Zima w Karkonoszach wcale nie jest nudna! Góry odżywają zimą, gdy pojawiają się w nich turyści poszukujący możliwości uprawiania sportów zimowych, ale także odbywania pieszych wędrówek. Szlaki w Karkonoszach zimą są przygotowane dla nich tak, aby mogli bezpiecznie poruszać się, niemniej jednak każdy powinien zachować daleko idącą ostrożność, wybierając się zimą w góry. Podstawą jest odpowiednie przygotowanie kondycyjne, a także odpowiedni ekwipunek.
Karkonosze to najwyższe pasmo górskie w Sudetach, w którym położony jest najwyższy szczyt, czyli Śnieżka (1603 m n.p.m.). Wyjątkowa fauna i flora znajdująca się na ich terenie objęta jest szczególną ochroną - funkcjonuje tu utworzony w 1959 roku Karkonoski Park Narodowy. W Karkonoszach znajduje się kilka popularnych ośrodków turystycznych, w których dostępna jest dobrze przygotowana baza do uprawiania narciarstwa, zarówno klasycznego jak i biegowego.
Karkonoska zima. Śnieżka widziana z Równi pod Śnieżką Fot. Tomasz Pietrzyk / Agencja Wyborcza.pl
Co warto zobaczyć zimą w Karkonoszach, jeśli nie jesteśmy zapalonymi narciarzami, ani nie mamy w planach wyprawy w góry? Oczywiście nikt nie będzie się nudził. W niewielkiej odległości możemy znaleźć bowiem wiele atrakcji, które zainteresują zarówno dorosłych jak i dzieci.
Intrygująca świątynia Wang to skandynawski akcent w Karpaczu. Fot. Flegere/Shutterstock.com
Zima w Karkonoszach jest niezwykle piękna i atrakcyjna pod względem widoków. Dlatego bardzo wielu turystów udaje się na szlaki by przy okazji zrobić wyjątkowe zdjęcia, które przypominają widokówki umieszczane w katalogach podróżniczych. Niemniej jednak należy pamiętać, że góry zimą są jeszcze bardziej niebezpieczne i zdradliwe. Nim wybierzemy się na szlak należy dobrze przemyśleć to jak się przygotować na zimę w Karkonoszach. Poza dobrą kondycją, która jest podstawą, ważny jest odpowiedni ekwipunek. Począwszy od stroju - dobrze założyć bieliznę termoaktywną, a na nią jeszcze jedną lub dwie warstwy ubrań oraz wygodne buty dostosowane do marszu po śniegu. Wierzchnią część stroju powinny oczywiście stanowić spodnie i kurtka narciarska zabezpieczające przed wychłodzeniem. Ze sobą należy zabrać także raki, termos z ciepłym napojem, latarkę, a także naładowany telefon.
Karkonosze zimą to przede wszystkim atrakcje narciarskie i doskonale przygotowane trasy dla narciarzy klasycznych, snowboardzistów, ale też biegaczy.
W Szklarskiej Porębie można skorzystać z wyciągu krzesełkowego, który wywozi narciarzy w okolicę Szrenicy, gdzie przygotowane jest w sumie pięć tras o łącznej długości 12 kilometrów (jedna z nich czarna). Warunki klimatyczne przypominają nieco alpejskie. Zdarza się, że śnieg utrzymuje się na zboczach jeszcze wczesną wiosną. Nartostrady dostępne tutaj wyposażone są w system sztucznego naśnieżania.
Karpacz jest drugim polecanym ośrodkiem narciarskim w Karkonoszach. Na jego terenie można skorzystać z kilkunastu wyciągów orczykowych. Świetne warunki do uprawiania sportu znajdą tu narciarze, jak i snowboardziści. Dostępne nartostrady mają różny stopień trudności: znajdą tu dla siebie coś osoby początkujące jak i profesjonaliści. Większość tras jest sztucznie naśnieżana.
Karpacz fot. shutterstock
Zimowe szlaki w Karkonoszach kuszą pięknymi widokami i możliwością sprawdzenia swoich możliwości podczas wspinaczki w utrudnionych warunkach. Do najciekawszych tras dostępnych w Karkonoszach zimą należy zaliczyć z pewnością:
Są to dość popularne szlaki i jedne z niewielu pozostających otwartymi dla turystów zimą. Wiele tras zostaje bowiem zamkniętych ze względu na zbyt duże niebezpieczeństwo dla piechurów.
Zobacz też: Góry Świętokrzyskie: atrakcje. Co warto zobaczyć w Górach Świętokrzyskich?