List do świętego Mikołaja w Laponii. Zdradzamy adres prawdziwego świętego Mikołaja

Zbliża się Boże Narodzenie, nadszedł więc czas na list do świętego Mikołaja w Laponii. To właśnie w pobliżu koła podbiegunowego mieszka prawdziwy święty Mikołaj, który przyniesie domownikom wymarzone prezenty, o ile tylko otrzyma list z listą upragnionych niespodzianek.

List do prawdziwego świętego Mikołaja

Czy warto napisać list do prawdziwego świętego Mikołaja? Oczywiście, że tak! Oficjalna poczta świętego Mikołaja znajduje się w Laponii, w jedynej na świecie wiosce świętego Mikołaja. W okresie przedświątecznym dociera tu nawet 30 tysięcy listów dziennie. W czytaniu ich przychodzą Mikołajowi z pomocą dzielne i pracowite elfy. Doskonale zdają sobie sprawę z tego, jak ważna dla ich autorów jest treść tych listów. Wszak tylko dokładnie sprecyzowane oczekiwania sprawią, że święty Mikołaj umieści pod choinką wymarzone przez nich prezenty. Nic więc dziwnego, że dzieci tak bardzo dbają o to, by ich list dotarł do świętego na czas. Warto pomóc im w tym, by na kopercie skrywającej list, znalazł się prawidłowy adres, dzięki któremu przesyłka trafi do rąk własnych Mikołaja.

Adres świętego Mikołaja w Laponii

Adres świętego Mikołaja w Laponii zmieniał się na przestrzeni czasu. Legendę o tym, że święty Mikołaj mieszka w Laponii, spopularyzował w latach 20. minionego wieku znany fiński prezenter radiowy, Wuj Markus, czyli Markus Rautio. Połączył on osobę świętego Mikołaja z fińskim wzgórzem Korvatunturi (dosłownie: "Góra-ucho"), wznoszącym się około 200 kilometrów od Rovaniemi. Radiowiec głosił, że góra ta, składająca się z trzech szczytów i przypominająca swym kształtem ludzkie ucho, jest uchem wsłuchującym się w dziecięce życzenia i mieszka tu Joulupukki, czyli fiński święty Mikołaj. Od tego czasu na adres lokalnego urzędu pocztowego o pocztowym numerze adresowym FIN-99999 zaczęły przychodzić tysiące listów do świętego Mikołaja, nie tylko z Finlandii, ale i z całego świata.

 

Jednak w wyniku fińsko-sowieckiej wojny zimowej w latach 1939-1940 granica między Finlandią a ZSRR uległa przesunięciu i 13 marca 1940 roku Korvatunturi stało się punktem granicznym. Spowodowało to konieczność przeprowadzenia świętego Mikołaja w inne miejsce. Na nową siedzibę świętego od prezentów wybrano okolice Rovaniemi, aczkolwiek niektórzy do tej pory listy do świętego Mikołaja kierują na stary adres.

 
Zobacz wideo Mikołaj ma 24 godziny, by dotrzeć do 200 mln dzieci

Wioska Świętego Mikołaja

Wioska Świętego Mikołaja w Rovaniemi powstała w II połowie XX wieku. Gdy po zakończeniu II wojny światowej Rovaniemi stało się beneficjentem pomocy dostarczonej przez międzynarodową organizację UNRRA, pojawił się pomysł, by wybudować za kołem podbiegunowym chatkę dla turystów. Pierwsza wybudowana została już w 1950 roku, kiedy to do Rovaniemi przyjechała wdowa po amerykańskim prezydencie, Eleonora Roosevelt, by sprawdzić, jak postępuje powojenna rekonstrukcja miasta. Od tego momentu do miejscowości zjeżdżało się coraz więcej turystów z całego świata, co przyczyniło się do rozbudowy bazy turystycznej. Wzniesioną w 1950 roku chatkę zastąpił 15 lat później nowy, bardziej dostosowany do potrzeb turystów budynek. Popularność siedziby świętego Mikołaja ciągle wzrastała, toteż w latach 80. wybudowano tu wioskę z głównym urzędem pocztowym, na którego adres przychodzi rocznie ponad pół miliona listów do świętego Mikołaja. Wioska Świętego Mikołaja to obecnie park rozrywki, zlokalizowany w odległości 8 kilometrów od ścisłego centrum Rovaniemi.

Wioska Świętego Mikołaja w RovaniemiWioska Świętego Mikołaja w Rovaniemi Autorstwa Ulla - Praca własna, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=529802

Jaki adres ma święty Mikołaj w Laponii?

A zatem jaki adres ma święty Mikołaj w Laponii? Obecnie listy do świętego Mikołaja można kierować na adres Poczty Świętego Mikołaja: Tähtikuja 1, Rovaniemi 96930 Arctic Circle, Laponia. To tutaj segregowana jest rekordowa liczba listów, jakie przychodzą do świętego Mikołaja. Co ciekawe, nie pracują tu zwykli urzędnicy. Przesyłki sortowane są przez elfy, które ponadto przystawiają stemple i odpowiadają na maile.

Elfy św. Mikołaja pomagają przygotować prezenty i nie tylko.Elfy św. Mikołaja pomagają przygotować prezenty i nie tylko. fot. Shutterstock

Jaki adres email ma święty Mikołaj w Laponii?

Skoro elfy odpowiadają na maile, to jaki adres email ma święty Mikołaj w Laponii? Do świętego Mikołaja można pisać z własnej poczty elektronicznej na jeden z dwóch adresów email:

  • santa.claus@santaclausoffice.fi
  • joulupukinpaaposti@posti.fi

Warto też wiedzieć, że istnieją liczne serwisy poświęcone świętemu Mikołajowi, za pomocą których również można wysłać list do świętego. Wystarczy wybrać odpowiednią zakładkę, podać niezbędne dane i w gotowym szablonie napisać list, a na koniec kliknąć przycisk "wyślij".

Wioska Świętego Mikołaja w RovaniemiWioska Świętego Mikołaja w Rovaniemi kurbanov /Shutterstock

Jak zaadresować list do świętego Mikołaja w Laponii?

Gdy dziecko zapyta nas, jak zaadresować list do świętego Mikołaja w Laponii, pomóżmy mu napisać na kopercie aktualny adres Poczty Świętego Mikołaja w Rovaniemi. Najprościej więc zaadresować kopertę w taki sposób:

Santa Claus
Arctic Circle 96930
Rovaniemi
Finland

Święty Mikołaj uwielbia ciasteczka, pamiętaj, by je przygotowaćŚwięty Mikołaj uwielbia ciasteczka, pamiętaj, by je przygotować Stokkete /Shutterstock

Można też adres zapisać w sposób następujący:

Santa Claus Office
FIN-96930 Napapiiri
Rovaniemi
Finland

Ostatnia możliwość to wpisanie na kopercie adresu Poczty Świętego Mikołaja:

Santa Claus' Main Post Office
Tähtikuja 1
96930 Napapiiri
Finland

Zobacz też: Boże Narodzenie już za kilka tygodni. Hotele będą świecić pustkami? Jest wiele wolnych miejsc

Więcej o: