Góry Stołowe - najwyższe szczyty, atrakcje i szlaki. Jak dojechać na miejsce?

Góry Stołowe to idealne miejsce na wakacje dla rodzin z dziećmi i osób lubiących spacery w otoczeniu przyrody, ale bez wymagających wspinaczek. Sprawdź, które miejsca warto tam odwiedzić.

Góry stołowe: atrakcje dla każdego wielbiciela górskich wędrówek

Atrakcje Gór Stołowych to bogactwo skalnych grzybów, labiryntów i nietypowych formacji, których nie można obejrzeć w żadnym innym miejscu w Polsce. To także bezpieczna dawka natury, odpowiednia szczególnie dla tych, którzy cenią sobie niespieszne wycieczki niezbyt stromymi ścieżkami. Oprócz wędrówek przyrodniczych Góry Stołowe oferują takie atrakcje, jak małe miasteczka uzdrowiskowe zlokalizowane w malowniczej okolicy Kłodzka.

Warto zajrzeć do Duszników-Zdroju, gdzie w starym młynie znajduje się Muzeum Papiernictwa, a także piękny Park Zdrojowy, Kolorowa Fontanna, Dworek Chopina i Pijalnia Wód. Inną miejscowością, którą trzeba odwiedzić, jest Kudowa-Zdrój. Jakie atrakcje czekają tu na nas? Oprócz obowiązkowego punktu do zobaczenia, czyli Parku Zdrojowego, jest Muzeum Zabawek i mroczna Kaplica Czaszek. Ta ostatnia to niezwykła, barokowa budowla, w której ze ścian spoglądają na zwiedzających trzy tysiące ludzkich czaszek.

Zobacz też: Bieszczady - malownicze królestwo. Poznaj tamtejsze szczyty i szlaki

Góry Stołowe: szlaki. Które warto wybrać?

Szlaki Gór Stołowych to zarówno znane ścieżki, jak i te nieco bardziej dzikie i cieszące się mniejszą popularnością. Które szlaki Gór Stołowych warto przejść?

  • Główny Szlak Sudecki - trasa liczy 440 kilometrów i przecina główne partie Sudetów. Jest najdłuższym, nieprzerwanie znakowanym szlakiem tych gór oraz trzecim w Polsce.
  • Szczeliniec Wielki - to najwyższy szczyt w całym paśmie. Na jego wierzchołek prowadzi 665 kamiennych stopni. Nagrodą po udanym podejściu jest odpoczynek w schronisku i przepiękny widok na całą okolicę.
  • Błędne Skały - to druga najbardziej popularna wśród turystów atrakcja Gór Stołowych. Błędne Skały to istny labirynt, który stanowił scenerię dla kilku filmów, m.in. ''Przyjaciela Wesołego Diabła'' oraz ''Opowieści z Narnii''. Szczególnie dzieci będą zachwycone taką bajkową scenerią.
  • Skały Puchacza - skalne urwisko z zapierającymi dech w piersiach widokami, bez tłumów turystów. Jeśli chcesz w samotności nacieszyć się przyrodą, będzie to idealne miejsce dla ciebie.
  • Schronisko Pasterka - to tutaj krzyżują się najważniejsze szlaki po polskiej stronie Gór Stołowych. Pasterka znajduje się u stóp Szczelińca, miejscowi nazywają ją ''końcem świata''. Znajduje się tu jadłodajnia i sala koncertowa.
  • Fort Karola - jest tu prawdopodobnie najlepszy widok na najwyższy szczyt Gór Stołowych. Do Fortu Karola nie prowadzi, co prawda żaden szlak, ale na pewno tu traficie. Od parkingu na Lisiej Przełęczy to tylko 10 minut w górę. Kiedyś stał tutaj pruski fort, obecnie niewiele z niego pozostało.
  • Adrspach oraz Teplickie Skały - to część Gór Stołowych w Czechach, najbardziej słynne i uważane za najpiękniejsze Skalne Miasta po drugiej stronie granicy. Można do nich dotrzeć również bez samochodu za pomocą czeskiej kolei. W czasie letnim także z Wrocławia kursują tam specjalne składy. Na miejscu odnajdziecie magiczną atmosferę: wąziutkie przejścia, wysokie ostańce, iglice i rejsy łódkami.

Góry Stołowe: dojazd. Sprawdź, jak dojechać na miejsce

Dojazd do Gór Stołowych obejmuje kilka opcji. Są to:

  • Połączenie autobusowe. Kursuje tam kilku przewoźników autobusowych z Wrocławia, Warszawy czy Krakowa: PKS Mława, nieco droższy Polonus i Polski Bus. Warto sprawdzać ceny biletów i czas trwania dojazdu.
  • Pociąg. W okresie wakacyjnym do Kudowy-Zdroju kursują pociągi PKP Intercity z Warszawy i Wrocławia. Jeśli jedziesz z Krakowa, najwygodniej kupić bilet na PKP Intercity do Wrocławia, a potem należy przesiąść się na Koleje Dolnośląskie. Jednak podróż pociągiem może być znacznie dłuższa niż połączenie autobusowe.
  • Samochód. Jadąc w Góry Stołowe, kierujemy się na Wrocław. Miasto można ominąć obwodnicą lub zatrzymać się w nim i zjeść posiłek oraz zwiedzić tutejszy rynek. Później zjeżdżamy na drogę numer 8 i kierujemy się na Ząbkowice Śląskie, Kłodzko, Polanicę-Zdrój, w stronę Kudowy-Zdroju i granicy z Czechami.
Zobacz wideo Aplikacje przydatne podczas górskich wędrówek

Góry Stołowe: szczyty. Lista najpiękniejszych szczytów w Górach Stołowych

Lista szczytów Gór Stołowych przedstawia się następująco:

  • Najwyższym szczytem Gór Stołowych jest Szczeliniec Wielki o wysokości 919 m n.p.m. Jego najwyżej położonym punktem jest zjawiskowa skała zwana Fotelem Pradziada.

Inne wysokie i polecane szczyty Gór Stołowych po stronie polskiej to:

  • Skalniak (915 m n.p.m.)
  • Szczeliniec Mały (896 m n.p.m.)
  • Narożnik (851 m n.p.m.)

Po stronie czeskiej z kolei nieco niższe:

  • Božanovský Špicak (773 m n.p.m.)
  • Koruna (769 m n.p.m.)
  • Ostaš (700 m n.p.m.)
  • Hvezda (671 m n.p.m.)

Zobacz też: Najwyższe góry w Polsce - poznaj szczyty, które górują nad innymi

Więcej o: