na Sokolicę uznaje się te, które prowadzą ze Szczawnicy. Generalnie uchodzą one za średnio trudne. Po drodze napotkamy jednak wystające skałki lub strome podejścia. Trzeba się też przeprawić przez Dunajec.
Zobacz też: Szlaki na Rysy: którędy dostać się na jeden z 28 szczytów tworzących Koronę Gór Polski?