Góry Izerskie - atrakcje, szlaki, szczyty. Jak dojechać na miejsce?

Góry Izerskie, pasmo leżące na terenie Polski i Czech, jest chętnie wybierane przez turystów. Powodów jest wiele, choćby to, że nadają się także dla mniej wprawnych amatorów gór. Co jeszcze warto o nich wiedzieć?

Góry Izerskie: atrakcje i podstawowe wiadomości

Atrakcje gór Izerskich to przede wszystkim piękno przyrody i krajobrazu, które są dostępne także dla turystyki typowo rodzinnej. Oczywiście i tutaj należy być uważnym i odpowiedzialnym, ale częściej poleca się właśnie to pasmo górskie leżące w Sudetach Zachodnich, niż np. Tatry. Dodatkowo dojedziemy tutaj raczej bez problemu (kierując się na Jelenią Górę, później Świeradów Zdrój lub Szklarską Porębę).

Same góry mają złożoną budowę, co przekłada się również na ich krajobraz. W części leżącej na terenie Polski mamy do czynienia z gnejsami, granitognejsami i łupkami łyszczykowymi. Z budową geologiczną związane jest prawdziwe bogactwo Gór Izerskich, gdzie w przeszłości rozgrywały się losy ludzkie. Pozyskiwano tutaj cenne kamienie i minerały, choćby kwarc, rudę cyny i kobaltu. Po czeskiej stronie słynne stały się także izerskie kryształy górskie, ale też rzadkie i piękne szafiry i rubiny. Od XIII w. wydobywano tutaj kwarc w bardzo czystej postaci, który zaprzestano eksploatować dopiero w 2001 r. wraz z zamknięciem kopalni ''Stanisław'' w Szklarskiej Porębie. Przetapiano go w izerskich hutach - hutnictwo sięgało na tych terenach XIV w., dlatego teraz stanowi ich historyczne dziedzictwo. Bogactwem tych gór są również tryskające z nich wody o wysokiej zawartości minerałów, co stało się podstawą do założenia tutaj kilku uzdrowisk. 

Góry Izerskie to jednak przede wszystkim piękno przyrody. Charakteryzują się one dość dużymi rocznymi opadami, co sprawia, że często panują tu deszczowe lub śnieżne warunki atmosferyczne. Przyroda po stronie polskiej jest obecnie chroniona w dwóch rezerwatach:

  • Torfowiska Dolina Izery
  • Krokusy w Górzyńcu

Można tam podziwiać wysokogórskie torfowiska z interesującą formacją roślinną. Bardzo oryginalnym przedsięwzięciem jest polsko-czeski transgraniczny Izerski Park Ciemnego Nieba (zajmuje on teren 7500 ha). Utworzono go w 2009 r., dzięki współpracy polskich i czeskich samorządów oraz instytucji naukowych. Co zyskujemy udając się tam? Przede wszystkim nocne niebo wolne od nadmiaru światła, który coraz częściej uniemożliwia obserwację gwiazd, nie tylko w mieście, ale i na wsi. Dzięki takim miejscom zwracamy też uwagę na ogrom światła we współczesnym świecie jako rodzaj ''zanieczyszczenia''.

Izery przyciągają latem nie tylko zwolenników górskich wędrówek lub mniej ambitnych spacerów, ale też amatorów kolarstwa górskiego. Zimą zaś stają się Mekką dla narciarzy i snowboardzistów. 

Zobacz też: Góry Pieprzowe - atrakcje, dojazd, szlaki. Za co pokochasz te niewielkie góry?

Góry Izerskie - inne ciekawe atrakcje

Co jeszcze należy zobaczyć w Górach Izerskich bądź w ich pobliżu?

  • zbiornik wodny Suchy Mirsk, który wybudowany został w celach ochrony przeciwpowodziowej;
  • Pogańska krew na kamieniach, czyli legendarne miejsce kultu;
  • Výhledy (Guślarz) - atrakcja turystyczna i punkt widokowy;
  • Tłoczyna, Łysa Góra (785 m n.p.m.) - punkt widokowy;
  • Lysý vrch (Wysoki Jesionik) - wierzchołek góry w Sudetach Wschodnich;
  • Artystyczna Galeria Izerska - ośrodek kultury i sztuki, który powstał na ruinach dawnego ewangelickiego kościoła;
  • Wieczorny Zamek - zgrupowanie skałek.
Zobacz wideo Aplikacje przydatne w górach

Góry Izerskie: szlaki dla mniej i bardziej doświadczonych turystów

Szlaki turystyczne Gór Izerskich przypadną do gustu różnym rodzajom turystów. Przykładowe opcje to:

  • Jakuszyce – Orle – Jizerka: długość ok. 7 km; wędrówka rozpoczyna się w schronisku Orle (dawna huta szkła) i oferuje bardzo ciekawe panoramy;
  • Izerska Hala – Łącznik – Schronisko na Stogu Izerskim: trasa dla osób, które piękno przyrody lubią łączyć z poznawaniem historii miejsca; 
  • Smedava – Jizera – Polední Kameny: 8 km, bardzo duże walory widokowe; nieco trudniejsza trasa;
  • Jizerka – Bukovec – Rašelinište Jizerky: 4,5 km; ścieżka edukacyjna - można zobaczyć między innymi górską osadę i torfowiska.

Zobacz też: Krutynia, Kampinos, a nawet Góry Izerskie. Łatwe trasy rowerowe

Góry Izerskie - szczyty. Najwyższe wzniesienia

Szczyty Gór Izerskich nie są zbyt wysokie, raczej o łagodnych wierzchowinach i niewielkiej liczbie wystających skałek. Do najważniejszych i najwyższych zaliczają się:

  • Wysoka Kopa - 1126 m n. p. m.
  • Izera - 1122  m n. p. m.
  • Cerný Vrch - 1024 m n. p. m.
  • Jelení Strán - 1018 m n. p. m.
  • Kamienica - 974 m n. p. m.

Góry Izerskie - dojazd. Jak dostać się na miejsce?

Najlepszym rozwiązaniem na dojazd do Gór Izerskich jest przybycie do jednego z dwóch największych ośrodków turystycznych, które znajdują się w pobliżu - mowa o Świeradowie Zdroju i Szklarskiej Porębie. Dość łatwo trafią tam turyści, którzy po raz pierwszy zapuszczają się w te rejony. Z wymienionych powyżej miejsc, stosunkowo łatwo będzie wyruszyć w góry.     

Zobacz też: Polskie góry na polską jesień. O tej porze są najpiękniejsze

Więcej o: