Zima w Karkonoszach. Co warto zobaczyć w Karkonoszach? [szlaki, atrakcje]

Zima w Karkonoszach to doskonały czas na zapoznanie się z pięknem tych gór. Dla turystów dostępne są doskonale przygotowane szlaki, a dla tych, którzy nie przepadają, za zimowymi wędrówkami znajdzie się szeroki wybór innych atrakcji.

Szlaki w Karkonoszach zimą. Dlaczego warto wybrać się właśnie tu?

Zima w Karkonoszach wcale nie jest nudna! Góry odżywają zimą, gdy pojawiają się w nich turyści poszukujący możliwości uprawiania sportów zimowych, ale także odbywania pieszych wędrówek. Szlaki w Karkonoszach zimą są przygotowane dla nich tak, aby mogli bezpiecznie poruszać się, niemniej jednak każdy powinien zachować daleko idącą ostrożność, wybierając się zimą w góry. Podstawą jest odpowiednie przygotowanie kondycyjne, a także odpowiedni ekwipunek.

Karkonosze to najwyższe pasmo górskie w Sudetach, w którym położony jest najwyższy szczyt, czyli Śnieżka (1603 m n.p.m.). Wyjątkowa fauna i flora znajdująca się na ich terenie objęta jest szczególną ochroną - funkcjonuje tu utworzony w 1959 roku Karkonoski Park Narodowy. W Karkonoszach znajduje się kilka popularnych ośrodków turystycznych, w których dostępna jest dobrze przygotowana baza do uprawiania narciarstwa, zarówno klasycznego jak i biegowego

Karkonoska zima. Śnieżka widziana z Równi pod ŚnieżkąKarkonoska zima. Śnieżka widziana z Równi pod Śnieżką Fot. Tomasz Pietrzyk / Agencja Wyborcza.pl

Co warto zobaczyć zimą w Karkonoszach?

Co warto zobaczyć zimą w Karkonoszach, jeśli nie jesteśmy zapalonymi narciarzami, ani nie mamy w planach wyprawy w góry? Oczywiście nikt nie będzie się nudził. W niewielkiej odległości możemy znaleźć bowiem wiele atrakcji, które zainteresują zarówno dorosłych jak i dzieci.

  • Kowary - Dolnośląski Park Miniatur - można tu podziwiać wyjątkowe miniatury wielu atrakcji znajdujących się w Karkonoszach, m.in. słynnej świątyni Wang
  • Karpacz - Muzeum Zabawek - na odwiedzających czeka pokaźna kolekcja zabawek znanych nie tylko w Polsce, ale na całym świecie
  • Szklarska Poręba - Muzeum Minerałów, w którym znajduje się wiele ciekawych okazów

Intrygująca świątynia Wang to skandynawski akcent w Karpaczu.Intrygująca świątynia Wang to skandynawski akcent w Karpaczu. Fot. Flegere/Shutterstock.com

Zima w Karkonoszach. Jak się przygotować na wyprawę w góry?

Zima w Karkonoszach jest niezwykle piękna i atrakcyjna pod względem widoków. Dlatego bardzo wielu turystów udaje się na szlaki by przy okazji zrobić wyjątkowe zdjęcia, które przypominają widokówki umieszczane w katalogach podróżniczych. Niemniej jednak należy pamiętać, że góry zimą są jeszcze bardziej niebezpieczne i zdradliwe. Nim wybierzemy się na szlak należy dobrze przemyśleć to jak się przygotować na zimę w Karkonoszach. Poza dobrą kondycją, która jest podstawą, ważny jest odpowiedni ekwipunek. Począwszy od stroju - dobrze założyć bieliznę termoaktywną, a na nią jeszcze jedną lub dwie warstwy ubrań oraz wygodne buty dostosowane do marszu po śniegu. Wierzchnią część stroju powinny oczywiście stanowić spodnie i kurtka narciarska zabezpieczające przed wychłodzeniem. Ze sobą należy zabrać także raki, termos z ciepłym napojem, latarkę, a także naładowany telefon.

Zobacz wideo Aplikacje dla miłośników górskich wycieczek

Karkonosze zimą: atrakcje narciarskie

Karkonosze zimą to przede wszystkim atrakcje narciarskie i doskonale przygotowane trasy dla narciarzy klasycznych, snowboardzistów, ale też biegaczy. 

W Szklarskiej Porębie można skorzystać z wyciągu krzesełkowego, który wywozi narciarzy w okolicę Szrenicy, gdzie przygotowane jest w sumie pięć tras o łącznej długości 12 kilometrów (jedna z nich czarna). Warunki klimatyczne przypominają nieco alpejskie. Zdarza się, że śnieg utrzymuje się na zboczach jeszcze wczesną wiosną. Nartostrady dostępne tutaj wyposażone są w system sztucznego naśnieżania.

Karpacz jest drugim polecanym ośrodkiem narciarskim w Karkonoszach. Na jego terenie można skorzystać z kilkunastu wyciągów orczykowych. Świetne warunki do uprawiania sportu znajdą tu narciarze, jak i snowboardziści. Dostępne nartostrady mają różny stopień trudności: znajdą tu dla siebie coś osoby początkujące jak i profesjonaliści. Większość tras jest sztucznie naśnieżana.

KarpaczKarpacz fot. shutterstock

Karkonosze - zimowe szlaki

Zimowe szlaki w Karkonoszach kuszą pięknymi widokami i możliwością sprawdzenia swoich możliwości podczas wspinaczki w utrudnionych warunkach. Do najciekawszych tras dostępnych w Karkonoszach zimą należy zaliczyć z pewnością:

  • Karpacz (Wang) – Samotnia – Strzecha Akademicka – Dom Śląski – Śnieżka
  • Dom Śląski – Słonecznik – Przełęcz Karkonoska – Śląskie Kamienie – Śnieżne Kotły
  • Szklarska Poręba – Schronisko pod Łabskim Szczytem – Szrenica.

Są to dość popularne szlaki i jedne z niewielu pozostających otwartymi dla turystów zimą. Wiele tras zostaje bowiem zamkniętych ze względu na zbyt duże niebezpieczeństwo dla piechurów.

Zobacz też: Góry Świętokrzyskie: atrakcje. Co warto zobaczyć w Górach Świętokrzyskich?

Więcej o: