Szlaki na Trzy Korony: najkrótsza i najdłuższa trasa, którą dojdziesz na znany szczyt

Szlaki na Trzy Korony, najwyższy szczyt Pienin Środkowych, stanowią częsty cel górskich podróży. Zobacz, którą trasą najszybciej dotrzesz na wzniesienie, a także poznaj bardziej wymagające szlaki, idealne dla miłośników trekkingu.

Wejście na Trzy Korony: trasy   

Planujesz wejście na Trzy Korony? Trasy, które doprowadzą Cię na najwyższy szczyt w Pieninach, zachwycą Cię niezapomnianymi widokami i dadzą wspaniałą okazję do przeżycia pięknej przygody w górach. Góra, chętnie odwiedzana przez turystów, poszukujących okazji do aktywnego wypoczynku i podziwiania widoków, należy do Masywu Trzech Koron. Jej partią szczytową jest pięć turni: Okrąglica (najwyższa z nich, mierzy 982 m), Płaska Skała (950 m), Nad Ogródki (940 m), Pańska Skała (920 m) i Niżnia Okrąglica (zwana również Siodłem lub Gankiem). Przejście tras, prowadzących na Trzy Korony zajmuje zwykle od dwóch do trzech godzin. Na szczyt możesz dojść na kilka sposobów.

Szlaki na Trzy Korony dla początkujących           

Najłatwiejsze szlaki na Trzy Korony to propozycja dla wszystkich początkujących fanów górskich wędrówek. Przyjemną drogą, która poprowadzi Cię na ten szczyt, jest szlak wiodący z Krościenka, będący najstarszą pienińską trasą turystyczną. Wyprawę z tego miejsca rozpoczniesz od parkingu, na którym pozostawisz samochód bez konieczności uiszczenia opłaty. Żółty szlak z Krościenka zaczyna się od wędrówki skrajem lasu. Obierając tę trasę będziesz mieć okazję ujrzeć malownicze widoki z Przełęczy Szopka, z której Tatry prezentują się zachwycająco.

Inną opcją dotarcia na Trzy Korony, a zarazem najkrótszy szlak na szczyt, jest trasa prowadząca ze Sromowców. Idąc żółtym szlakiem zyskasz okazję przeżycia wspaniałej wyprawy, usłanej zjawiskowymi widokami, które gwarantuje malowniczy Wąwóz Szopczański.

Zobacz wideo Aplikacje dla miłośników górskich wycieczek

Szlaki na trzy korony dla zaawansowanych        

Najtrudniejsze szlaki na Trzy Korony dla zaawansowanych? Jednym z nich, będący również najdłuższą drogą, prowadzącą na Trzy Korony, jest ten, wiodący ze Szczawnicy. Każdy, kto zdecyduje się go przemierzyć musi najpierw przepłynąć Dunajec. Droga ze Szczawnicy nie należy do najłatwiejszych i już od samego początku nakłania do ostrego podejścia w górę na Sokolicę. Fantastyczne widoki są jednak warte podjęcia tego trudu. Kolejnym odcinkiem trasy jest Sokola Perć, która również nie jest zbyt sprzyjająca. Dalszy odcinek na Trzy Korony pokonacie kierując się Przełęczą Chwała Bogu, z której rozpościera się wspaniały widok na Spisz i Tatry.

Średniej trudności szlakiem jest także droga z Krościenka Nad Dunajcem, prowadząca na Trzy Korony. Droga ta wiedzie przez Bańków Gronik, Zamek Pieniny i Kosarzyska. Decydując się na tę trasę musisz uważać na dość strome podejścia, podejścia skalne i korzenie drzew, wyrastające na ścieżce.

Szlak na Trzy Korony: czas wejścia         

Wybrałeś już najlepszy szlak na Trzy Korony? Czas wejścia na najwyższe pienińskie wzniesienie zajmuje zwykle około dwóch godzin. Ruszając na Trzy Korony najłatwiejszą trasą, czyli szlakiem z Krościenka, będziesz iść około dwóch godzin i piętnastu minut, nim uda Ci się wejść na szczyt. Wybierając najkrótszy, jednak i najbardziej malowniczy szlak na Trzy Korony, czyli drogę ze Sromowców, poświęcisz około dwóch godzin na dojście do celu. Szlak z Krościenka Nad Dunajcem na Trzy Korony przejdziesz w około dwie i pół godziny. Dłuższą opcją dojścia na Trzy Korony jest nieco trudniejszy szlak, wiodący ze Szczawnicy. Wędrówka tą drogą zajmie Ci około trzech godzin.

Szlak na Trzy Korony: długość trasy

Jaki dystans pokonasz, nim przejdziesz szlak na Trzy Korony? Długość drogi prowadzącej na wzniesienie z Krościenka wynosi 4,4 km. Idąc na Trzy Korony szlakiem ze Sromowców dwóch przejdziesz dystans 4,3 km. Jeśli chcesz wybrać szlak z Krościenka Nad Dunajcem na Trzy Korony to wiedz, że jego długość wynosi 5,2 km. Najdłuższa trasa na Trzy Korony, czyli szlak ze Szczawnicy, wynosi natomiast 6,3 km.

Zobacz też: Najdłuższe trasy rowerowe w Polsce: jak zwiedzać kraj na rowerze?

Więcej o: