Kiedy jest przerwa świąteczna 2022? W tym roku wypada bardzo niekorzystnie. Tylko studenci mogą być zadowoleni

Kiedy jest przerwa świąteczna 2022? Okazuje się, że nie wszystkich czeka tak samo długi wypoczynek. Z pewnością studenci nacieszą się nim nieco dłużej od uczniów szkół podstawowych i średnich.

Kiedy jest przerwa świąteczna 2022?

Kiedy jest przerwa świąteczna 2022? Co roku koniec grudnia jest czasem nie tylko świętowania związanego z Bożym Narodzeniem, ale także odpoczynku. Kumulacja dni wolnych od nauki jest korzystna przede wszystkim dla dzieci i studentów. Pracownicy firm prywatnych i osoby zatrudnione w sferze budżetowej miewają te sprawy uregulowane w różnorodny sposób. Niestety, ale zwykle mogą wypoczywać o wiele krócej od dzieci i młodzieży. 

Oczywiście na długość przerwy świątecznej wpływ mają przede wszystkim Wigilia i Nowy Rok. W tym roku dni te wypadają w sobotę i niedzielę. To zaś sprawia, że czasu wolnego będzie nieco mniej. W każdym razie w poprzednich latach sytuacja przedstawiała się lepiej dla osób kochających leniuchowanie. 

Przerwa świąteczna 2022 w szkołach

Jak długo będzie trwać przerwa świąteczna 2022 w szkołach? Według kalendarza opublikowanego na stronie internetowej Ministerstwa Edukacji i Nauki będą to dni od 23 do 31 grudnia. Oczywiście 1 stycznia również jest wolny jako Nowy Rok i niedziela. 

Zobacz wideo Dlaczego Boże Narodzenie obchodzimy akurat 25 grudnia?

Od kiedy trwa przerwa świąteczna na uczelniach?

Od kiedy trwa przerwa świąteczna w szkolnictwie wyższym? Studenci w tym roku prawdopodobnie będą mieli najwięcej powodów do zadowolenia. Wiele uczelni układa swoje kalendarze akademickie w taki sposób, aby przerwa świąteczna była stosunkowo długa i dała studentom czas do odpoczynku od nauki. Niekiedy pierwszym wolnym dniem jest 23 grudnia, co pokrywa się z ustaleniami dotyczącymi szkolnictwa podstawowego i średniego. Ostatnim dniem bez zajęć jest jednak nie Nowy Rok, ale 5 stycznia. Wówczas przypada uroczystość Trzech Króli, która także jest dniem wolnym od pracy. Kumulacja takich dat sprawia, że zimowa przerwa studentów jest szczególnie długa. 

Do kiedy trwa przerwa świąteczna w pracy?

Do kiedy trwa przerwa świąteczna w przypadku osób pracujących? Niestety, ale pracownicy tradycyjnie będą mogli cieszyć się o wiele mniejszą ilością dni wolnych od uczniów i studentów. Ustawowo dniami wolnymi od pracy są tylko 25 i 26 grudnia. Wigilia nie zalicza się do tej kategorii. Jedynym dodatkowym dniem wolnym będzie więc tylko poniedziałek. W praktyce bardzo często już 24 grudnia wiele firm nie pracuje. Liczni pracownicy starają się też w taki sposób zorganizować sobie wolne, aby wydłużyć maksymalnie przerwę świąteczną.

Warto jednak pamiętać o tym, że nawet bardzo krótką przerwę świąteczną można doskonale wykorzystać. Boże Narodzenie to przeżycia religijne, rodzinne i towarzyskie. Warto czerpać z tego pełnymi garściami po to, aby najlepiej wykorzystać wolny czas. 

Zobacz też: Sylwester 2022/23 w górach. Ceny już poszybowały w górę, nie zwlekaj do ostatniej chwili. Zobacz przykładowe oferty

Więcej o: