Najłatwiejszym szlakiem na Szrenicę bez wątpienia jest krzesełkowa kolejka linowa, która każdego dnia wywozi wielu turystów bezpośrednio pod Szrenicką Skałę.
Szrenica jest szczytem położonym w zachodniej części Karkonoszy (najwyższe pasmo Sudetów), nieopodal granicy państwowej z Czechami. Kolejką można się na nią dostać ze Szklarskiej Poręby. Szczyt góry stanowi doskonały punkt widokowy na Kotlinę Jeleniogórską, Góry Izerskie, a także czeską część Karkonoszy.
Najtrudniejsze szlaki na Szrenicę to te, które miejscami przebiegają po dość stromym terenie. Taka jest właśnie trasa na szczyt wiodąca ze Szklarskiej Poręby. Jest to szlak czerwony, prowadzący Drogą Czeską. Podążający nim piechurzy mijają malowniczy Wodospad Kamieńczyk, a dalej podążając za trasą przechodzą wprost na Halę Szrenicką i Szrenicę.
Wejście na Szrenicę: trasę zaczynamy oczywiście od zaparkowania samochodu. Istnieją dwie opcje. Swój pojazd możemy pozostawić przy Szosie Czeskiej lub wybrać parking w okolicy Ski Areny. Ta druga opcja jest o tyle lepsza, że gdy zapragniemy ze szczytu wrócić kolejką to będzie nam znacznie bliżej od jej końcowego przystanku do samochodu. Cena pozostawienia pojazdu na cały dzień wynosi od 10 do 20 złotych, w zależności od tego gdzie zdecydujemy się go pozostawić.
Szlaki na Szrenicę dla początkujących i wszystkich innych chętnych do zdobycia szczytu piechurów nie są nieosiągalne. Na tle innych tras górskich pozostają one wciąż stosunkowo przyjemne, choć wiele osób może zaskoczyć, że aż do wysokości schroniska przyjdzie im poruszać się po brukowej kostce. Nawierzchnia ta może przysporzyć nieco problemów, zwłaszcza gdy jest wilgotna, dlatego zawsze warto mieć pod ręką kijki turystyczne i buty o dobrej przyczepności do podłoża.
Choć Szrenica nie jest najwyższym ze szczytów w Polsce, to co roku odwiedza ją coraz więcej turystów. Szlaki na Szrenicę dla zaawansowanych kuszą zapalonych piechurów, a także urlopowiczów chcących spędzić aktywnie czas w Karkonoszach.
Będąc na szczycie warto zadać sobie jeszcze nieco trudu i dotrzeć do Trzech Świnek, czyli grupy skał znajdujących się na południowych stokach Szrenicy, na początku Drogi Przyjaźni Polsko-Czeskiej. Granitowe skałki w wyniku działania warunków atmosferycznych przyjęły wyjątkowe formy, dlatego też zawsze można w ich okolicy spotkać wielu turystów.
Na szczycie na wspinaczy czeka schronisko "Szrenica", a także położone nieco niżej "Schronisko PTTK na Hali Szrenickiej". Jak już wspomniano wcześniej, ze Szklarskiej Poręby kursuje tu od 1962 roku dwuodcinkowa "Kolej krzesełkowa na Szrenicę". W 2010 uruchomiona została kolej krzesełkowa "Karkonosz Express" z krzesełkami 6-osobowymi na pobliski Świąteczny Kamień.
Czas wejścia szlakiem na Szrenicę uzależniony jest nie tylko od wybranej trasy, ale przede wszystkim od naszych indywidualnych predyspozycji. Sugerowany czas potrzebny na doatrcie na szczyt ze Szklarskiej Poręby wynosi 2 godziny 40 min. Z kolei szlak prowadzący z Jakuszyc można pokonać w średnim czasie oscylującym około 3 godzin. Są to jednak wartości szacunkowe do których nie warto przywiązywać większej uwagi, a co za tym idzie poruszać się we własnym, bezpiecznym tempie.
Szlak na Szrenicę długość uzależnia od miejsca startu. Trudniejszy, ze Szklarskiej Poręby liczy sobie ich około 6, natomiast ten o łagodniejszym podejściu, startujacy z Jakuszyc jest dłuższy o jakieś 2 km.
Zobacz też: Szlaki na Śnieżkę: najciekawsze warianty wejścia na najwyższy szczyt Karkonoszy i Sudetów