Karkonosze. Szlaki zimowe polecają się dla turystów zaawansowanych i początkujących

Karkonosze szlaki zimowe mają przygotowane idealnie z myślą o odwiedzających je turystach. Należy jednak zawsze dbać o względy bezpieczeństwa, gdyż góry zimą potrafią być nieprzewidywalne i nawet pozornie dobrze przygotowany szlak może okazać się piekielnie trudny.

Karkonosze. Szlaki zimą dostępne dla turystów

Karkonosze szlaki zimowe mają doskonale przygotowane dla uprawiania turystyki pieszej. Odnajdą się tu zarówno początkujący jak i zaawansowani piechurzy. Pamiętać jednak należy, że zimą w górach jest zdecydowanie bardziej niebezpiecznie, dlatego przed każdym wyjściem należy odpowiednio się przygotować nie tylko pod względem kondycyjnym, ale także pod względem wyposażenia i ekwipunku. Dobrej jakości ubranie i buty zabezpieczające przed wiatrem i chłodem to podstawa podczas takich wędrówek. Przyda się także latarka, termos z ciepłą herbatą, a także raki, gdybyśmy znaleźli się na szczególnie śliskim terenie. Do najbardziej polecanych w Karkonoszach szlaków zimą należą:

  • trasa na Śnieżne Kotły ze Szklarskiej Poręby aż do Karpacza (ok. 35 km)
  • trasa na Śnieżkę z Karpacza wiodąca przez Samotnię (ok. 17 km)
  • trasa na Skalny Stół z Kowarów (ok. 13 km)

Karkonoski Park Narodowy (zdjęcie ilustracyjne)Karkonoski Park Narodowy (zdjęcie ilustracyjne) Fot. Tomasz Pietrzyk / Agencja Wyborcza.pl

Zima w Karkonoszach. Zimowe narciarskie szaleństwo

Zimowe szaleństwo w Karkonoszach dla narciarzy to wprost wymarzony sposób na spędzenie wolnego czasu. W tym rejonie znajdziemy bardzo dobrze zorganizowane ośrodki narciarskie, w których zarówno można stawiać swoje pierwsze kroki w sportach zimowych, jak i pozwolić sobie na bardziej zaawansowane zjazdy po trudniejszych stokach. Wydaje się, że najchętniej wybieranym ośrodkiem przez narciarzy jest Karpacz, gdzie znajdują się zarówno ośle łączki, gdzie wiedzę na temat narciarstwa zdobywają dzieci i starsi, jak i długie trasy - wyciąg zawozi sportowców na Kopę, a stąd zjechać można do samego Karpacza. Atrakcyjne miejsca do uprawiania narciarstwa znajdziemy również w Szklarskiej Porębie, gdzie koleją linową dostać możemy się na szczyt Szrenicy. 

Stok narciarski na SzrenicyStok narciarski na Szrenicy Fot. Mieczysław Michalak / Agencja Wyborcza.pl

Atrakcje w Karkonoszach zimą - idealne miejsce do uprawiania narciarstwa biegowego

Atrakcje w Karkonoszach zimą to przede wszystkim dobra baza do uprawiania sportów zimowych. Oprócz narciarstwa klasycznego, coraz większą popularność zyskuje sobie narciarstwo biegowe, które nie wymaga specjalnego terenu - wystarczy kawałek prostej, dobrze naśnieżonej drogi z dala od pojazdów. Niemniej jednak w Karkonoszach możemy liczyć na profesjonalnie przygotowane trasy biegowe - Jakuszyce są jedną z najchętniej odwiedzanych baz treningowych dla profesjonalnych narciarzy biegowych. 

Stok narciarski na SzrenicyKRZYSZTOF ĆWIK

Karkonosze. Zima i trasy, które warto zobaczyć korzystając z innych udogodnień

Karkonosze zimą trasy mają przygotowane pod przybywających w te rejony turystów. Nie da się nie zauważyć, że Karpacz i okolice coraz śmielej rywalizują o zostanie górską stolicą Polski z Zakopanem. Co roku liczba turystów odwiedzających te rejony jest większa i to nie tylko latem, ale także zimą. Karkonosze zachwycają swoimi krajobrazami, ale także interesującymi atrakcjami, bardzo dobrą bazą noclegową, a także licznymi strefami relaksu i SPA. Jednym słowem każdy znajdzie tu coś dla siebie. 

Biorąc pod uwagę, że nie każdy jest zapalonym sportowcem, okolicę zimą możemy zwiedzać korzystając z wypożyczalni skuterów śnieżnych. Wieczorem można skorzystać z oferty zorganizowanych kuligów i ognisk odbywających się przez cały sezon. Dla wielbicieli mocnych wrażeń przygotowane zostały tory saneczkowe i tory snowtubing. Widać więc jak na dłoni, że w Karkonoszach zimą nie da się nudzić! 

Zobacz też: Szlaki na Śnieżkę: najciekawsze warianty wejścia na najwyższy szczyt Karkonoszy i Sudetów

Zobacz wideo Aplikacje dla miłośników górskich wycieczek
Więcej o: