Najłatwiejsze szlaki na Śnieżkę po polskiej stronie wyruszają z Karpacza, spod Świątyni Wang, najstarszej drewnianej świątyni w Polsce, przeniesionej tu z norweskiej miejscowości Vang w 1842 roku. Spod kościoła można wyruszyć szlakiem żółtym w stronę Polany, stamtąd dalej mija się najpierw granitową grupę skalną Pielgrzymy, później formację skalną Słonecznik, a następnie wędruje się w stronę Domu Śląskiego i rozpoczyna podejście na szczyt. Można też wybrać szlak niebieski, którym spod Świątyni Wang również dotrze się na Polanę, a stamtąd w stronę schroniska Samotnia, następnie do schroniska Strzecha Akademicka i dalej do Domu Śląskiego, skąd droga wiedzie na szczyt. Jednak zdecydowanie najłatwiejsze szlaki na Śnieżkę prowadzą z czeskiego Pec pod Sn?žkou. Można wybrać szlak zielony bądź żółty, które wzajemnie się przeplatają. Łagodne podejście wiodące przy schronisku Ružohorky biegnie blisko kolejki gondolowej i cieszy się ogromną popularnością wśród turystów.
Za najtrudniejsze szlaki na Śnieżkę uznawane są dwie trasy, mające swój początek w Karpaczu przy Orlinku. Jedna, czerwona, wiedzie Doliną Łomniczki, mija Schronisko PTTK Nad Łomniczką i poprzez Dom Śląski prowadzi na szczyt Śnieżki. Druga to szlak czarny, który, choć najkrótszy, zgodnie określany jest mianem najtrudniejszego. Wyrusza spod Orlinka i wiedzie obok Dolnej Stacji kolei linowej ''Zbyszek'' w stronę Kopy. Marszruta do Kopy trwa co najmniej dwie godziny, podejście jest dość strome i niezbyt atrakcyjne, a do tego nie wynagradzają go widoki. Z Kopy, gdzie znajduje się górna stacja kolejki, po kwadransie dociera się do Przełęczy pod Śnieżką, a po kolejnych trzech kwadransach – na sam szczyt.
Dla planujących wejście na Śnieżkę – trasy do wyboru:
Zobacz też: Karkonosze. Idealny kierunek na rodzinne wakacje
Jakie szlaki na Śnieżkę dla początkujących będą odpowiednie? Jeśli nie zdecydują się na wejście od strony czeskiego Pec pod Sn?žkou dość łagodnym i stosunkowo łatwym do przejścia szlakiem przez Ružohorky, powinni rozważyć opcję z ułatwieniem. Rozsądnym posunięciem może być bowiem wjazd kolejką linową ''Zbyszek'' na Kopę. Kopa to niewielka wyniosłość na Równi pod Śnieżką, na którą można wjechać koleją linową z Karpacza. ''Zbyszek'' ma 2278 metrów długości i jest nowoczesną kolejką, oferującą turystom wygodne, czteroosobowe kanapy. Przy górnej stacji kolejki znajduje się czarny szlak, który prowadzi na Śnieżkę. Trasa jest wybrukowana i nie powinna nastręczać problemów nawet początkującym czy turystom z dziećmi, gdyż przystosowana została do potrzeb osób niepełnosprawnych. Podejście zaczyna się po minięciu Przełęczy pod Śnieżką. Mniej więcej w połowie drogi mija się zabytkowe schronisko Dom Śląski (najwyżej położone schronisko w Polskich Sudetach). Trasa od górnej stacji kolejki ''Zbyszek'' do szczytu Śnieżki zajmuje około godziny, a dzięki skorzystaniu z wjazdu kolejką staje się najłatwiejszym sposobem na osiągnięcie najwyższego szczytu Karkonoszy. Jest to świetne rozwiązanie dla rodzin z dziećmi oraz osób, które nie mają zbyt wielkiego górskiego doświadczenia.
Zobacz też: Zakopane: atrakcje dla małych i dużych. Sprawdź nasze propozycje dla całej rodziny!
A jakie szlaki na Śnieżkę dla zaawansowanych można polecić? Z pewnością te, które uważane są za najtrudniejsze, wiodące z Karpacza (początek trasy przy Orlinku). Zaawansowani górscy wędrowcy mogą wybrać opisany wcześniej najkrótszy, ale i najtrudniejszy, szlak czarny, albo wymagający szlak czerwony. Szlak czerwony jest tylko niewiele dłuższy od szlaku czarnego. Wyruszając spod parkingu przy Orlinku, należy kierować się Doliną Łomniczki. Początkowy odcinek, prowadzący do Schroniska nad Łomniczką, jest łagodny i zachęca do spaceru. Po minięciu schroniska rozpoczyna się jednak trudniejszy etap wędrówki. Trasa wiedzie coraz węższą drogą i trzeba tu zachować szczególną ostrożność. W drodze do Domu Śląskiego mija się krzyż o wysokości 2,5 metra i wadze 130 kg, a także tablice upamiętniające ludzi gór. 30 tablic oraz krzyż to Symboliczny Cmentarz Ofiar Gór, powstały z inicjatywy Koła Przewodników Sudeckich w Jeleniej Górze. Do Domu Śląskiego dochodzi się mniej więcej po kwadransie, zaś stamtąd pozostaje już wspinaczka na sam szczyt, która może zająć około trzy kwadranse. Warto wiedzieć, że zimą szlak powyżej Schroniska nad Łomniczką jest zamykany.
Jak szybko da się pokonać szlak na Śnieżkę? Czas wejścia zależy oczywiście od tego, jaki szlak się wybierze. Najszybciej wchodzi się szlakiem czarnym – ta wyprawa powinna potrwać około 3 godzin. Nieco ponad 3 godziny zajmie wejście szlakiem czerwonym, minimum trzy i pół godziny trzeba poświęcić na wędrówkę szlakiem niebieskim. Wejście szlakiem żółtym trwa nie mniej niż 4 godziny, zaś na szlaku zielonym spędzi się ponad 4 godziny. Dla porównania podejście po czeskiej stronie powinno zająć nie więcej niż 3 godziny.
Jaką długość ma szlak na Śnieżkę? Tu również zależy to od wybranego wariantu podejścia. Najkrótszy jest szlak czarny, ma 6,3 km długości. Szlak czerwony to nieco ponad 6,5 km wędrówki. Szlakiem niebieskim przejdzie się 9 km, zielonym 10,1 km, zaś żółtym – 10,2 km.
Zobacz też: Bieszczady: atrakcje nie tylko dla miłośników górskich wędrówek