Święta w górach - cena może zwalać z nóg, ale chętnych nie brakuje. Sprawdzamy różne oferty

Święta w górach to doskonały pomysł na spędzenie Bożego Narodzenia z dala od codzienności. Świąteczny czas można spędzić z rodziną, nie myśląc o sprzątaniu, gotowaniu i wielu innych męczących przygotowaniach do świętowania. Warto oderwać się od codzienności i wybrać ośrodek, który zaoferuje wszystkie interesujące nas atrakcje. Sprawdzamy, jak można spędzić święta w górach.
Zobacz wideo Dlaczego Boże Narodzenie obchodzimy akurat 25 grudnia?

Święta w górach - cena

Czy warto spędzić święta w górach? Cena pobytu świątecznego w górach na pewno nie jest tym, co zachęca do wybrania takiej formy spędzania Bożego Narodzenia. Choć wiele zależy od tego, na jak długo i w ile osób wybierzemy się w góry, jakich atrakcji szukamy oraz czego oczekujemy od organizatora, nie należy spodziewać się, że będzie tanio. Większość pakietów świątecznych to co najmniej 4 dni pobytu (minimum 3 noclegi), z wyżywieniem i określonymi w ofercie atrakcjami. Cena określana jest rozmaicie: na przykład za cały pobyt dla jednej osoby, czy też za dobę dla jednej osoby przy założeniu, że wykupi ona co najmniej trzy noclegi. Z reguły niższe są ceny w pensjonatach czy ośrodkach wypoczynkowych, zdecydowanie droższe jest spędzenie świąt w hotelu. Najkorzystniejsze oferty zostały wyprzedane już jakiś czas temu, dostępne jeszcze pakiety mogą mocno uszczuplić domowe budżety. Pakiety świąteczne zaczynają się z reguły od 1100 zł za osobę, aczkolwiek średnie ceny są zdecydowanie wyższe. Przykładowo, wyprzedana już oferta w jednym z pensjonatów w Bukowinie Tatrzańskiej obejmowała pięć noclegów, śniadania, obiadokolacje, uroczystą kolację wigilijną, biesiadę z kapelą góralską i góralskim jadłem oraz animacje dla dzieci. Pakiet dla osoby dorosłej kosztował minimum 2050 zł, za pobyt dziecka należało wyasygnować minimum 1640 zł. Wciąż dostępna jest oferta ośrodka w Tyliczu, gdzie rodzina z dzieckiem do lat 10 może spędzić przerwę świąteczną w cenie od 5500 zł. Pobyt czterech osób to już koszt minimum 6700 zł.

Kasprowy Wierch - zdjęcie ilustracyjneKasprowy Wierch - zdjęcie ilustracyjne Fot. Marek Podmok?y / Agencja Wyborcza.pl

Boże Narodzenie w górach

Boże Narodzenie w górach to połączenie świątecznej tradycji z aktywnym wypoczynkiem. Poszczególne ośrodki wypoczynkowe gwarantują oczywiście biesiadę przy suto zastawionym stole, jednak dają też możliwość wzięcia udziału w niezapomnianym góralskim kuligu z pochodniami, typowo podhalańskiej imprezie z przepysznym jedzeniem i herbatką z prądem, czy też w ognisku z kiełbaskami. Do tego można oczywiście skorzystać z oferty wyciągów i stoków narciarskich, odwiedzić miejscowe termy czy wybrać się na zimowy górski spacer. Święta Bożego Narodzenia spędzone w górach to niepowtarzalny czas, łączący odpoczynek bierny i czynny, przyciągający dobrym jedzeniem, mnóstwem atrakcji oraz gwarancją białego puchu z dala od miejskiego zgiełku. Jeśli na przykład wybierzemy Boże Narodzenie w Białce Tatrzańskiej, to nic nie stoi na przeszkodzie, by odpocząć w tutejszych termach. Również w okolicach Zakopanego i w wielu innych górskich lokalizacjach odnajdziemy ośrodki termalne, w których będzie nam dane zakosztować relaksu.

Kasprowy Wierch - zdjęcie ilustracyjneFot. Jakub Orzechowski / Agencja Wyborcza.pl

Gdzie jechać w góry na święta?

Gdzie jechać w góry na święta? Wiele zależy od tego, na jakie atrakcje liczymy, czy chcemy spędzić rodzinne święta z pełną obsługą i zapewnionymi animacjami dla dzieci, czy też może wyjeżdżamy we dwoje, albo z czworonożnym przyjacielem, lub z paczką zgranych kumpli. Amatorzy białego szaleństwa wybiorą ośrodki w pobliżu tras narciarskich, osoby chcące się odprężyć i zrelaksować skorzystają z oferty hoteli ze strefą Spa & Wellness. Szczególną popularnością cieszą się góralskie ośrodki w samym sercu Tatr – w miejscowościach Małe Ciche, Murzasichle czy Poronin k. Zakopanego. Równie chętnie wybierane są jednak hotele i ośrodki w Krynicy-Zdroju, Białce Tatrzańskiej, Kościelisku, Szczawnicy czy Szklarskiej Porębie. Poszukując odpowiedniej dla siebie oferty warto zwrócić uwagę nie tylko na lokalizację, ale również na to, co wchodzi w skład pakietu. Gdy organizator, oprócz noclegów oraz śniadań i obiadokolacji z regionalnymi potrawami i świątecznym menu, zapewnia uroczystą kolację wigilijną, świąteczne potrawy w pierwszy i drugi dzień świąt, spotkanie z Mikołajem i jego pomocnikami, wspólne wykonywanie dekoracji świątecznych i ubieranie choinki, muzykę ze świątecznym repertuarem, animacje dla dzieci, występ kapeli góralskiej, a także atrakcyjne zniżki na inne udogodnienia, warto rozważyć skorzystanie z takiego pakietu. Jeśli dodatkowo ośrodek dysponuje strefą Spa & Wellness, w pobliżu znajdują się stoki narciarskie czy też baseny termalne, to może okazać się, że Boże Narodzenie w górach będziemy wspominać jeszcze przez długi czas.

Święta Bożego Narodzenia w hotelu: jak spędzić święta bez żmudnych przygotowań? Zdjęcie ilustracyjneŚwięta Bożego Narodzenia w hotelu: jak spędzić święta bez żmudnych przygotowań? Zdjęcie ilustracyjne Shutterstock

Zobacz też: Sylwester dla samotnych seniorów: bal na zamku, malownicza wycieczka czy kameralne spotkanie w gronie sąsiadów?

Więcej o: